مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی خبر داد: کاهش 56 درصدی شکایات در حوزه کار

ابراهیم رضازاده میانگین رسیدگی به پرونده ها در هیات تشخیص را 5 روز بیان کرد و افزود : 44درصد این پرونده ها به سازش منجر شده است .

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با کاهش 56 درصدی شکایات در حوزه کار افتخاری دیگر برای خراسان جنوبی رقم خورد .

طولانی بودن زمان رسیدگی به شکایات و سرگردانی بسیاری از کارگران و کارفرمایان در زمان بروز هر گونه اختلاف بین ادارات و سازمان های قضایی از جمله مشکلاتی بود که مردم این استان با آن دست و پنجه نرم میکردند .

 با ورود مدیریت جدید و تغییر نگرش در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیاری از مشکلات پیش روی مردم به این اداره کل برداشته شد به گونه ای که در شش ماهه نخست سال جاری این اداره کل توانسته است در بسیاری از شاخص ها موفق عمل کند .

 از جمله این افتخارات تجمیع حوزه های مختلف این اداره کل در یک مکان برای سهولت در امر خدمات دهی به ارباب رجوع بوده است که خود ازسرگردانی مردم بین خیابان های مختلف شهر جلوگیری کرده است .

 کاهش زمان رسیدگی به پرونده های حل اختلاف و جلوگیری از ورود بسیاری از این پرونده ها به سازمان قضایی استان موجب رضایت مندی مردم و همچنین مسئولان دادگستری استان شده است؛ به طوری که ، طی شش ماهه نخست سال جاری حوزه کار استان با کاهش 56 درصدی شکایات واصله به هیات های تشخیص روبرو بود .

 این موفقیت که توسط درایت مدیریت جدید و تلاش کارکنان این اداره کل در حوزه مدیریت روابط کار بدست آمد باعث رضایت مندی قشر وسیعی از کارگران و کار فرمایان استان شده است .

ابراهیم رضا زاده مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت : دادخواست های واصله به هیات های تشخیص استان از 694 دادخواست در شش ماهه اول سال 92 به 299 دادخواست در شش ماهه ابتدای سالجاری رسیده است که 56 درصد کاهش را نشان می دهد و بیانگر عملکرد مطلوب این حوزه در بحث کاهش ورودی دادخواست و بنای بر سازش طرفین بوده است .

 وی افزود : تعداد سازش مستقیم درشش ماهه اول سالجاری 338 نفر می باشد و تعداد مشاوره حضوری و تلفنی را  3524 نفر بوده که در مقایسه با شش ماهه اول سال 92 ، 244 درصد افزایش داشته است.

ابراهیم رضازاده میانگین رسیدگی به پرونده ها در هیات تشخیص را 5 روز ذکر کرد و افزود : 44درصد این پرونده ها به سازش منجر شده است .

مدیر روابط کار ادره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد : تعداد پرونده های واصله به هیات های حل اختلاف استان از 146 پرونده در شش ماهه اول سال 92 با 37 درصد کاهش به 91 پرونده در شش ماهه اول سالجاری رسیده است.

آراء صادره در مراجع حل اختلاف و آراء سازشی

 رضا زاده کل آراء صادره در مراجع حل اختلاف این اداره کل را در شش ماهه ابتدای سالجاری 381 رای عنوان کرد و افزود : با توجه به کاهش ورودی شکایات در مراجع دراین مدت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 52 درصدی داشته ایم .

 وی با بیان اینکه از مجموع آراء صادره در مراجع حل اختلاف استان در شش ماهه اول سالجاری تعداد 146 رای سازشی بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 59 درصد کاهش داشته است افزود :این رشد منفی بدلیل کاهش در ورودی دادخواستها در مراجع نسبت به سال قبل و سازش مستقیم قبل از طرح در مراجع می باشد.

 مدیر روابط کار اداره کل مجموع نسبت آراء سازشی به کل آراء صادره در مراجع حل اختلاف در شش ماهه ابتدای سالجاری را 38 درصد عنوان کرد و افزود : نسبت به تعهد پیش بینی شده در شش ماهه اول سالجاری از رشدی معادل 27% برخوردار گردیده است.

وضعیت زمان رسیدگی به شکایات واصله

 رضا زاده افزود : در شش ماهه ابتدای سالجاری 13 هیات تشخیص و 5 هیات حل اختلاف در استان وجود داشته است .وی نظارت مستمر بر رسیدگی به پرونده ها و کنترل ورودی شکایات در هیاتها از طریق راه اندازی واحد مشاوره و تاکید بر سازش مستقیم قبل از طرح در مراجع را عامل مهم کاهش میانگین زمان رسیدگی به شکایات در شش ماهه اول سالجاری عنوان کرد و ادامه داد : مدت زمان رسیدگی در هیاتهای تشخیص در شش ماهه اول سالجاری 98/4 روز بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 89 درصد کاهش پیدا کرده است و در هیاتهای حل اختلاف 27/14 درصد بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 72 درصد کاهش یافته است.

برگزاری دوره های آموزشی

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی افزود : در شش ماهه اول سالجاری 2168 نفر ساعت آموزش در زمینه روابط کار برگزار گردیده است. این دوره ها با آموزش قانون کار و طبقه بندی مشاغل ویژه مدیران شرکتهای خدماتی و دوره های آموزشی قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی برای تشکلهای کارگری و کارفرمایی برگزار شده است.

<:xml><:xml>
۳۰ مهر ۱۳۹۳ ۱۴:۴۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |
کد خبر : ۴۱,۱۶۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید