35 درصد تعهد اشتغال خراسان جنوبی طی 5 ماهه نخست سال جاری محقق شد

محمد سنجری با انتقاد از اینکه 64 درصد جویندگان کار فاقد مهارت کار هستند فقدان مهارت را عمده دلیل عدم جذب نیروها در بازار کار دانست و افزود : از ابتدای سال جاری تاکنون 5 هزار و 367 فرصت شغلی از طریق بخش خصوصی به مراکز کاریابی اعلام شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی:چهارمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان برگزار شد .

علی رضایی در این کارگروه اظهار داشت که برابر برنامه باید 10 هزار فرصت شغلی ایجاد میکردیم که تاکنون تنها در استان 5 هزار فرصت شغلی را ایجاد کرده اما آمار نشان میدهد که یکهزار نفر مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به اینکه باید 25 تا 30 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شود افزود : باید در راستای ایجاد اشتغال پایدار در استان بیشتر گذشته کار کرد چرا که علاوه بر پوشش 17 هزار بیکار موجود در استان باید برای خفظ اشتغال ایجاد شده هم برنامه ریزی کنیم دستگاههای اجرایی تسهیلات مشاغل خانگی را از بانکها بخواهند

رضایی در ادامه با انتقاد از اینکه نرخ بهره تسهیلات بانکی بالا است ادامه داد : این امر سبب شده سهمیه تسهیلات بانکی را نتوانیم جذب کنیم و روند اشتغال در استان به کندی پیش رود.

 وی با بیان اینکه دستگاههای اجرایی تمام تسهیلات مشاغل خانگی را از بانکها بخواهند، خاطرنشان کرد: بانکها تسهیلات طرحهای معرفی شده به بانک را پرداخت کنند. 35 درصد تعهد اشتغال خراسان جنوبی طی 5 ماهه نخست سال جاری محقق شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی در این کار گروه گفت : 35 درصد تعهد اشتغال خراسان جنوبی طی 5 ماهه نخست سال جاری محقق شد .

محمد سنجری افزود : در پنج ماهه نخست سال جاری 4 هزار و 758 نفر جوینده کار در کاریابی‌های سطح استان ثبت‌نام کرده‌اند که از مجموع ثبت نام کنندگان در واحدهای کاریابی 80 درصد مرد و 20 درصد زن هستند.

وی با تاکید بر اینکه 33 دردصد جویندگان کار دارای مدرک زیر دیپلم هستند گفت: 34 درصد جویندگان کار در استان دانش‌آموختگان دانشگاهی هستند.

محمد سنجری با انتقاد از اینکه 64 درصد جویندگان کار فاقد مهارت کار هستند فقدان مهارت را عمده دلیل عدم جذب نیروها در بازار کار دانست و افزود : از ابتدای سال جاری تاکنون 5 هزار و 367 فرصت شغلی از طریق بخش خصوصی به مراکز کاریابی اعلام شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد : 58 درصد فرصت‌های شغلی مربوط به آقایان بوده و همچنین بیشترین فرصت‌های شغلی با 53 درصد مربوط به بخش خدمات و 44 درصد مربوط به بخش صنعت بوده است.

محمدسنجری با بیان اینکه 68 درصد فرصت‌های شغلی ایجاد شده مربوط به بخش خصوصی و 32 درصد مربوط به تعاونی‌ها بوده افزود : با توجه به آمار فرصت‌های شغلی تاکنون تنها 990 نفر به کار گرفته شده اند .

وی با بیان اینکه متاسفانه رشته‌های که در دانشگاه پذیرفته می‌شود متناسب با نیاز بازار کار نیست و بخش خصوصی علی رغم درخواست نیرو توان پرداخت حقوق و بیمه را ندارد بنابراین بسیاری از افراد جویای کار استان به دنبال مشاغل دولتی هستند افزود : بر اساس سند توسعه باید سالانه 10 هزار فرصت شغلی ایجاد شود تا نرخ بیکاری در پایان سال 94 به هفت درصد برسد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اظهار امیدواری از اینکه امسال 50درصد اعتبارات عمرانی استان تخصیص یافته افزود : امیدواریم با اجرای پروژه‌های عمرانی شاهد افزایش اشتغال ددر استان باشیم.

محمد سنجری افزود: اعتبارات امسال مشاغل خانگی 5 میلیارد و 700 میلیون تومان است که بین دستگاه‌های اجرایی که مجوز مشاغل خانگی صادر می‌کنند توزیع شهرستانی شده است.

وی اعتبارات سال جاری صندوق مهر امام رضا(ع) را 102 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: امیدواریم از منابع به صورت بهینه استفاده شود تا در نهایت خروجی آن کاهش نرخ بیکاری در استان باشد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با انتقاد از اینکه امسال تسهیلات اعطای برای مشاغل خانگی با سود حداقل 21 درصد است افزود : با این میزان سود نمیتوانیم برای اشتغال استان گامی مهم برداریم

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
90 درصد بنگاههای اقتصادی در استان زیر 10 نفر هستند
محمد سنجری با اشاره به محدودیت منابع در استان گفت: ارشمندترین سرمایه استان نیروی انسانی تحصیلکرده اند و باید با کمک این نیروها در استان شاهد تغییر و تحول خاصی در استان باشیم
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی: مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی و اعضاء اتاق تعاون استان و تشکلهای کارگری و کارفرمایان با رضا منصوری فرماندار جدید بیرجند دیدار کردند .

محمد سنجری در این دیدار بیان کرد: در سطح استان  11 اداره کل زیر مجموعه وزارت تعاون هستند که خدمات بسیار خوبی را در زمینه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، درمانی و پزشکی را ارائه می دهند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از وجود  12000 بنگاه اقتصادی در استان خبر داد و گفت: 90 درصد بنگاههای اقتصادی در استان زیر 10 نفر هستند

محمدسنجری جمعیت کارگری استان را حدود 76000  نفر اعلام کرد و گفت: در استان 2400 تعاونی داریم که متاسفانه حدود 30 درصد غیر فعال هستند و جمعیتی بالغ بر حدود 700 هزار نفر را پوشش می دهند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی تعداد تشکلهای کارگری و کارفرمایی استان را 200 تشکل اعلام کرد

محمد سنجری با اشاره به محدودیت منابع در استان گفت: ارشمندترین سرمایه استان نیروی انسانی تحصیلکرده اند و باید با کمک این نیروها در استان شاهد تغییر و تحول خاصی در استان باشیم

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی استفاده از مرز مشترک و بازارچه های مرزی به عنوان یک ظرفیت خاص را خواستار شد.

رضا منصوری فرماندار بیرجند گفت: با کمال تواضع در خدمت جامعه کارگری و کارفرمایی استان هستم

رضا منصوری از آماده سازی بستر مناسب برای جذب سرمایه گذار به استان خبر داد و گفت: باید بستری آماده شود تا سرمایه گذاران را جذب کرده و محیطی ایجاد کنیم تا  سرمایه گذار از استان خارج نشود .

فرماندار بیرجند گفت: اگر سرمایه ای در استان جذب نشود اشتغال ایجاد نخواهد شد


۱ مهر ۱۳۹۳ ۰۸:۲۵
کد خبر : ۴۰,۳۶۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید