مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس: توسعه تعاونی در شهرستان‌ها سبب رونق اقتصاد تعاون در استان می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به نقش مهم تعاون در تجمیع سرمایه‌ها و خروج اقتصاد از رکود، گفت: توسعه تعاونی در شهرستان‌ها سبب رونق اقتصاد تعاون در استان می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری در جشنواره تعاونی‌های برتر در اقلید با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، آن را نقشه راهی از سوی مقام معظم رهبری معرفی و خاطرنشان کرد: با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تکلیف تمامی مسئولان و کارگزاران مشخص شده است.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که در سطح جامعه به‌ویژه از سوی مجموعه سپاه و بسیج برای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود دارد، افزود: تلاش‌های این چنینی در استان بیانگر اراده‌ای است که قصد تحقق اقتصاد مقاومتی و عنوان سال را دارد.

مختاری با اشاره به رسالت‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، اظهار کرد: این اداره تمامی وظایف یک دولت بزرگ را به گونه‌ای در خود جای می‌دهد و اگر برای مثال دادگستری وجود دارد، مراجع حل اختلاف در این مجموعه فعال هستند و اگر نیروی انتظامی در دولت وجود دارد، بازرسان کار به عنوان ضابطان قضایی در حوزه اختیارات خود فعال هستند و اگر انتخاباتی در سطح جامعه صورت می‌گیرد، در این مجموعه نیز انتخابات شوراهای اسلامی کار برگزار می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به تکالیفی که برای پرسنل این مجموعه وجود دارد، بر توجه به دو بعد پایداری کارگاه‌ها و نیز هدایت اختلاف کارگر و کارفرما به سازش تأکید و خاطرنشان کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان باید به پایداری کارگاه‌ها توجه کرد و اساس تصمیمات در جهت این منظور باشد.

مختاری با اشاره به اختلاف نظری که بین کارگر و کارفرما حادث می‌شود، افزود: این اختلاف باید به طریقی مدیریت شود که در درجه اول اصل بر سازش بین کارگر و کارفرما باشد و در این زمینه پرسنل اداره در اقلید باید تلاش بیشتری را به کار بندند و اختلافات را به سازش هدایت کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان اقلید به لحاظ توسعه تعاونی، گسترش و توسعه تعاونی در شهرستان‌های استان را راهی برای تحقق سهم واقعی تعاون از اقتصاد دانست و گفت: فارس در یک سال گذشته وضعیت مطلوبی در زمینه تشکیل تعاونی داشته و در مردادماه 93 با تشکیل 68 تعاونی جدید رتبه ممتازی را در کشور از ان خود کرده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه ایجاد شغل وظیفه حاکمیت و مردم است، تصریح کرد: اگر شهر و یا استانی آباد را خواستاریم باید به بخش غیردولتی و به‌ویژه تعاون توجه کرد و در این زمینه فرهنگ‌سازی بسیار مهم است.

مختاری با اشاره به اهمیت گسترش فرهنگ کار و تلاش در جامعه، تأکید کرد: همه افراد و به‌ویژه ائمه جماعات می‌توانند نقش مؤثری در گسترش فرهنگ کار و تلاش داشته باشند و با اختصاص بخشی از اوقات برای ترویج این فرهنگ در تریبون‌های در دسترسشان می‌توانند فرهنگ کار و تلاش را نهادینه کنند.

وی با اشاره به قدمت قالی بافی در اقلید، بر احیای این شغل شریف دراین شهرستان تأکی و خاطرنشان کرد: متأسفانه فرهنگ غالب در کار این شده که اگر فرد شغلی دولتی داشته باشد و یا اینکه در کارخانه‌ای بزرگ فعالیت کند، خود دارای شغل می‌داند حال آنکه آنچه شریف است شغل است و نه نوع کار.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس همچنین با اشاره به اهمیت فضای کسب و کار در اشتغال‌زایی، بر تلاش مدیران اجرایی در شهرستان اقلید برای رفع موانع سرمایه گذاری تأکید کرد.

*تعاون از تجربه ای تاریخی به اندازه وجود بشر بر روی زمین بهره می برد

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلید نیز در این همایش با اشاره به جایگاه تعاون در تحقق سیاست‌های کلی اصل 44، بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به اصول قانون به‌ویژه قانون تعاون در واگذاری فعالیت‌های دولتی به بخش تعاون و اولویت تعاونی‌ها در واگذاری فعالیت‌های دولتی تأکید کرد.

تدین با بیان اینکه تعاون عالی درجه همکاری و همیاری انسان‌ها در زندگی اجتماعی است، افزود: پیشینه فعالیت‌های تعاون گونه از سابقه‌ای به اندازه وجود بشر برخوردار است و در دین اسلام نیز توصیه اکید و صریح بر تعاون در انجام فعالیت‌های نیک صورت گرفته که خود نشانی از اکمل بودن آیین اسلام است.

وی گسترش فعالیت‌های تعاون‌گونه را متناسب با ساختار فرهنگی و اجتماعی جامعه کنونی دانست و افزود: با توسعه فعالیت‌های تعاونی در اقتصاد جامعه می‌توان بر غالب مشکل بنگاه‌های اقتصادی که کمبود سرمایه است بدون ایجاد تورم غلبه کرد و توسعه و رشد اقتصاد را به مشاهده نشست.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلید با تأکید بر به‌کارگیری مدیریت علمی در کنار تجربه در اداره تعاونی‌ها، خاطرنشان کرد: وجود ارکانی چون مجمع در تعاونی‌ها یکی از مزیت‌های این نوع فعالیت اقتصادی است که خود می‌تواند با تجمیع افکار و سرمایه‌های اجتماعی، توسعه و رشد اقتصادی را تسریع کند.

۲۳ شهریور ۱۳۹۳ ۰۸:۳۴
کد خبر : ۴۰,۰۹۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید