تربیت نیروهای متخصص و کار آفرین در دستور کار دانشگاه های استان قرار خواهد گرفت

اولین واحد کار آفرینی و تعاون دانشگاهی با همکاری اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و دانشگاه پیام نور بیرجند با هدف تربیت نیرو های متخصص دانشگاهی با بازار کار راه اندازی شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی: اولین واحد کار آفرینی و تعاون دانشگاهی با همکاری اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و دانشگاه پیام نور بیرجند با هدف تر بیت نیرو های متخصص دانشگاهی با بازار کار راه اندازی شد .

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در مراسم افتتاح واحد کارآفرینی و تعاون دانشگاهی با بیان اینکه امروز تحلیل درستی از کار و اشتغال در کشور وجود ندارد گفت : پراکندگی جمعیتی در استان خراسان جنوبی باعث گردیده است نحوه خدمات رسانی به مردم سخت شود .

محمد سنجری افزود : به ویژه در مباحث کار آفرینی و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی این پراکندگی ما را دچار مشکلات زیادی کرده است . وی با تاکید بر اینکه امروز بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی ما هیچ آشنایی با یازار کار و حتی رشته انتخابی خود در دانشگاه ها ندارند افزود : امروز نیروهای انسانی ارزشمند ترین سرمایه های فرهنگی ما محسوب میشوند که بید از آن برای پیشرفت کشور در عرصه های مختلف به درستی استفاده کنیم .

سنجری افزود : اگر بخواهیم در بحث توسعه کشور کار کنیم باید بر روی منابع انسانی در راستای کارآفرینی و تولد ثروت بیشتر از گذشته سرمایه گذاری کنیم .

مدیر کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان افزود : امروز دربیشتر کشور هایی که اقتصاد موفقی داشته اند میبینیم که تنها با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خود در دنیا مطرح شده اند اما در کشور ما بیشترین تکیه ما برای تولید ثروت بر روی منابع طبیعی است و این خود یک بحران در توسعه کشور محسوب میشود .

محمد سنجری با بیان اینکه امروز نرخ بیکاری در کشور از بزرگترین دغدغه های مسئولان است افزود : بیکاری و فقر باعث گسترش بسیاری از اسیب های اجتماعی میگردد و امروز در بسیاری از آسیب ها میبینیم که فقر و بیکاری در بروز این آسیب ها بیشتر از مسائل فرهنگی تاثیر داشته است .

وی با انتقاد از اینکه متاسفانه دانشجویان ما امروز کمترین آگاهی را از رشته انتخابی خود و بازار کار آن دارند افزود : فارغ التحصیلان ما امروز تنها به دنبال مشاغل دولتی میباشند و حتی دانشجویی که میتواند در مشاغل فنی فعالیت کند هیچ اگاهی از بازار کار خود ندارد و این یک خلاء جدی برای توسعه کار افرینی در کشور محسوب میشود .

مدیر کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد : امروز فرهنگ کار و کار افرینی در کشور دچار مشکل است و برای برون رفت از رکود اقتصادی و شکست هر گونه تحریم باید بر روی سرمایه های انسانی کشور بیشتراز گذشته توجه کنیم .

محمد سنجری اتحاد و انسجام بین دستگاه هایاجرایی را برای حل این مشکل ضروری دانست و افزود : بر اساس سند توسعه سهم هر دستگاهی برای این منظور مشخص شده است اما متاسفانه هنوز نتوانستیم برای رسیدن به اهداف سیاست های کلان اقتصادی گامی موثر برداریم .

وی تاکید کرد : در کنار تحصیلات دانشگاهی باید آموزش های کاریردی به نیز به دانشجویان داده شود ، به ویژه در راستای ترویج تعاون و کار آفرینی که امروز تنها راه خروج از افزایش بیکاری در جامعه است باید بیشتر از قبل برنامه ریزی شود .

رییس دانشگاه پیام نور بیرجند هم با تاکید بر اینکه بحث کار آفرینی از مباحث مهمی است که این دانشگاه در دستور کار خود قرار داده است گفت : به نقش تعاون در ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان ما بایداز طریق دانشگاه ها دنبال شود و این دانشگاه در این راستا ااقدامات جدی را انجام داده است .

دکتر مهدی ثقفی با بیان اینکه باید رویکرد دانشگاه های کشور به سمت اهمیت تعاون و کار آفرینی تغییر کرده و ازپتانسیل های موجود جامعه در راستای خروج از رکود اقتصادی استفاده بیشتری شود افزود : تنها راه استفاده از توان نیرو های انسانی در استان ما به دلایل مختلفی مانند خشکسالی ها ، عدم پیشرفت چشمگیر در حوزه های مهم اقتصادی و ... تعاون و ترویج فرهنگ تعاون است .

وی بر توجه بیشتر مسئولان استان از استفاده از نیروهای بومی استان در ردیف های استخدامی و استفاده بیشتر از قشر جوان و تحصیل کرده استان برای افزایش کار آفرینی تاکید کرد و ادامه داد : امروز ارتباط بین علم وصنعت آن طور که باید اتفاق نیفتاده است و به همین دلیل بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی ما سر خورده شده اند .

رییس دانشگاه پیام نور بیرجند در پایان افزود : با راه اندازی واحد کار آفرینی و تعاون دانشگاهی امید است این استان بتواند در این راستا گام های مهمی را بردارد .

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 پیوند اقتصاد و آموزه های قرانی امنیت را در جامعه گسترش میدهد

 مسابقات قرآن کریم کارگران، تعاونگران، کارفرمایان و بازنشستگان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی در 6 رشته حفظ، قرائت، ترتیل، مفاهیم قرآن، نهج البلاغه و اذان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی: مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان گفت : پیوند اقتصاد و آموزه های قرآنی، امنیت را در جامعه گسترش میدهد.

محمد سنجری در مراسم اختتامیه مسابقات قرآن کریم که بین  30 نفر از کار گران و تعاون گران استان برگزار شد با تاکید بر اینکه با کمک گرفتن از قران میتوانیم بساری از مشکلات اقتصادی کشور را پشت  سر بگذاریم افزود : قرآن  در ابعاد مختلف به کار و تلاش اهمیت داده است و اگر ما امروز به آمزه های دینی خود بیشتر توجه کنیم بدون شک تمام مشکلاتمان در حوزه های مختلف حل خواهد شد .

وی افزود : احساس مسئولیت ،تعهد کاری، تلاش برای کسب روزی حلال، دوری از حرام و ... همه در قرآن کریم به ما آموزش داده شده است اما متاسفانه امروز، از این آموزه ها دور افتاده ایم .

محمد سنجری ادامه داد : تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر در این راستا میتواند کمک شایانی داشته باشد .

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان اعلام کرد: در این مسابقات ،دررشته قرائت قرآن حسین ا..رسانی ، رسول وکیل زاده ،و محمد امیر آبادی  به ترتیب مقام اول تا سوم را بدست آوردند .

محمد سنجری افزود :همچنین در رشته قرائت خواهران نیز فاطمه فرخی ،مهناز نوحی  مقام اول و دوم را از آن خود کردند و در رشته ترتیل نیز حسن نصرآبادی و مریم خسروی مقام اول را بدست آوردند .

وی افزود: در رشته  حفظ کل قرآن مجید در گروه برادران و خواهران محمود علیشاهی دستگرد و عصمت راشدی نیا موفق به مقام اولی شدند و در حفظ 20 جزء نیز محمود احمدی درمیان و سیده صدیقه هاشمی به مقام اولی دست یافتند .

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان بیان کرد:در حفظ 10جزء در گروه برادران جمال الدین نیک اندیش و و در گروه خواهران سعیده شریفی پور مقام اول را کسب کردند و  در رشته مفاهیم قرآن کریم در گروه برادران و خواهران عارف پیشه ور و سیده راضیه شریفی پور  مقام اول این مسابقات ر ا از آن خود کردند .

محمد سنجری ادامه داد: همچنین در رشته نهج البلاغه حسین مسگر و کلثوم رضوانی و در رشته اذان عباس سروری به مقام اولی این مسابقات راه یافتند . 

۱۸ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۱۱
کد خبر : ۳۹,۹۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید