مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کارگروه اشتغال استان: طرح‎های استان گلستان فاقد شرایط اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: طرح‎های استان گلستان فاقد شرایط اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: اکثر طرحهای استان فاقد شرایط اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی اعلام شده است.

مهندس امرالله عباسی در هفتمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایهگذاری استان گلستان گفت: حجم بالای ارسال پرونده، داشتن چک برگشتی، عدم ارائه مدارک و مستندات در مهلت مقرر از جمله مشکلات طرحها بوده که از سوی بانکهای استان اعلام شده است.

وی با بیان اینکه بانکهای عامل باید مشکلات را آسیبشناسی و به دبیرخانه استان اعلام کنند، ادامه داد: شناسایی فعالان اقتصادی توانمند یکی از راهکارهای مهم در راستای رفع مشکلات است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان اظهار کرد: پست بانک در سه ماه ابتدای امسال تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت نکرده است که نقش بانکها باید در این زمینه پررنگتر شود.

عباسی از ارائه 176 طرح زودبازده به بانکها خبر داد و گفت: 170 میلیارد تومان تسهیلات با هماهنگی دبیر کمیسیون بانکها به طرحها ارائه شده است.

وی در خصوص وضعیت قالیبافان گلستان یادآور شد: حدود 17 هزار نفر کارت قالیبافی در استان گلستان دارند که عموما از معافیتهای تامین اجتماعی برخوردار میشوند اما واقعیت این است که هیچ فعلی در این راستا انجام نمیشود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان با بیان اینکه ارائه تسهیلات به طرحهای مشاغل خانگی باید پالایش شود، خاطرنشان کرد: سرمایهگذاری عظیمی در این بخش صورت میگیرد که باید یک پایش اساسی در راستای جامعه آماری انجام شود.

عباسی بر لزوم برونسپاری این امور به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: بخش خصوصی که مورد وثوق و تایید دستگاههای اجرایی است باید در این زمینه بکارگیری شود.

وی توزیع عدالت اجتماعی و فرصتها را از شاخصههای بخش تعاون برشمرد و خاطرنشان کرد: تعاونگر نیز وظیفه دارد توسعه متوازن مناطق کشور را با تامین عدالت اجتماعی محقق کند.

عباسی با بیان اینکه توسعه شرکتهای تعاونی و تحولآفرین از ویژگیهای بخش تعاون است، تصریح کرد: تعاون باید به مقابله با انحصارات و امتیازات بپردازد، توانمندسازی بخش کمدرآمد جامعه با ایجاد اشتغال، توسعه کسب و کار در شهرهای کوچک و روستاها و بهبود مناطق روستایی از وظایف بخش تعاون است.


معاون استاندار گلستان:مدیران در افزایش سهم گلستان از صندوق توسعه ملی تلاش کنند

معاون برنامهریزی و اشتغال استاندار گلستان بر لزوم بهرهمندی از فرصت‌های ایجاد شده در دولت تدبیر و امید تاکید کرد و گفت: مدیران در افزایش سهم گلستان از صندوق توسعه ملی تلاش کنند.

علی مرگدری در هفتمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایهگذاری استان گلستان اظهار کرد: در گذشته افرادی در قالب فعالیتهای فنی و حرفهای آموزش دیدند که دارای کارت شده و از مزایای آن برخوردار میشوند اما اخبار و گزارشهای واصله حاکی از آن است که آنها این کاره نیستند.

وی تصریح کرد: بسیاری از تولیدکنندگان بنا به دلایل متعدد از آموزش بازماندند اما به معنای واقعی بافنده فرش هستند که به دلیل عدم برخورداری از کارت، از مزایا برخوردار نمیشوند.

اقتصاد کشور بانکمحور است

معاون برنامهریزی و اشتغال استاندار گلستان با تاکید بر اینکه شناسایی افراد باید بر اساس ظرفیتها در دستور کار جدی قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: در دو حوزه صنعت و تامین اجتماعی مسئولیت جدی وجود دارد و سایر دستگاههای اجرایی که مسئولیت ایجاد اشتغال دارند باید به ادبیات واحد برسند.

مرگدری با بیان اینکه اقتصاد کشور بانکمحور است، یادآور شد: بانکها و مردم مشکلاتی دارند که فضای موجود مطلوب نیست.

وی با تاکید بر اینکه زیرساختها باید در سطح کلان بررسی شود، گفت: بانک مرکزی مدعی است که می‌تواند در پاییز 1393 به میزان 140 هزار میلیارد تومان منابع در اختیار بانکها قرار دهد و تاکید رئیسجمهور نیز به حفظ وضع موجود، تثبیت شرایط و حرکت برای بهبود آن است.

مسائل باید به صورت کاربردی و کارشناسی مورد پیگیری قرار بگیرد

معاون برنامهریزی و اشتغال استاندار گلستان با اشاره به یکی دیگر از مصوبات دولت خاطرنشان کرد: 5 هزار و 727 میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانهها در اختیار بخشهای اقتصادی قرار خواهد گرفت که بالغ بر 3 هزار میلیارد آن در بخش کشاورزی و صنعت است.

مرگدری از مسئولان دستگاههای اجرایی خواست در راستای سهم استان تلاش کنند تا عقبماندگی گلستان در بخش اقتصادی جبران شود.

وی با بیان اینکه مسائل باید به صورت کاربردی و کارشناسی مورد پیگیری قرار بگیرد، گفت: در نشستی که در اردیبهشتماه داشتیم مقرر شد صندوق توسعه یک نماینده به استانها معرفی کند اما اکنون وضعیت مشخص نیست و برای ما مبهم است که چه تعداد پرونده به صندوق توسعه معرفی شده است.

معاون برنامهریزی و اشتغال استاندار گلستان خاطرنشان کرد: مراجعات مردم به بانکها، ابلاغ لیست بر اساس اولویت تسهیلات و بیاطلاعی بانکها از برخی پروندهها سبب شده تا خروجی مناسبی در استان شاهد نباشیم.

مرگدری با تاکید بر اینکه در بخش صندوق توسعه ملی باید به صورت سیستماتیک عمل شود، افزود: سهم استانها از صندوق توسعه روستایی باید تعریف شود.

معاون برنامهریزی و اشتغال استاندار گلستان تاکید کرد: استانهای کمتر برخوردار باید از فرصتهایی که دولت تدبیر و امید میبیند بیشتر بهرهمند شوند.

مرگدری گفت: وقتی تولیدکننده میتواند از طریق آموزش سطح کیفیت خدمات را ارتقاء دهد و نسبت به بازاریابی محصولات خود اقدام کند باید در این راستا اقدامات جدی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه ضمن ارائه مشکلات باید راهکار داده شود، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغههای اصلی جامعه اشتغال و معیشت است، عملکرد 10 ماه در این حوزه راضیکننده نبوده است شاید توقع ما بالا بوده اما هنوز به مطالبات به حق مردم پاسخ مناسبی داده نشده است.

مرگدری گفت: مطالبات زیادی بر زمین مانده که فقط با اطلاعرسانی دقیقی قابل مرتفع شدن است، طولانی شدن سیر پرونده در بانکها سبب شده که اقتصاد عمومی اذیت شود.

 

۲۳ مهر ۱۳۹۳ ۱۳:۲۱
خبرگزاری فارس |
کد خبر : ۴۰,۷۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید