مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس خبر داد: افتتاح 34 طرح در استان فارس همزمان با آغاز هفته تعاون

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس از افتتاح 34 تعاونی صنعتی، خدماتی، کشاورزی و مسکن مهر با سرمایه‌گذاری 126 میلیارد تومان همزمان با هفته تعاون در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته تعاون برگزار شد، به وظایف اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس اشاره و اظهار کرد: یکی از بخش‌های اصلی اقتصاد کشور بر اساس قانون اساسی بخش تعاون است و بر اساس قانون تا پایان برنامه پنجم باید به ظرفیت 25 درصد در اقتصاد برسد.

وی با اشاره به شروع هفته تعاون، این هفته را فرصتی برای مشخص شدن آخرین وضعیت تعاون و فعالیت‌هایی دانست که در سال گذشته انجام گرفته و نیزدر پیش روی تعاون قرار دارد و افزود: شاکله اصلی برنامه‌های هفته تعاون در استان فارس آغاز به‌کار 34 طرح صنعتی، خدماتی، کشاورزی و مسکن مهر با سرمایه‌گذاری 126 میلیارد تومانی که بخشی از محل اعتبارات و بخشی نیز از محل دو هزار و 564 نفر عضو این تعاونی‌ها تأمین شده است.

مختاری با معرفی جشنواره تعاونی‌های برتر به‌عنوان دومین شاکله هفته تعاون در استان فارس، خاطرنشان کرد: جشنواره تعاونی‌های برتر به مدت هشت سال است که برگزار می‌ نتخاب تعاونی‌های برتر و برگزاری یک جشنواره است که هشت سال در حال برگزاری است و امسال نیز برگزار خواهد شد.

وی از برگزاری نمایشگاه تعاونی‌ها و نیز فروش محصولات این تعاونی‌ها با تخفیف ویژه به‌ویژه برای تعاونی‌های مصرف خبر داد و تصریح کرد: 10 هزار و 63 تعاونی در سطح استان تشکیل شده است که کل اعضای آن حدود دو میلیون و 700 هزار نفر است و بدون احتساب تعاونی‌های سهام عدالت، 964 هزار نفر در استان فارس عضو تعاونی‌ها هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس افزود: از حدود 10 هزار تعاونی در استان فارس، پنج هزار و 500 تعاونی فعال در استان وجود دارد و نسبت اعضا به کلجمعیت 60 درصد و بدون احتساب سهام عدالت، این نسبت حدود 20 درصد است که نشان دهنده پوشش تعاونی‌ها برای اقتشار مختلف در استان است.

مختاری گفت: ادامه کار سهام عدالت به عنوان بخشی از تعاونی‌ها منوط به بسته اقتصادی تدوین شده از سوی دولت و سیاستگذاری کلان است که هنوز موضوعی به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ابلاغ نشده است و در صورت ابلاغ اجرایی می‌شود.

وی به دیر برنامه‌های هفته تعاون از دیدار تعاون‌گران با آیت‌الله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و نیز سید محمد احمدی، استاندار فارس به‌عنوان دیگر برنامه‌های هفته تعاون یاد کرد.

مختاری با اشاره به فعالیت 70 شرکت تعاونی دانش بنیان در فارس و جایگاه مناسب فارس در کشور در این بخش، خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای با محوریت استانداری و شرکت‌های تعاونی دانش بنیان در خصوص حمایت از تعاونی‌های دانش بنیان موجود دانش بنیان به امضا خواهد رسید.

وی با اشاره به فعالیت‌های بخش تعاون در استان فارس در یک‌سال عملکرد دولت یازدهم، گفت: در سال جاری حدود 663 تعاونی به ثبت رسیده است که 10 درصد عملکرد کل کشور را تشکیل می‌دهد و فارس در صدر استان های کشور از جهت تشکیل تعاونی قرار دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به فعالیت‌های بخش تعاون استان در مردادماه 93، خاطرنشان کرد: استان فارس با تشکیل 40 تعاونی با تعداد 513 عضو از 342 تعاونی در سطح کشور 403 فرصت شغلی ایجاد کرده و از این نظر نیز از رتبه مناسبی در کشور برخوردار است.

مختاری با اشاره به تشکیل تعاونی‌ای فراگیر ملی، از تشکیل هشت تعاونی فراگیر ملی در استان خبر داد و گفت: این میزان 30 درصد از کل آمار تعاونی‌های کشور را تشکیل می‌دهد و بیان‌گر فعالیت مناسب در این زمینه است.

وی با اشاره به پیگیری برای ایجاد شرکت‌های تعاونی توسعه عمران روستایی در استان، اظهار کرد: برنامه این است که جذابیت هر منطقه بر اساس سند توسعه اشتغال شناسایی و بر این اساس شرکت‌هایی با همکاری شوراهای اسلامی شهرستان، بخش و روستاها تشکیل شود.

مختاری از تلاش برای ایجاد شرکت‌های تأمین نیاز خبر داد که در آن منافع تولید کننده و مصرف کننده رعایت می‌شود، تصریح کرد: با توجه به نقشی که تعاون می‌تواند داشته باشد و در راستای حمایت از مصرف کننده و وتولید کننده به ازای هر شهرستان در حال تشکیل شرکت‌های تأمین نیاز هستیم.

۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ۰۸:۵۲
کد خبر : ۳۹,۷۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید