مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس خبر داد: برگزاری اجلاس سه جانبه روابط کار کشور در شیراز/ تحول قانون کار مهم‌ترین خروجی این همایش است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس از برگزاری اجلاس سه جانبه روابط کار در شیراز خبر داد و گفت: خروجی این همایش تحول قانون کار را به دنبال دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری در کارگروه سیاستگذاری اجلاس سه جانبه روابط کار کشور در شیراز، اظهار کرد: هدف از حقوق کار حمایت از سرمایه کارفرما و صیانت از نیروی کار است بدین صورت که سرمایه کارفرما حفظ شود و کارگر نیز اگر مزدی دریافت کند و همچنین کار انجام شده سبب حادثه ناشی از کار و یا بیماری های شغلی نشود.

وی با اشاره به مشکلات و موانعی که بر سر راه سرمایه‌گذاری در استان وجود دارد، یکی از این موانع را قوانین و مقررات قابل تفسیر و بعضا متناقض عنوان و خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبات دولت تدبیر و امید، تلاشی جدی از سوی دولت برای زدودن موانع کسب و کار صورت گرفته است که در بسته جدید دولت برای خروج از رکود ابلاغ  خواهد شد.

80 درصد دعاوی کارگری و کارفرمایی برای فعالیت کمتر از شش ماه است

دبیر کارگروه اشتغال استان فارس با اشاره به اختلافاتی که در شوراهای حل اختلاف و سازش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس رسیدگی می‌شود، گفت: 80 درصد موارد دعاوی کارگر و کارفرما مربوط به کارگرانی است که دوره کاری و وجودیشان در کارگاه تنها شش ماه است.

مختاری با اشاره به تصریح قانون کار که دوره‌ای سه ماه به‌عنوان دوره آزمایشی در نظر گرفته می‌شود، اظهار کرد: دوره کوتاه مدت فعالیت کارگر در کارگاه هم سرمایه کارفرما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و هم از امید کارگران نسبت به آینده می‌کاهد که اثرات سوئی بر خروجی و محصول کارگاه خواهد داشت.

رئیس شورای هماهنگی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون در استان فارس با بیان اینکه در آینده‌ای دور چیزی به‌عنوان قرارداد دائم و موقت را مشاهده نخواهیم کرد، افزود: قانون کار به سمت و سویی نیل خواهد کرد که کارگر دارای مهارت به فعالیت مشغول شود تا بدین صورت سرمایه‌گذاری صیانت شود و کارگر نیز مزد مهارت و نه مزد قراردادش را دریافت کند.

مختاری با بیان اینکه در استان فارس شاهد حداقل اختلافات کارگر و کارفرما در سطح کشور هستیم، تصریح کرد: با توجه به تعامل و تأکید بیشتر کارفرما و کارگران استان فارس بر اشتراک منافع نسبت به اختلافات فضای مطلوبی را در استان به وجود آورده که فارس را محور برگزاری همایش تحول در قانون کار و اظهار نظر در قانون کار قرار داده است.

تعامل کارگر و کارفرما سبب رونق اقتصادی می شود

وی با اشاره به اجرای و عدم اجرای قانون در برخی کشورهای پیشرفت، گفت: آیا مناطقی مثل منطقه ویژه که از شمول قانون کار خارج شده‌اند توانسته‌اند با ظرفیت کامل خود به فعالیت ادامه بدهند یا اینکه هر کجا تعامل کارگر و کارفرما وجود داشته و موانع سرمایه گذاری برطرف شده، رونق به‌وجود امده است؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه اختلافات کمتر میان کارگر و کارفرما به دلیل وجود ثروت اقتصادی بیشتر در کارگاه‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: باید در کارگاه‌ها ثروت بیشتری تولید شود و تلاش‌ها در جهت ارتقای کمیت و کیفیت کارها قرار گیرد تا کارگاه‌ها حفظ شود چرا که حفظ کارگاه در وضعیت کنونی از اوج واجبات اقتصاد است.

برگزاری اجلاسیه سه جانبه روابط کار در شیراز

مختاری در ادامه از برگزاری اجلاسیه روابط کار کشور در شیراز خبر داد و بررسی راهکارهای اجرای طرح امنیت سرمایه گذاری و امنیت شغلی کارگران و نیز تشکیل اولین شورای فراگیر ملی در کشور را از جمله مهم‌ترین محورهای این همایش کشوری عنوان کرد.

برگزاری همایش آموزشی بازرسین کار کشور و نیز برگزاری همایش وحدت رویه در زمینه صدور صلاحیت شرکتهای خدماتی پشتیبانی و فنی مهندسی کشوراز دیگر برنامه‌های برجسته‌ای بود که مختاری بدان اشاره و اظهار کرد: در این اجلاسیه کشوری از از نرم افزار تعیین صلاحیت ایمنی پیمانکاران نیز رونمایی می شود.

مختاری با اشاره به تعامل مثبت کارفرمایان و کارگران در استان آن را دلیلی برای انتخاب فارس به عنوان اولین استان در جهت اجرای طرح کاهش دادخواستها در کشور عنوان کرد و افزود: این اجلاسیه به مدت سه روز از 29 مهرماه تا اول آبان ماه در شیراز برگزار می‌شود.

استاندار استان فارس، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه محترم مردم شیراز، معاونت روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و مدیران کل ستادی  و مشاورین مربوطه، اعضای شورای سه جانبه، مدیران کل تعاون کار ور فاه اجتماعی سراسر کشور، نمایندگان تشکلات عالی کارگری و کارفرمائی سراسر کشور، مدیران روابط کار کشور، رؤسای ادارات بازرسی کار کشور، کانون انجمن های صنفی کارفرمائی مدیران شرکتهای خدماتی کشور، کانون انجمن صنفی مسؤولین ایمنی کشور، رؤسای ادارات تابعه شهرستان های استان فارس از جمله افرادی هستند که در اجلاسیه سه روز روباط کار در شیراز حضور خواهند داشت.

کل قوانین باید مورد پذیرش قرار  گیرد، نه بخشی از آنها

علی راستگو، دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در رونق فعالیت‌های اقتصادی، اظهار کرد: پیش از آغاز هر سرمایه‌گذاری واحدی به‌عنوان مدیریت منابع انسانی ایجاد می‌شود تا برررسی کند که چه نیرویی باید استخدام شود.

وی با تأکید بر پرهیز از تفکر مقطعی، افزود: موانع کارخانه و سرمایه گذار کارگر نمی باشد که با اخراج کارگران مشکلات صنایع برطرف شود بلکه باید دلایلی دیگر از جمله بروکراسی، تهیه مواد اولیه و یا گمرکات را مورد بررسی قرار داد.

راستگو با اشاره به پیمان‌هایی که در مورد انگیزش و بهره‌وری وجود دارد اما در کارگاه‌ها مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند، تصریح کرد: متأسفانه کارخانجاتی وجود دارد که علی رغم سود 100 درصدی چیزی را به زیرمجموعه خود اختصاص نمی دهد حال آنکه باید قوانین چه دارای منفعت و چه سبب ضرر باید به‌صورت کلی پذیرفته شود.

ارتقای بهره‌وری در کارگاه‌ها به قانون تبدیل شود

مهرزاد مویدی، رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه بهره‌‌وری لازم در کارگاه‌های استان فارس وجود ندارد، اظهار کرد: باید ارتقای بهره‌وری به‌صورت قانون درآید و برای نمونه صاحب کارخانه ملزم به استخدام افراد متخصص شود.

وی با تأکید بر استفاده از افراد دارای کارت مهارت توسط کارفرمایان، تصریح کرد: باید هزینه‌های برای کارفرما در نظر گرفت که صرف آموزش کارگران و آموزشی اجباری برای کارگران از سوی کارفرما دیده شود.

مویدی با بیان اینکه قوانین باید 100 درصد اصلاح شوند، افزود: ما نیز به عنوان نماینده جامعه کارگری با این موضوع موافق هستیم که پرداخت دستمزد کارگران بر اساس کاری که انجام می‌شود، صورت می‌گیرد.

۲۲ مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس |
کد خبر : ۴۰,۸۸۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید