آیت ا... دکتر محسن حیدری در جشنواره تعاونی های برتر خوزستان: اقتصاد مقاومتی باید بر پایه بخش تعاونی باشد

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، تصدی گری مردم در بخش تعاونی را منجر به کاهش تخلفات اقتصادی دانست و تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی باید بر اساس بخش تعاونی باشد. چرا که این بخش تجلی اقتصاد مقاومتی است و تنها راه دور زدن تحریم هم تکیه بر اقتصاد مقاومتی است که اساس آن اقتصاد تعاونی است.
آیت ا... دکتر محسن حیدری در نهمین جشنواره تعاونی های برتر خوزستان که در تالار مهتاب برگزار شد اظهار کرد: معنای کلمه تعاون در قرآن کریم تنها مختص به بخش اقتصاد نبوده و در سایر بخش های جامعه نیز نمود دارد. در این کتاب آسمانی به هر گونه فعالیت شخصی و عمومی در راستای کمک رسانی به دیگران تعاون گفته می شود.
وی افزود: رشد بخش تعاونی منجر به رشد اقتصادی جامعه می شود به همین دلیل دولت باید به تعاونگران توجه ویژه ای داشته باشد و آن ها را در انجام امور تنها نگذارد تا سهم بخش تعاونی در اقتصاد کشور به 50 درصد برسد. چرا که با افزایش سهم بخش تعاونی، اقتصاد مقاومتی زودتر به نتیجه می رسد.
امام جمعه موقت اهواز با بیان اینکه خوش بختانه بحث اقتصاد مقاومتی در جامعه امروز نهادینه شده است عنوان کرد: تنها راه دور زدن تحریم های اقتصادی همه جانبه کشور های غربی پیمودن مسیر اقتصاد مقاومتی است.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: متاسفانه روند فعلی مذاکرات هسته ای امیدوار کننده نیست. با نگاهی به گذشته می توان به این نتیجه رسید که کشور آمریکا قابل اعتماد نیست.
وی همچنین با تاکید به حمایت از بخش تولید داخل استان گفت: ما باید از ظرفیت های موجود در این بخش در راستای شکوفایی اقتصادی هر چه بیشتر خوزستان بهره ببریم.
حیدری تاکید کرد: مردم در بخش تعاونی تصدی گری امور را برعهده دارند. متاسفانه بروز مشکل ها و تخلف های اقتصادی در بخش خصوصی بسیار فراوان است اما در بخش تعاونی ها وقوع این گونه مسایل بسیار کم تر است.
***
فرج ا...خبیر:
دولتی ترین اقتصاد کشور در خوزستان است
معاون سیاسی، اجتماعی استاندار خوزستان، با اشاره به دولتی بودن اقتصاد استان گفت: متاسفانه علی رغم استقرار شرکت های بزرگ نفتی و صنایع بزرگ توسعه نیشکر در خوزستان باز هم استانی محروم محسوب می شویم.
فرج ا... خبیر در آیین تجلیل از تعاونی های برتر استان خوزستان عنوان کرد: ساختار اقتصاد استان از سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تشکیل شده است.
وی افزود: بخش تعاونی در سال های گذشته دارای وزاتخانه بوده اما در این چند سال اخیر به دلیل بروز بعضی همپوشانی های سازمانی این وزارت خانه ادغام شد.
وی از تعاونی های اوایل انقلاب که توانستند خلاءهای موجود در بخش اقتصاد جامعه را پر کنند، به نیکی یاد کرد و گفت: ایجاد یک شرکت تعاونی کار ساده ای نیست. اجتماع چند نفر در راستای همکاری و فعالیت اقتصادی نیازمند تقوا و هماهنگی فراوانی است.
خبیر تصریح کرد: یک میلیون و 200 هزار فرصت شغلی در استان وجود دارد که از این میان 240 مورد آن در حوزه تعاونی است.
معاون سیاسی، اجتماعی استاندار خوزستان 80 درصد اقتصاد خوزستان را دولتی دانست و اظهار کرد: متاسفانه این مساله مشکل های فراوانی را برای استان ایجاد کرده و علی رغم استقرار شرکت های بزرگ نفتی، گازی و پتروشیمی و صنایع بزرگ توسعه نیشکر باز هم استانی محروم محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: شرکت های تعاونی بنگاه های اقتصادی فعالی هستند که سرمایه آن ها در خود استان گردش می کند.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان با اشاره به مصوبه استانداری در خصوص خرید محصولات داخلی بیان کرد: در حال حاضر به طور کامل از نحوه اجرایی شدن این طرح رضایت نداریم اما به منظور بهبود این طرح آن را مورد رصد قرار دادیم.
***
هوشمند صفایی تاکید کرد:لزوم نهادینه کردن فرهنگ تعاون در خوزستان
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به سهم 15 درصدی تعاون در ساخت و ساز های مسکن گفت: پتانسیل های موجود به منظور افزایش این سهم در استان فراهم است.
هوشمند صفایی در آیین تجلیل از تعاونی های برتر استان خوزستان با اشاره به لزوم نهادینه کردن فرهنگ تعاون و کار جمعی در جامعه عنوان کرد: پس از پایان جنگ تحمیلی پتانسیل های بسیار مناسبی به منظور رشد تعاونی ها در استان ایجاد شد. این پتانسیل ها منجر به ایجاد فرصت های شغلی فراوانی برای رزمندگان و ایثارگران شد.
وی گفت: در حال حاضر 12 هزار تعاونی در سطح استان وجود دارد که متاسفانه پنج هزار مورد از این تعاونی ها غیر فعال هستند. هفت هزار تعاونی فعال که به لحاظ شاخصه های کیفی در کشور مقام اول را دارند در استان مستقر هستند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: سهم تعاونی های استان در بخش صادرات 15 درصد است که البته اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی استان توان افزایش این سهمیه را دارد. همچنین بیش از 50 درصد از ساخت و ساز های استان نیز بر عهده شرکت های تعاونی بوده است.
صفایی به روز رسانی اطلاعات و آمار شرکت های تعاونی ها را از جمله فعالیت های آتی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برشمرد و اظهار کرد: یکی از راه های تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری رشد شرکت های تعاونی در بخش های مختلف اجتماعی و اقتصادی است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: در این هفته طرحی از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با عنوان طرح تحول تعاونی ها در راستای تببین نقش تعاونی ها ارایه کردیم. در این طرح به توسعه مدیریت و توانمند سازی منابع انسانی نیازمند هستیم. مدیران تعاونی ها باید اطلاعات خود را به روز و با مولفه های اقتصادی جدید بیش تر آشنا شوند.
صفایی تقویت تعاملات درون شبکه ای در بخش تعاونی را یکی دیگر از برنامه های طرح تحول تعاون برشمرد و افزود: متاسفانه شرکت های تعاونی استان در بخش های مختلف با یکدیگر در ارتباط نیستند که این روند نیازمند اصلاح سازی است.
وی عنوان کرد: امیدوار هستیم با بهره گیری از بسته های حمایتی دولت از تعاونی ها به منظور ایجاد اشتغال با تامین منابع انسانی به تعاونی ها بیش از پیش کمک کنیم.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: هفته تعاون فرصتی است تا به مناسبت های مختلف مباحثی فراوانی را پیرامون نقش تعاونی در توسعه کشور و نیز در استان داشته باشیم.
وی به بیان نهضت تعاون که 180 سال پیش در کشور انگلستان با تاسیس یک تعاونی شکل گرفت پرداخت و گفت: تاسیس این تعاونی نقش بسیاری در اقتصاد جهان از همان زمان تا کنون ایفا کرده است.
صفایی یادآور شد: در کشور های توسعه یافته دنیا شرکت های تعاونی به عنوان یک الگوی اقتصادی در حال استفاده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به اینکه 55 درصد از اقتصاد کشور کانادا در حوزه حمل و نقل بر عهده تعاونی ها است اظهار کرد: به مبحث تعاون در آموزه های دینی در راستای رشد اقتصادی جامعه توجه ویژه ای شده است.
۲۲ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۲۸
کد خبر : ۴۰,۰۰۶
کلیدواژه ها: جشنواره تعاونی های برتر خوزستان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید