نماینده مردم بندرعباس در جشنواره تعاونی های برتر قشم: سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور محقق نشده است

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی گفت: براساس برنامه پنجم توسعه می‌بایست 25 درصد از منابع اقتصادی کشور از محل فعالیت تعاونی ها محقق می شد اما تنها پنج درصد از این رقم محقق شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، "منصور آرامی" در جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر قشم که با حضور دکتر "حبیبی" قائم مقام سازمان منطقه آزاد قشم، "نجفی" معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان، مدیران دستگاههای اجرایی و جمعی از تعاونگران برگزار شد، افزود: در قانون اساسی کشور به جایگاه مهم تعاونی ها اشاره شده اما با توجه به ایجاد زمینه های قانونی و تاکید مقام معظم رهبری در این خصوص و سیاست های مالی برای تسریع و تقویت تعاونی ها، این بخش هنوز جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا نکرده است.

وی بر تقویت تعاونی ها تاکید و با بیان اینکه دولت تدبیر و امید تاکید ویژه ای بر افزایش و حمایت از شرکت های تعاونی وبخش خصوصی دارد، اضافه کرد: دولت نسبت به توسعه تعاونی ها رویکرد مثبت دارد و گامهای مثبتی را برای مشکلات این حوزه برداشته است و این روند همچنان ادامه دارد.

نماینده مردم بندرعباس -قشم -حاجی آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اصول و اهدافی که برای ایجاد وتقویت تعاونی ها مشخص شده یک امر دست یافتنی است، اظهارامیدواری کرد: دولت می تواند  با همراهی مجلس و با استفاده از بسترهای قانونی، سهم بخش تعاون در اقتصاد را بهبود بخشد.

آرامی در ادامه بیان داشت: با تقویت تعاونی ها، وحدت وهمدلی برای ایجاد اشتغال بیشتر خواهد شد و علاوه بر آن تجمیع سرمایه های اندک و خرد بنگاههای کوچک با خلاقیت افراد همراه شده و در قالب تعاونی ها به توسعه استان کمک می کند.

وی با بیان اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری بنام سال"اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" نامگذاری شده، اظهارداشت: بخش زیادی از گفتمان مشترک مسوولان، مجلس و رئیس جمهور، گفتمان اقتصادی است و با توجه به اینکه تعاونی ها مبنای حرکت اقتصادی هستند افراد باید هم سو و هم فکر در سایه آرمان واحد و تلاش و تعامل مستمر، برای دست یابی به هدف مشترک گرد هم آیند چرا که تعاون، پیشرفته ترین روش و شیوه فعالیت اقتصادی و اجتماعی است.

آرامی در پایان بر تشکیل کارگروهی بمنظور رفع مشکلات تعاونی های استان تاکید کرد.

در این مراسم سرپرست اداره کار قشم نیز بر اهمیت تعاونی ها در توسعه اقتصادی تاکید کرد و گفت: در شهرستان قشم 100 در صد حمل و نقل دریایی و همچنین 80 درصد حمل و نقل درون شهری وبرون شهری از طریق شرکتهای تعاونی انجام می شود.

"الهام بندانی" افزود:  در این شهرستان 442 تعاونی وجود دارد که از این تعداد 250 تعاونی فعال ومابقی نیز نیمه فعال و راکد می باشند.

قابل ذکر است که در جشنواره تعاونی های برتر قشم از 19 تعاونی برتر، نمونه و قابل تقدیر، تجلیل شد.

خدمات صیادی باسعیدو، کشتیرانی خیبر خلیج فارس، تعاونی مسکن فرهنگیان، تعاونی مسکن نگارین مهر درگهان، تعاونی سیر و سفر، تعاونی شهروند و تعاونی مزرعه پی لم از جمله تعاونی های برتر بودند که در این مراسم از مدیران عامل آنها تجلیل شد.

 

 

۲۳ شهریور ۱۳۹۳ ۰۸:۳۲
کد خبر : ۴۰,۰۸۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید