مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در گفت و گو با خبرنگاران: روح تعاون باید در جامعه نهادینه شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های همگانی تاکید کرد: روح تعاون باید در جامعه نهادینه شود.
هوشمند صفایی در نشست با خبرنگاران افزود: باید با تلاش بیش تر روح تعاون را- که همان ایجاد روحیه همدلی و همراهی است- در جامعه نهادینه کنیم. زیرا ایجاد روحیه تعاون ما را در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی مقاوم می کند.
وی با اشاره به معضل بیکاری- که خانواده های خوزستانی را با مشکل های فراوانی مواجه کرده است- ارایه آمار معضل بیکاری را تنها برای تلنگر به مسوولان و تدوین برنامه هایی در زمینه رونق بخشیدن به بخش اشتغال دانست و گفت: یکی از برنامه های اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی استان فعال سازی مراکز مشاوره شغلی و کاریابی است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تصریح کرد: ما از مراکز مشاوره شغلی و کاریابی خواسته ایم تا از حالت رکود خارج شوند و نقش فعالی در شناسایی فرصت های شغلی استان داشته باشند که خوش بختانه این اقدام تا کنون بسیار موثر بوده و توانستیم یک نقشه راه برای استان در این زمینه ترسیم کنیم.
ایجاد 500 فرصت شغلی در هر مرکز مشاوره شغلی و کاریابی
صفائی با اشاره به این که هر کدام از مراکز کاریابی استان با توجه به ظرفیت های موجود در استان باید 500 فرصت شغلی را شناسایی و معرفی کنند گفت: در حال حاضر 34 مرکز کاریابی فعال در استان وجود دارد. در صورتی که هر کدام از این مراکز 500 فرصت شغلی ایجاد کنند حدود 18 هزار فرصت شغلی در استان فراهم می شود. به طور حتم این تعداد فرصت شغلی تحول عظیمی را در بخش اشتغال خوزستان فراهم می آورد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: در چهار ماه گذشته فرصت های شغلی استان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود 30 درصد رشد یافته اند. بخشنامه استاندار در خصوص خرید محصولات تولیدی داخلی نیز در این افزایش آمار نقش داشته اند.
وی با اشاره به انعقاد چند تفاهم نامه با سازمان هایی همچون بسیج سازندگی و میراث فرهنگی گردشگری برای افزایش ظرفیت های اشتغال در استان اظهار کرد: در هفته تعاون سال جاری 84 واحد تولیدی، توزیعی و مسکن افتتاح می شود. در حوزه تولید و توزیع 36 تعاونی به بهره برداری می رسد و در بخش مسکن نیز 48 واحد تعاونی افتتاح خواهد شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: در حال حاضر حدود 12 هزار تعاونی در سطح استان به ثبت رسیده که حدود هفت هزار مورد از آن ها فعال و پنج هزار مورد نیز غیر فعال هستند. غیر فعال بودن این واحد های تولیدی به دلیل مشکلات اقتصادی موجود در سطح جامعه است. اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی استان برنامه هایی در زمینه فعال سازی این واحد های تولیدی در دستور کار خود دارد.
صفائی افزود: 20 درصد از آمار اشتغال به دلیل ایجاد تعاونی ها در بخش های مختلف تشکیل شده است. به طور حتم در صورتی که واحد های تولیدی غیر فعال در استان فعال سازی شوند آمار اشتغال بسیار افزایش پیدا می کند.
اعزام نیروی کار به خارج از کشور
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به اعزام نیروی کار به خارج از کشور به عنوان یکی از اقدامات اداره کار و تعاون استان تاکید کرد: این اقدام برای اولین بار در سطح استان درحال انجام است. در همین زمینه اداره کار استان مذاکراتی را با اتاق بازرگانی بصره انجام داده و تفاهم نامه ای به منظور اعزام هزار نفر نیروی کار به کشور عراق منعقد شده است. در گام اول این تفاهم نامه تا کنون صد فرصت شغلی از سوی استان بصره به ما معرفی شده است.
وی تصریح کرد: برای اعزام نیروی کار به کشور قطر در حال مذاکره هستیم و همچنین برنامه ریزی های لازم به منظور اعزام دو هزار نیروی کار خوزستانی به کشور کویت در حال انجام است.
صفائی گفت: 15 درصد از درآمد های صادراتی استان توسط تعاونی ها به دست آمده است بنابراین در همین راستا یک نمایشگاه دایمی در منطقه آزاد اروند، در مرز چزبه و شلمچه دایر شده است. این نمایشگاه در راستای صادرات به کشور های عربی و حوزه خلیج فارس ایجاد شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: از عملکرد بانک ها در ارایه تسهیلات بانکی در طرح های خود اشتغالی و اشتغال زایی راضی نیستیم. این مساله را از طریق کارگروه سرمایه گذاری استان پیگیری می کنیم. برنامه هایی را در زمینه فعال سازی تعاونی های دانش بنیان و خوشه های کسب و کار در دستورکار داریم.
استخدام سه نیروی کار بومی به ازای یک نیروی کار خارجی
وی با اشاره به حضور شرکت های چینی در منطقه یادآور شد: اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی استان شرط استخدام نیروهای خارجی و صدور مجوز کار این افراد را استخدام سه نیروی انسانی بومی به ازای هر یک نیروی خارجی لحاظ کرده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در پایان گفت: بر اساس آمار ارایه شده تا کنون 250 هزار نفر بیکار در کاریابی های استان شناسایی شده اند.
صفائی در پایان اهمیت تعاونی های مرزنشینان استان را یادآور شد و گفت: تعاونی های مرزنشین نقش بسیار فعالی در تامین مایحتاج عمومی، توسعه مبادلات مرزی و سرمایه گذاری اقتصادی در منظقه ایفا می کنند
۱۷ شهریور ۱۳۹۳ ۱۱:۳۸
کد خبر : ۳۹,۸۵۶
کلیدواژه ها: روح تعاون + گفت و گو با خبرنگاران

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید