مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در همایش تجلیل از تعاونی های آبادان: کار در آبادان و خرمشهر نیاز به عزم جدی و مدیریت جهادی دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: کار در شهرستان آبادان و خرمشهر نیاز به عزم جدی و مدیریت جهادی دارد و باید با همان روحیه جهادی و ایثار دوران جنگ در این شهرها تلاش کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، هوشمند صفائی در همایش تجلیل از تعاونی های آبادان گفت: اقتصاد یک حوزه ی بسیار وسیع است، تعاون به عنوان یک مدل موفق جهانی از ظرفیت های بالایی در حوزه ی اقتصاد برخوردار است. علاوه بر این تعاون به عنوان یک باور اعتقادی و دینی، در ترویج کار جمعی بر ما تاکید شده است و در اقتصاد تمام کشورهای دنیا نیز به عنوان یک مدل اقتصادی مردمی موفق مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: هر کجا مردم وارد حوزه اقتصاد شده اند در آن حوزه موفق بوده اند. در سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بر حمایت از حضور مردم در دو حوزه اقتصاد و کارآفرینی تاکید شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت:‌ در سال های ابتدایی پس از جنگ تحمیلی حرکت های خوبی در زمینه تاسیس تعاونی ها انجام شد که به لحاظ کمی و کیفی جهش بزرگی برای توسعه اقتصاد منطقه بود، اما به رغم تلاش های صورت گرفته تعاونی هایی که با تلاش و زحمت فراوان تشکیل شده بودند غیر فعال شدند که لزوم آسیب شناسی دقیق این مساله ضروری است . یکی از برنامه های اصلی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بازنگری، رصد و احیای تعاونی های مشکل دار است و بدین منظور ساختار تعاونی های مشکل دار آسیب شناسی می شود.
صفایی در ادامه خاطرنشان کرد: سند توسعه بخش تعاونی استان به عنوان نقشه راه در یک پروسه زمانی 5 ساله توسط همکاران ما در حال انجام است که این حرکت نیاز به حمایت دولت و مشارکت حداکثری مردم در این بخش دارد. در برنامه پنجم توسعه مقرر شد: عواید 30 درصد از واگذاری های اصل 44 قانون اساسی در اختیار بخش تعاونی قرار گیرد که متاسفانه این دستورالعمل به دلایل مختلف تاکنون اجرایی نشده است.
وی گفت: برای فعال سازی و توسعه بخش تعاونی در استان بر 3 موضوع اساسی تاکید داریم. نخست حمایت از مدیران موفق. مدیرانی باید در رأس کار تعاونی ها باشند که با روحیه جهادی، خدمت به مردم را از دغدغه های اصلی خود بدانند. مدیرانی متخصص که علاوه بر تعهد، حافظ سرمایه های مردم نیز باشند.
دومین موضوع، اهمیت و توجه به مقوله آموزش مدیران و سومین و مهم ترین اصل به منظور توسعه بخش تعاونی، فرهنگ سازی است که به همین منظور به تازگی تفاهم نامه هایی با صداو سیما منعقد شده است.
صفائی افزود: در حال حاضر سهم تعاونی ها از درآمد صادراتی استان 15 درصد است که با توجه به ظرفیت های استان و شرایط مناسب برای صادرات محصولات تعاونی ها، به ویژه پتانسیل بالای هم مرزی با کشورهای همسایه و وجود مناطق آزاد تجاری به دنبال افزایش سهم 25 درصدی در استان هسیتم.
دبیرکارگروه اشتغال استان اضافه کرد: از دیگر موارد مورد تأکید ، ارتقای سهم اشتغال استان از طریق بخش تعاونی است. در حال حاضر 20 درصد از اشتغال استان توسط تعاونی ها صورت گرفته است که توقع ما با توجه به شرایط و زیر ساخت های مناسب بیش از این است. وجود 300 هزار بیکار در استان نشان از لزوم توجه بیش تر در این زمینه دارد. جبران این مساله یک عزم جدی و جهادی از سوی همه مسوولان و دستگاه های مرتبط می طلبد و خوش بختانه با عزم جدی استاندار خوزستان و تأکید ایشان در شورای اشتغال استان برنامه های خوبی در دست اجرا است و در آینده ای نزدیک برای مردم ولایت مدار استان خبرهای خوبی خواهیم داشت.
صفائی با اشاره به فعالیت 35 مرکز کاریابی در استان گفت: به این مراکز تکلیف شده است تا پایان سال هر کدام برای 500 نفر ایجاد شغل کنند؛ ضمن این که کاریابی هایی که نتوانند به تکلیف خود عمل کنند لغو مجوز خواهند شد. خوش بختانه همین تأکید سبب رشد 30 درصدی عملکرد این مراکز از ابتدای سال تاکنون نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته شده است.
وی افزود:‌ در حال حاضر 2500 تعاونی در دست اجرا در استان وجود دارد که افتتاح و بهره برداری از این تعاونی ها یکی از اولویت اصلی ماست. ضمن این که توانمندسازی و رشد تعاونی های موجود و همچنین شناسایی و فعال کردن تعاونی های غیر فعال و نیمه فعال در دستور کار ما قرار دارد.
در پایان این همایش از تعداد ده تعاونی برتر شهرستان آبادان در بخش های کشاورزی، شیلات، صیادی، تولیدی و مسکن مهر تقدیر شد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

توسط مدیر سامانه الکترونیکی مردم و دولت (سامد) استانداری صورت گرفت؛ اهدای لوح تقدیر استاندار خوزستان به مدیرکل تعاون و کار استان

مدیر سامانه الکترونیکی مردم و دولت (سامد) استانداری خوزستان با حضور در دفتر مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان ضمن تقدیر از عملکرد مناسب وی در پاسخ گو بودن به مردم و ارتباطات مردمی، لوح تقدیر استاندار خوزستان را تقدیم هوشمند صفائی کرد.

کیامرث حاجی زاده در این دیدار در سخنانی عملکرد مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان را جهادی خواند و خاطر نشان کرد: حضور شما در استان به عنوان نیروی متعهد و متخصص در حوزه های کارگری و تعاون می تواند منشآ خیر برای استان باشد.
در این دیدار هوشمند صفائی در سخنانی ارباب رجوع را ولی نعمتان خود خواند و از پیگیری برنامه های در دست اجرای اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی تا رسیدن به نقطه مطلوب خبر داد.
وی از بازرسی های موردی و ادواری توسط بازرسان کار خبر داد و گفت : خوش بختانه با تاکیدی که بر بازرسی ها داریم حوادث ناشی از کار در طول 4 ماه امسال به طور چشمگیری کاهش یافته است
مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان با ابراز رضایت از نحوه و زمان رسیدگی به شکایات کارگران و کارفرمایان در مراجع تشخیص گفت: خوش بختانه با توجه به شرایط خاص استان شاهد فضای آرامی در جامعه کارگری در استان هستیم.
در پایان این دیدار حاجی زاده پیام تبریک و لوح تقدیر استاندار خوزستان را تقدیم وی کرد.
در پیام دکتر عبدالحسن مقتدایی آمده است: برادر ارجمند جناب آقای هوشمند صفائی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجائی و باهنر بدین وسیله از جناب عالی که نسبت به پاسخ گویی به درخواست های مردمی و همکاری با سامانه مردم و دولت (سامد) استانداری خوزستان نهایت همکاری و تلاش را داشته اید تقدیر و تشکر می نمایم. امید است این شیوه پسندیده که نشانه ی مردمی بودن نظام دینی ما می باشد توسط همه ی مسوولان به کار گرفته شود. از خدواند بزرگ برای شما سلامتی و موفقیت روز افزون در خدمت به مردم شریف استان خواستاریم.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
امام جمعه آبادان: باید تعاونی‌های زیادی شکل گیرد تا اقتصاد ما روان شود

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ابراهیمی‌پور در همایش سراسری تعاونی‌های شهرستان آبادان ضمن تبریک هفته تعاون و دهه کرامت اظهار کرد: یکی از بیماری‌هایی که در جامعه امروز ما رایج است، تفکری‌ است که جوانان ما فکر می‌کنند پس از اتمام تحصیلات خود باید وارد عرصه مدیریت شوند و کار پشت میزی را برای خود برگزینند که این اشتباه محض است.
وی تصریح کرد: می‌توان با تفکر و فرهنگ‌سازی جوانان را آگاه و تشویق به انجام امور مشارکتی و ایجاد تعاونی‌ها کرد، تا ضمن برخورداری و سودآوری، به دیگران نیز در این امر، سود برسانند.
ابراهیمی‌پور تاکید کرد: باید تعاونی‌های زیادی شکل گیرد تا اقتصاد ما روان شود. در کشورهایی نظیر چین، این تعاونی‌ها و کارگاه‌های تولیدی و صنعتی هستند که بخش اعظمی از اقتصاد کشور خود را می‌گردانند.
وی عنوان کرد: بخش محرک اقتصاد هر کشور تعاونی‌های آن هستند و باید اهمیت ویژه‌ای به این مهم شود. همان‌طور که اسلام در این خصوص تاکید فراوانی داشته است.
امام جمعه آبادان با عنوان این که تعاون در اسلام مورد اهمیت زیاد و تاکید قرار گرفته است اظهار کرد: تعاون در همه عرصه‌ها کارساز است، چه در میدان جنگ که از زمان صدر اسلام موجب پیروزی مسلمانان بوده همانند جنگ خندق، و چه در عصر فعلی که نمونه بارز آن، جنگ تحمیلی هشت ساله علیه ملت ایران بود که امت مسلمان ایران با اتحاد و تعاون، موفق شدند از پیچ مشکل ها و سختی‌ها عبور کنند.
ابراهیمی‌پور یادآور شد: انصافا عنوان خوبی برای این نهاد انتخاب شده، چرا که هنگامی که تعاون ایجاد شود، کار به وجود می‌آید و هنگامی که کار ایجاد شود، رفاه اجتماعی به همراه دارد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: آبادان می‌تواند همچون گذشته که اقوام مختلفی برای اشتغال به آن گسیل می‌شدند، همچنان یک قطب اشتغال باشد و این تنها به همت تعاونی‌ها امکان‌پذیر است.

۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ۰۸:۵۹
کد خبر : ۳۹,۷۴۴
کلیدواژه ها: همایش تجلیل از تعاونی های آبادان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید