مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان:تعاونی ها باید بدون تکیه بردولت فعالیت کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با تاکید بر اینکه تعاونی ها باید بدون تکیه بر دولت فعالیت کنند گفت: نگاه تعاونی ها باید کارآفرینانه و دانش بنیان باشد.

اسماعیل غنیان در نهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر استان سمنان افزود:  تعاونی ها با خرد جمعی بهترین خدمات را به جامعه ارائه می دهند.

وی با بیان اینکه روح تعاون نخست در خانواده به عنوان کوچکترین تشکل جامعه شکل می گیرد خاطرنشان کرد: احیای تعاونی ها برای رونق اقتصادی و رسیدن به اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در هفته تعاون سال‌جاری 17 تعاونی در این استان به بهره برداری رسیده گفت: با آغاز به کار این تعداد تعاونی‌ها بالغ بر 152 فرصت شغلی در استان ایجاد  می شود.  وی تصریح کرد: این تعاونی‌ها 231 نفر عضو دارند و سرمایه اولیه آنها 70 میلیارد و 625 میلیون ریال است.

غنیان از وجود یک هزار و 350 تعاونی فعال در سطح استان و حدود 110‌هزار تعاونی فعال در کل کشور خبر داد و گفت: این درحالیست که جمعیت استان سمنان کمتر از یک درصد کشور، ولی بیش از 1.2 درصد تعاونی‌های فعال کشور با اشتغالزایی بالغ بر 27 هزار و 630 نفر در این استان مشغول به فعالیت هستند.

در این جشنواره که با حضور استاندار سمنان، مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی و جمعی از مدیران ومسئولان اجرایی در تالار آفتاب سمنان برگزار شد ضمن گرامیداشت هفته تعاون از 22 تعاونگر برتر ملی و استانی تجلیل شد.

سه تعاونی استان سمنان امسال به عنوان تعاونی های برتر در کشور نیز انتخاب شده اند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی :رویکرد نظام به اقتصاد تعاونی است
غلامحسین بشارتی مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان سمنان با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که در مقابل هجمه‌های اقتصادی دشمن تاب می‌آورد، گفت: این اقتصاد در عین اینکه خودش را حفظ می‌کند عامل شکوفایی و رشد نیزهست و این اتفاق نمی افتد مگر اینکه بار اقتصاد بر روی توده مردم تقسیم شود. وی افزود: اقتصاد مقاومتی با مشارکت همه مردم به منصه ظهور می رسد.
مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید از نقش دولت کاسته و کار به مردم واگذار شود گفت: البت وقتی نقش دولت کمتر شد نباید جای آن را قطب‌های سلطه اقتصادی و یا قطب‌های سیاسی و شبه دولتی بگیرد بلکه باید این نقش به توده مردم سپرده شود.
وی با بیان اینکه پایه‌های نظام اقتصادی کشور در قانون اساسی بر رکن اقتصاد دولتی، اقتصاد خصوصی و اقتصاد تعاونی بنیان نهاده شده است تصریح کرد: رویکرد نظام به اقتصاد تعاونی است و برای تحقق این مهم باید دولت بسترها و زیرساخت‌ها و صنایع مادر را ایجاد کند.
وی شهید بهشتی را بنیانگذار تعاون در کشور عنوان کرد و گفت: ایشان درباره ضرورت تشکیل تعاونی ها و کمتر شدن نقش دولت در اقتصاد فرمودند باید نقش مستقیم دولت روز به روز کمتر شود.
ایشان اظهار کرد: شهید بهشتی فرمودند امروز تمام گرفتاری‌های دنیا نتیجه نظام سلطه واقلیتی صهیونیست است که برای افزایش سرمایه خود حتی از کشتن انسانها و فروختن اعضای بدن آنها نیز فروگذار نمی‌کنند.
مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وجود 110 هزار تعاونی فعال در کشور نیز خبر داد و خواستار حمایت بیشتر از این بخش شد.
بشارتی با بیان اینکه امروزه متاسفانه تعاون در کشور مغفول مانده است تصریح کرد: دولت نباید کارفرمای مطلق باشد. همچنین نباید انباشت سرمایه در دست عده‌ای خاص باشد بلکه باید تعاونی‌ها تشکیل شود چرا که در تعاونی عدالت اجتماعی هست و باید به آن توجه شود.
وی با بیان اینکه رویکرد امروز دنیا بر مبنای تعاونی است خاطر نشان کرد: رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس تعاون است و اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی نیز در تعاون شکل می گیرد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

906 تعاونی همزمان با هفته تعاون در کشور به بهره برداری رسید
مدیرکل توسعه تعاون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: همزمان با هفته تعاون بهره برداری از 906 تعاونی جدید در کشور آغاز شد.

غلامحسین بشارتی افزود: این تعاونی ها در بخش های مختلف تولیدی، توزیعی، خدماتی، کشاورزی و ... ایجاد شده اند و بیش از 64 هزار نفر عضو دارند.

وی یادآور شد: 45 درصد از تعاونی های فعال کشور در بخش تولید فعالیت دارند و 35 درصد توزیعی خدماتی و بقیه در سایر بخش های از جمله اعتبار، دانش بنیان و ... فعالیت می کنند.

بشارتی شمار تعاونی های ثبت شده در کشور را 198 هزار تعاونی بیان کرد و اظهار داشت: از این تعداد 110 هزار تعاونی فعال است.

وی تعاونی ها را سرمایه های اجتماعی دانست و افزود: تعاونی ها در تحقق اقتصاد مقاومتی به دلیل ویژگی هایی که دارند نقش تعیین کننده ای ایفا می کنند.

مدیرکل توسعه تعاون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان ساخت در 10 محور اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده ، بخش تعاون و توجه به تعاونی ها از محورهای اصلی برای تحقق این امر است.

دوازدهم تا هجدهم شهریورماه به عنوان هفته تعاون نامگذاری شده است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

روحیه تعاون باید وارد کتب درسی شود
استاندار سمنان جدا شدن از دولت را راهکاری مناسب برای توسعه تعاون در کشور دانست و خاطرنشان کرد: امروز در بخش تعاون دچار بحران هویت هستیم و برای تقویت فرهنگ تعاون باید روحیه کار جمعی را از کودکی و در کودکستانها به کودکان بیاموزیم.
محمد وکیلی در نهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر در استان سمنان با بیان اینکه روح جمعی در بین ما وجود ندارد افزود: باید روح همفکری در جامعه نهادینه شود.
وی با طرح این پرسش که چرا ما امروز در مسابقات فردی حائز رتبه های برتر می شویم اما در مسابقات تیمی و گروهی متاسفانه در جهان جایگاهی نداریم اظهار کرد: همه اینها ناشی از این است که در بین ما خرد جمعی وجود ندارد باید با خرد جمعی و تعاون دنبال حل مسائل و مشکلات باشیم.
وی با بیان اینکه 35 سال از انقلاب اسلامی ایران می گذرد اما متاسفانه نگاه به تعاون ضعیف تر می شوند تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی روح جمعی را به برنامه اقتصادی کشور دمیدند و با انتخاب شعار امسال تحت عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی بر وجود و ضرورت تعاون تاکید کردند چرا که عزم ملی جز تعاون معنای دیگری ندارد.
عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان با طرح این سئوال که چگونه می توان روح تعاون و فرهنگ تعاون را در جامعه نهادینه کرد گفت: باید نهادینه کردن فرهنگ تعاون از کودکستانها آغاز شود و در کتابهای درسی دوران دبستان روحیه همکاری و تعاون به کودکان آموزش داده شود.
وی تصریح کرد: باید فضا و فرهنگ جامعه به سمت خردجمعی حرکت کند و اقتصادی مقاوم، متکی بر توانمندیهای کشورمان به وجود آید و آن وقت است که در برابر تهدیدها و تحریم های دشمنان  آسیب پذیر نخواهیم بود.
 


۲۳ شهریور ۱۳۹۳ ۰۸:۳۰
کد خبر : ۴۰,۰۷۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید