آیت الله ایمانی: تعاونی پاکترین درآمدها را می تواند به وجود آورد

این جشنواره با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز ، استاندار فارس و مدیران ارشد استانی و حضور پر شور اعضای تعاونی ها در تالار حافظ شیراز برگزار شد.
آیت الله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز نیز در این جشنواره و در جمع تعاونگران برتر استان بیان داشت: اگر ما توجه صحیح را به تعاون داشته باشیم ، تعاونی پاکترین درآمدها را می تواند به وجود آورد و باید فضا را برای تعاونی ها فراهم کنیم.

آیت الله اسدالله ایمانی در نهمین جشنواره تعاونی های برتر فارس، افزود: مسئولین فضا را به گونه ای بسازند که تعاونی ها در جامعه ما جا باز کنند و مردم به این سمت و سو بیایند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز اظهار کرد: مسئولین ما فضای جمع شدن مردم کنار هم را فراهم کنند، یعنی ما منتظر نباشیم که یک تعاونی شکل بگیرد و برای ثبت به ما مراجعه کند و بعد ما به آنها کمک کنیم، وظیفه ما فراتر از اینهاست.

آیت الله ایمانی با تاکید بر اینکه تعاون می تواند کلید مشکلات جامعه باشد، گفت: در اقتصاد ما 25 درصد سهم برای تعاونی ها قائل شده اند ولی ظرفیت تعاون بالاتر است و قادر است در تولید و توزیع نقش بسیاری داشته باشد.

نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس عنوان نمود: امیدواریم روزی را ببینیم که تعاونی ها حرف اول را در اقتصاد، تولید و توزیع بیان کنند.

آیت الله ایمانی با تاکید بر این موضوع که پیوند انسان و سرمایه تولید را رقم می زند و راه زندگی را باز می کند ابراز داشت: اگر بتوانیم ارتباط انسان و سرمایه را درست تعریف کنیم، یعنی فکر انسان و قدرت بدنی انسان به کمک اهرم اقتصادی بیاید و این سه در کنار هم در مسیر ارزشمندی قرار بگیرند جامعه در مسیر صحیح و پویا قرار خواهد گرفت.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اعلام این مطلب که تعاون به معنای هم افزایی و هم افزایی کلاسی برای تربیت انسانهاست بیان داشت: حضور در عرصه تعاون اعم از تعاون در علم، تعاون در حرکتهای سیاسی و اجتماع، روح خود محوری انسان را تعدیل می کند و انسان را در عرصه خدمت رسانی به دیگران قرار می دهد. بنابراین تعاون علاوه بر اینکه راهی برای حل مشکلات اقتصادی است راهی برای حل مشکلات فردی نیز هست.

شایان ذکر است در پایان این مراسم از تعاونی های برتر استان فارس با اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره تقدیر شد و از لوح یادمان نهمین جشنواره تعاونی های برتر استان رونمایی گردید.

از نظر ثبت و تشکیل تعاونی ، استان فارس در یک سال گذشته رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است

سهراب مختاری مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در نهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان فارس، اظهار کرد: مقام معظم رهبری که نقشه راه را در ابتدای امسال با تکیه بر اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی تبیین کردند، رئیس جمهور نخستین کسی بودند که به بیان رهبر لبیک گفته و این مهم برای دیگر مسئولان کشور نیز وظیفه‌ای ایجاد می‌کند که برای بهتر شدن وضعیت اقتصاد و فرهنگ بیشتر تلاش کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با توضیح اینکه در این جشنواره 17 تعاونی برتر در 16 گرایش انتخاب شده و تجلیل می‌شوند، اظهار کرد: تلاش است با واگذاری برخی از فعالیت‌های اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس به اتاق تعاون استان و اتحادیه‌های مربوطه، در راستای چابک‌‌سازی این اداره اقدام گردد.

مختاری با اشاره به اینکه در فارس950 هزار نفر عضو این تعاونی‌ها هستند، تصریح کرد: اگر به این تعداد ، اعضای تعاونی‌های سهام عدالت را نیز اضافه کنیم تعداد تعاونی‌ها بسیار بیشتر از این رقم می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه تعاونی‌های مسکن در فارس یکی از فعال‌ترین تعاونی‌های استان است، افزود: در استان فارس 5 هزار و 500 تعاونی فعال وجود دارد که 20 درصد جامعه 4 و نیم میلیون نفری استان را در بر می گیرد.

مختاری با تأکید بر اینکه نباید به وضعیت موجود بسنده کرد، اظهار داشت : امروز روزی است که تعاونی‌های برتر استان باید در راستای الگوسازی در سطح کلی و استانی تلاش کنند.

وی با اشاره به تأکیدات آیت‌الله ایمانی مبنی بر داشتن سند فرهنگ در حوزه تعاونی‌ها، عنوان کرد: در حال تلاش برای گرفتن مجوز سند فرهنگ کار و تلاش تعاونی‌ها هستیم که این سند با همکاری دانشگاه شیراز تبیین شده و تا پایان امسال رونمایی می‌شود.

وی با تشریح عملکرد یک سال گذشته تعاونی‌های استان، گفت: از نظر ثبت و تشکیل تعاونی ، استان فارس در یک سال گذشته رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده و تعداد 668 تعاونی در استان تشکیل شده است.

مختاری با بیان اینکه در یک سال گذشته 119 طرح تعاونی از تسهیلات این اداره بهره‌مند شدند، اضافه نمود: مبلغ تسهیلات اعطایی به این تعاونی‌ها 93 میلیارد تومان بوده و بانک‌های عامل از محل توسعه اعتبارات کشاورزی و بنگاه‌های زودبازده تسهیلات را در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌دهند.

تعاون وقتی معنا پیدا می کند که همکاری وتعامل در اوج باشد

سیدمحمد احمدی استاندار فارس نیز در نهمین جشنواره تعاونی‌های برتر فارس با بیان اینکه تعاونی‌ها می‌توانند با ایجاد تحول در اجرای اصل 44 در اقتصاد کشور نقش‌آفرینی کنند، گفت: اقتصاد کشور بر مبنای اقتصاد دولتی خصوصی و تعاونی استوار است که تعاونی‌ها نیز به نوعی اقتصاد خصوصی محسوب می‌شوند.

دکتر احمدی در ادامه بیان داشت: بسیاری از تعاونی های قدرتمند کشور، درسال های متمادی دربخش اقتصاد عملکرد بسیار خوبی داشتند و خدمات خوبی به کشور عرضه کردند و درمقطع کنونی نیز حضور وفعالیت آنها می تواند به پیشبرد کارها وبرنامه های اقتصادی درکشور کمک کند.

استاندار فارس ، پیشبرد اهداف وبرنامه ها را مستلزم داشتن تعامل دانست و اظهار کرد : تعاون وقتی معنا پیدا می کند که همکاری وتعامل در اوج باشد، چرا که با کشمکش کارها پیش نمی رود.

وی در ادامه افزود: دربسیاری از کشورهای دنیا که از نظر اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار دارند، کارها بیشتر به بخش خصوصی واگذار شده و نقش دولت بیشتر جنبه مدیریت و نظارت دارد.

دکتراحمدی استاندار فارس حمایت از سرمایه گذار و سرمایه گذاری پاک را از اولویت های مدیریت ارشد استان فارس برشمرد و اظهارکرد: از هر کس که به دنبال رونق اقتصادی استان باشد حمایت می کنیم واگر مشکل و مانعی بر سر راه اقدام او ایجاد شد نسبت به رفع آن اقدام خواهیم کرد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۲۶
کد خبر : ۳۹,۹۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید