وزرای تعاون ایران و زیمبابوه توافق کردند: برگزاری نمایشگاه و فروشگاههای اختصاصی کالا و خدمات بخش تعاون و تولیدات بنگاه های کوچک

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی و سیتمبیسو نیونی وزیربنگاههای کوچک، متوسط و توسعه تعاونی های زیمبابوه برای برگزاری نمایشگاه و فروشگاههای اختصاصی از کالا و خدمات بخش تعاون و تولیدات بنگاههای کوچک، متوسط در هریک از دوکشور توافق کردند.
وزرای تعاون ایران و زیمبابوه توافق کردند: برگزاری نمایشگاه و فروشگاههای اختصاصی کالا و خدمات بخش تعاون و تولیدات بنگاه های کوچک

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی و  سیتمبیسو  نیونی  وزیربنگاههای کوچک، متوسط و توسعه تعاونی های زیمبابوه  شنبه شب با یکدیگر دیدار و در خصوص مسائل حوزه کار گفت و گو و بر ضرورت ایجاد بسترهای مناسب برای گسترش همکاری ها در مشترکات مورد علاقه میان دو کشور تاکید کردند.
در ابتدای این نشست دکتر ربیعی با خوشامدگویی به وزیر کار زیمبابوه و هیات همراه  گفت:  وزارت کار تجارب ارزشمندی در زمینه بنگاههای خرد ومتوسط و تعاونی ها دارد که می تواند این تجارب را در اختیار شما قرار دهد.
وی با اشاره به هفتمین اجلاس همکاری های اقتصادی دو کشور، گفت: می توان با فعال کردن کمیسیون مشترک روابط اقتصادی میان ایران و زیمبابوه را گسترش داد.
دکتر ربیعی با اشاره به توانمندی ایران در زمینه مهارت آموزی، گفت: یکی از زمینه های همکاری میان دو کشور می تواند برقراری دوره های آموزش های فنی و حرفه ای باشد. تاکنون مربیانی از کشورهای عراق، افغانستان، تانزانیا و عمان در ایران آموزش مهارت کسب کرده اند.
به گفته وزیر کار، آموزشهای مهارت می تواند موجب توسعه بنگاههای اقتصادی کوچک و همچنین توانمندی تعاونی ها شود.
دکتر ربیعی از وزیر کار زیمبابوه خواست که از مراکز فنی و حرفه ای ایران بازدید کند تا از نزدیک با توانمندی سازمان آموزش فنی و حرفه ای آشنا شود.
وی با اشاره به طرح آموزش، تولید، بازاریابی و فروش، گفت: ایران در زمینه تولید و عرضه کالا گام های ارزشمندی برداشته که می تواند تجارب خود را در اختیار شما قرار دهد.
وی همچنین درخصوص مشاغل خانگی، صنایع دستی و مشاغل روستایی گفت: وزارت کار در زمینه های یادشده دارای تجارب ارزشمندی است.
دکتر ربیعی با بیان ایده 'تعاونی های فرامرزی' گفت: ایران و زیمبابوه می توانند تعاونی هایی ایجاد کنند که می تواند به عنوان الگوی بین المللی مطرح شود.
وزیر کار همچنین در خصوص توسعه بیمه طی یکسال گذشته، گفت: طرح بیمه را برای مرم در ایران اجرا کرده ایم و هم اکنون حتی یک ایرانی نیست که فاقد بیمه درمانی باشد.
وی در خصوص سیاستهای رفاهی دولت تدبیر و امید افزود: سبد غذایی از جمله اقدامات ارزشمند دولت است که حدود 10 میلیون نفر را می تواند تحت پوشش غذایی قرار دهد.
دکتر ربیعی با اشاره به صندوقهای بازنشستگی که زیر نظر وزارتخانه هستند، گفت: 34درصد تولید داروی کشور در اختیار صندوق های بازنشستگی است که زیر پوشش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارند. همچنین 40 درصد تولید سیمان را هم پوشش می دهیم.
سپس خانم نیونی وزیربنگاههای کوچک، متوسط و توسعه تعاونی های زیمبابوه  با اشاره به مشترکات دو کشور، گفت: ایران دارای منابع ارزشمند نفت و گاز، معادن بیشمار و همچنین نیروی انسانی توانمند می باشد و در مقابل زیمبابوه از شرایط آب و هوایی خوب، خاک غنی، محصولات متنوع کشاورزی و منابع انسانی خوب برخوردار است.
وی افزود: در سال 2013 برنامه ای برای توسعه اقتصادی در زیمبابوه اجرا کردیم که در جهت تامین امنیت غذایی و توسعه کشاورزی و همچنین ایجاد ارزش افزوده در بخش های مختلف اقتصادی بود.
نیونی گفت: هم اکنون بخشی از مواد اولیه را از کشورهای دیگر وارد می کنیم که باید جلوی آن گرفته و کشورمان مستقل از واردات این مواد شود.
به گفته وی، مشترکات میان دو وزارتخانه کاهش فقر و توسعه رفاه اجتماعی از طریق بگاههای کوچک و متوسط است.
وزیربنگاههای کوچک، متوسط و توسعه تعاونی های زیمبابوه   تصریح کرد: برای رهایی از فقر افراد باید از طریق کار به درآمد دست یابند که این راه مهمی برای زدودن فقر از جامعه است.
وی یادآور شد: پس از تحریم های غرب علیه زیمبابوه که منجر به تعطیلی شرکتهای بزرگ اقتصادی در آن کشور شد، سال گذشته 2.2 میلیون نفر در تجارت های کوچک در این کشور فعال شدند. هم اکنون 5.7 میلیون نفر در این کشور از طریق بنگاههای کوچک و متوسط زندگی می کنند.
وی اظهار داشت: فوریه سال آینده نمایشگاهی از فعالیت بنگاههای کوچک و متوسط در زیمبابوه برگزار می شود و از جمهوری اسلامی ایران هم برای بازدید از این نمایشگاه دعوت می شود.
وی گفت: در خصوص خرید مواد غذایی(تولیدات کشاورزی) ایران از سوی زیمبابوه نیز می توانیم در کمیسیون مشترک با یکدیگر گفت وگو کنیم.
وزیربنگاههای کوچک، متوسط و توسعه تعاونی های زیمبابوه  سپس گفت: هم اکنون زیمبابوه داروی مورد نیاز خود را از هند وارد می کند که می توانیم ایران را جایگزین آن کشور کنیم.
وی تصریح کرد: تا سال 2015 قرار است 250 هزار مسکن در زیمبابوه ساخته شود که می توانیم از توانمندی های ایران در این زمینه یاری بگیریم.
نیونی اظهار داشت: بانک جهانی هفت میلیارد دلار برای توسعه تعاونی ها در زیمبابوه در نظر گرفته که ایران می تواند با در نظر گرفتن این توانایی در خصوص توسعه تعاونی ها در کشورمان اقدام کند.
در پایان این مراسم بیانیه مشترک  همکاری میان دو کشور از سوی وزرای کار ایران و زیمبابوه امضا شد. در این بیانیه آمده است .
دو طرف ضمن اعلام خرسندی نسبت به ارتقاء روابط و همکاری های دو کشور در راستای تحکیم مناسبات دوستانه، آمادگی خود را برای توسعه وتقویت همکاری های دو کشور در زمینه های زیر اعلام نمودند:
همکاری برای توسعه تعاونی ها و توانمند سازی آنها.
 انتقال تجربیات برای توسعه بنگاههای کوچک ومتوسط.
 ایجاد تمهیدات لازم برای  بخش تعاونی وشرکت های خصوصی دوکشور برای سرمایه گذاری مشترک.
 همکاری بین تعاونی های بانوان دوکشور
حمایت برای بازدید هیئت های اقتصادی و بازاریابی به منظور توسعه وگسترش بازار محصولات و خدمات بخش تعاون و تولیدات بنگاه های کوچک ومتوسط اقتصادی از دو کشور
 برگزاری نمایشگاه و فروشگاههای اختصاصی از کالا و خدمات بخش تعاون و تولیدات بنگاههای کوچک، متوسط در هریک از دوکشور
 اعلام آمادگی بانک توسعه تعاون جمهوری اسلامی ایران برای تبادل تجربیات در حوزه بانکداری بخش تعاون و آموزش دوره بانکداری و بانکداری بین الملل به طرف زیمبابوه ای
 بررسی و مطالعه برای چگونگی همکاری در ایجاد شعب کسب وکار های پر رونق کوچک، متوسط در هریک از دوکشور
علاوه بر طرفین بمنظور بحث در مورد برنامه ریزی و تعیین جدول اجرایی همکاری ها، نشست کمیته مشترک کارشناسی را دو ماه پس از صدور این بیانیه برگزار خواهند نمود.
 

۶ مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۳۹
کد خبر : ۴۰,۵۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید