نشست هم اندیشی مدیر کل سازمانهای کارگری وکارفرمایی وزارت تعاون کارورفاه اجتماعی دراستان قزوین

به گزارش روابط عمومی نظری مدیر کل سازمانهای کارگری وکارفرمایی وزارت متبوع به همراه هیاتی کارشناسی از عملکرد اداره تشکلات کارگری وکارفرمایی قزوین بازدید ودراین خصوص جلسه هم اندیشی بین کارشناسان وزارت متبوع واداره کل استان قزوین برگزار شد.

نظری دراین هم اندیشی ضمن ابراز خرسندی از حضورخود دراستان قزوین ،ضمن مثبت دانستن عملکرد این اداره کل  افزود :  به منظور تامین قسط اسلامی و همکاری در تهیه برنامه ها و ایجاد هماهنگی در پیشرفت امور در واحدهای تولیدی ، صنعتی و کشاورزی و خدمات،تشکل های  کارگری و کارفرمایی تشکیل میگردد.

وی تصریح کرد :تشکلات کارگری و کارفرمائی در سه بخش نماینده کارگران ، شوراهای اسلامی کار و انجمنهای صنفی کارگری و کارفرمائی عمل مینماید و بجز این سه فعالیت عمده تشکیل هیئت موضوع ماده 22 ، کانون کارگران و مدیران بازنشسته ، کانون شوراهای اسلامی کار ، کانون انجمنهای صنفی کارگری یا کارفرمائی و مجمع نمایندگان کارگران نیز از فعالیتهای تشکلات کارگری و کارفرمائی میباشدکه معمولا وظایفی همچون-  تشخیص واحد مشمول قانون کار،- نوع تشکل قابل ایجاد به نسبت تعداد کارکنان واحد،-  تقاضای واحد در جهت تشکیل تشکل ، آگهی تشکیل مجمع و ثبت نام اعضاء،تشخیص صلاحیت داوطلبان ، تشکیل مجمع عمومی و بررسی اساسنامه در صورت تشکیل شورا یا انجمن صنفی و برگزاری انتخابات از عمده وظایف این حوزه می باشد .

وی با اشاره به نقش مهم تشکلات اظهار کرد : نگاه ما به تشکلات نباید حاکمیتی باشد و سعی کنیم درفضایی صمیمی به عنوان یک شریک اجتماعی به آنان نگاه کنیم ودربرخورد با تشکلات ضمن رعایت اخلاق با صبر وحوصله بیشتری به تعامل بپردازیم.

نظری درپایان خاطرنشان کرد : ترویج تشکلات کارگری وکارفرمایی در حوزه های خدمات ،صنعت وکشاورزی  وتوانمند سازی آنان به لحاظ موارد قانونی از الزامات و اولویت های برنامه های وزارت متبوع است که این مهم باید درراس کارها قرار بگیرد .

مسعود بابایی مدیر کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان قزوین ضمن خوشامد گویی به مدیرکل سازمانهای کارگری وکارفرمایی وزارت متبوع وهیات همراه دراین  این نشست افزود :به استناد ماده 131 قانون کار جمهوری اسلامی ایران و در راستای اجرای آئین نامه های مربوط به تشکلات در واحدهای تولیدی و صنعتی استان و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارگران و کارفرمایان که خود متضمن حفظ منافع جامعه نیز می باشد ، در 5 ماهه نخست سال جاری در این استان به همت همکاران محترم و هماهنگی های به عمل آمده بیش از 20تشکل کارگری در سطح استان علاوه بر تشکلات موجود تشکیل گردیده است.

وی ادامه داد  : اداره تشکلات کارگری و کارفرمایی استان در سال جاری انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی و شوراها و نمایندگان کارگر واحدهایی که اعتبار مدت فعالیت آنها به اتمام رسیده بود را تجدید و انتخابات در آن واحد ها را به شکل مطلوب و طبق رعایت ضوابط قانونی برگزار نموده که تعداد 6 انجمن صنفی کارگری تخصصی جدید را نیز تاسیس کرده است . 

وی در پایان خاطرنشان کرد : در حال حاضر در دو واحد صنعتی مطرح استان دو شورای جدید نیز در حال تشکیل می باشدکه مجموعاً در طول پنج ماهه نخست سالجاری 22 تشکل جدید در این استان شکل گرفته است.

وی هدف گذاری امسال برای افزایش تشکلات را 20 تا 30 درصد اعلام نمود و اظهار امیدواری کرد که با همکاری مدیران منطقه و همت کارگران بتوانیم به این هدف برسیم.

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ ۱۵:۴۴
کد خبر : ۳۹,۷۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید