رئیس اداره تعاون، کار و رفا اجتماعی مرودشت خبر داد: برگزاری بیش از 6 هزار نفر ساعت آموزش تعاون در مرودشت در یک سال گذشته

رئیس اداره تعاون، کار و رفا اجتماعی مرودشت فعالیت های بخش تعاون این اداره در یک سال گذشته را تشریح کرد و از برگزاری 6 هزار و 244 نفر ساعت آموزش در این بخش خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس، محمد سعیدی عمادی، تعاون را زمینه شکوفایی اقتصادی در شرایط سخت دانست و گفت: در حالی که دشمنان شرایط اقتصادی را برای ما سخت می کنند، تعاون می تواند تسهیل کننده حرکت اقتصادی ایران اسلامی باشد.

سعیدی عمادی به برگزاری مراسمات مختلف از جمله جشنواره تعاونیهای برتر و افتتاح اولین شرکت تعاونی دانش بنیان در مرودشت اشاره کرد و افزود: امروز زمان آن فرا رسیده که جوانان با اعتماد به توانایی  های فردی و سرمایه های کوچک با مشارک در طرح های تعاونی آینده خود و کشور خویش را بسازند.

وی اهم اقدامات صورت گرفته بخش تعاون مرودشت در یک سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: در مدت زمان مذکور 31 تعاونی تشکیل و 268 فرصت شغلی نیز ایجاد شده است.

سعیدی عمادی همچنین 15 مورد نظارت بر انتخابات هیئت مدیره تعاونی‌ها در مرودشت،  14 مورد نظارت بر شرکت های تعاونی توزیعی از طریق اتحادیه ها، 25 مورد اجرای نظام نظارت (تعاونیهای توزیعی)، 25 مورد بررسی صورتهای مالی (تعاونی های توزیعی)، 12 مورد به ظرفیت رساندن تعاونی های تولید نیمه فعال و 50 مورد نظارت بر مجامع (تعاونیهای توزیعی) در دوره مذکور خبر داد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرودشت افزود: در یک سال گذشته 27 مورد نظارت بر انتخابات بازرس، 29 مورد بررسی صورتهای مالی برتعاونیها تولیدی و خدماتی، 31 مورد نظارت بر شرکتهای تعاونی (تولیدی و خدماتی)، 32 مورد به روز کردن تعاونیها، یک مورد تشکیل شرکت تعاونی فراگیر ملی، 54 مورد نظارت بر پیشرفت فیزیکی، 15 گردهمایی ترویجی، 20 مورد نظارت بر مجامع ( تعاونی های تولیدی ) و نیز 20 مورد حسابرسی (تعاونی های توزیعی) صورت گرفته است.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 نماینده ولی فقیه در فارس: کار به‌معنای اصیلش منجر به تولید در اقتصاد می‌شود

 نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأکید بر لزوم بازتعریف کار در جامعه، گفت: کار به‌معنای اصیلش منجر به تولید در اقتصاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در دیدار با معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: هم اکنون کار در یک محیط اداری، میز و صندلی، مافوق و عده‌ای تحت امر تعریف شده و اگر غیر از این باشد، آن فعالیت کار دانسته نمی‌شود، حال آنکه باید بازتعریفی از کار در جامعه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه کار به دلیل رسوبات فرهنگ گذشته که پیش از انقلاب مطرح بود، در یک محیط اداری خلاصه می‌شد، افزود: کشور های استعمارگر فرهنگ کار ما را به این سمت سوق دادند، حال آنکه از نظر فکری از ابتدا برای کار قداست و ارزش وجود داشت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس با بیان اینکه کار اصلی، کاری است که منجر به تولید شود، خاطرنشان کرد: باید جوان، رسانه‌های منعکس کننده و روحانیت تمرکز کنند و در اشاراتی که وزارتخانه در مسائل مختلف دنبال می‌کند، کار منجر به تولید به فرهنگ تبدیل شود.

آیت‌الله ایمانی با تأکید بر اینکه بازتعریف کار در اقتصاد مقاومتی ضرورت دارد، تصریح کرد: فارغ التحصیلان دانشگاه به‌جای تشکیل تعاونی و به‌کارگیری ظرفیت اطرافیان و نیز استفاده از امکانات ریز جامعه و ایجاد مجموعه‌ای قدر، منتظر است تا دستی از غیب برآید و کارها را سازماندهی کند.

وی با اشاره به آموزش های فنی و حرفه‌ای، گفت: کارهای خوبی در بخش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای صورت گرفته است اما کم است و باید در آموزش و پرورش نیز دانش آموزان به سمت هنرستان‌ها هدایت شوند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه باید انتخاب اول دانش آموزان هنرستان باشد و زمانی که ظرفیت آن تکمیل شدبه سمت دیگر رشته‌ها ، تصریح کرد: برخورد دبیران و گردانندگان امور آموزشی کار به گونه‌ای پیش برد که با چشم حقارت آمیز به دانش آموزان هنرستان نگاه می‌شود.

آیت‌الله ایمانی با اشاره به پیشینه برخی علمای دینی در فراگیری یک حرفه در زمان فراغت از جمله طبابت، نجاری و حتی ساعت سازی، افزود: علمایی که فراغت بیشتری داشتند بر اساس آموزه‌های دینی فن و حرفه‌ای را فرا می‌گرفتند چرا که روایات تندی برای بی‌ارزشی کسانی وجود دارد که حرفه‌ای بلد نیستند.

وی با بیان اینکه باید فضای توسعه آموزش فنی چه درعرصه هنرستان و چه در عرصه جامعه گسترش یابد، افزود: رسانه‌ها نیز باید فضای اعتبار بخشی به این نوع آموزش‌ها را دنبال کنند که افتخار باشد دانش آموز در هنرستان یا دانشکده فنی، حرفه ای فرا بگیرد چرا که اگر آموخت، در زندگی شخصی‌اش مفید خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس تصریح کرد: تصمیم گیران نیز باید برای این مسائل فضاسازی کنند تا آینده ای روشن برای ما ترسیم شود.

*رونق اقتصاد در گروه فعالیت بخش خصوصی و تعاون است

سید محدرضا موالی زاده، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این دیدار با اشاره به جایگاه دستگا‌ه‌ها پس ادغام و ایجاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار کرد: پس از ادغام جایگاه این وزارتخانه نه با تصاعد حسابی بلکه با تصاعد هندسی اهمیت داده شد.

وی با اشاره به دستگاه‌های زیر مجموعه این وزارتخانه، افزود: این وزارتخانه به لحاظ وجود مجموعه های اقتصادی چون شستا و تأمین اجتماعی مجموعه ای اقتصادی است و به لحاظ وجود شورای سازش و حل اختلاف مجموعه‌ای حقوقی است.

موالی زاده با اشاره به سه جانبه گرایی و رابطه دولت، کارگر و کارفما به عنوان یکی دیگر از مأموریت‌های این وزارتخانه، خاطرنشان کرد: رسالت اصلی این وزارتخانه، تنظیم و تمهید شرایط برای اشتغال است و برای اشتغال‌زایی مسئولیت بر عهده وزارت نیست و همه مجموعه‌ها باید دست در دست یکدیگر بدهند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت مبحث فنی‌وحرفه‌ای و ضرورت توجه به بیشتر به این موضوع در جامعه، افزود: در زمینه رتقای مهارت و موزش فنی برنامه‌هایی برای آموزش دانشجویان، پادگان‌ها و حتی زندان‌ها تعریف شده و در دست اقدام است.

موالی زاده با باین اینکه توجه جدی به مهارت سبب ایجاد رشد و توسعه در جامعه می‌شود، خاطرنشان کرد: باید فرهنگ کار بیش از این در جامعه مورد توجه قرار گیرد چرا که احساس می‌شود کار صرفا پشت میز نشینی است حال ولت تا چه اندازه ظرفیت جذب این نیروها را دارد.

وی با بیان اینکه نیروها در بدنه دستگاه اجرایی متناسب با کارها نیست، اظهار کرد: برای رونق اقتصاد باید بخش خصوصی و تعاونی فعال شود تا بتواند نیروی سایر بخش‌ها را در بر گیرد.

۷ مهر ۱۳۹۳ ۰۹:۴۶
کد خبر : ۴۰,۵۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید