دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت شرکت های دانش بنیان ابلاغ شد

مدیر روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت:دستورالعمل های مربوط به تشکیل و فعالیت شرکتهای دانش بنیان از طرف معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماع ابلاغ شد.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان رسول احدی گفت: در راستای شفاف سازی نحوه ایجاد تعاونی های دانش بنیان که در اجرای قانون حمایت از شرکتها و موسسات  دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری و اختراعات جهت گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده بالا در بخش تعاون دستورالعمل به شرح زیر ابلاغ شد.

شرایط عمومی و اختصاصی تشکیل تعاونی های دانش بنیان نوپا، نحوه اخذ مجوز و اعطای تسهیلات به تعاونی های موصوف و مزایا مشوق های این نوع تعاونی ها اعلام شد.

وی تصریح کرد: حوزه های کالا و خدمات دانش بنیان شامل فناوری زیستی ، فناوری نانو، اپتیک و فوتونیک مواد پیشرفته شیمیایی و غیر شیمیایی، الکترونیک و کنترل فناوری اطلاعات ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی، هوافضا، انرژی محصولات پیشرفته سایر بخش ها و تحقیق و توسعه و خدمات طراحی و مهندسی است .

احدی افزود: مطابق دستورالعمل حداقل 2/3 از اعضای مدیریت شرکت های دانش بنیان می بایستی حداقل 2 مورد از شرایط زیر را احراز کنند:

1.   حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.

2.   حداقل 3 سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت یا سابقه مدیریت داشته باشد.

3.   دارای حداقل یک اختراع ثبت شده ارزیابی شده داخلی یا یک اختراع بین المللی مرتبط با حوزه مربوط با شرکت باشد.

نیز حداقل نیمی از درآمد شرکت در یکسال فعالیت شرکت ناشی از فروش فناوری کالا و یا خدمات دانش بنیان از طریق قرارداد بوده و شرکتهایی که در تولید پایلوت موفق باشند و استانداردهای لازم را از مراجع ذی صلاح داخلی یا بین المللی کسب کرده باشند و دارای بازار مطمئن و یا اعلام نیاز معتبر همراه با قرارداد تولید کالا باشند از این شرط مستثنی خواهند بود.

همچنین سابقه بیمه پرداختی برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت حداقل 6 ماه باشد و پرونده شرکتهایی که در عمل به تعهدات خود دارای سابقه سوء هستند نمی توانند از تسهیلات شرکت های دانش بنیان استفاده نمایند.

مدیر روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: شرایط اختصاصی شرکت های دانش بنیان نوپا به شرح زیر بوده:

1.   حداقل یکسال از تاریخ ثبت آن گذشته باشد

2.   حداقل 2/3 اعضای هیئت مدیره شرکت ها دارای 2 شرط از 3 شرط اشاره شده در قسمت فوق باشند.

3.   شرکت دارای معادل 2 نفر نیروی انسانی تمام وقت باشد.

4.   تولید کننده کالاهای دانش بنیان مطابق فهرست کالاهای دانش بنیان مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان باشند.

5.   دارای عملکرد تحقیق و توسعه باشد و شرکتهای نوپا و شرکت هایی که از ثبت آنها کمتر از 5 سال گذشته نیاز به محصول آزمایشگاهی و پایلوت دارد و اگر بیش از 5 سال باشد لازم است محصول به تولید رسیده و جهت ثبت محصول نیاز به اظهار نامه مالیاتی است که بیش از 50 درصد درآمد مربوط به تولید کالای دانش بنیان باشد و مدارک فروش محصول را ارائه و 3 نفر پرسنل بیمه شده داشته باشند.

رسول احدی گفت: شرکت های تعاونی دانش بنیان پس از اختراع و ثبت آن می توانند در سایت www.daneshbonyan.ir که زیر نظر معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری اداره می گردد ثبت نام نموده و با ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز درخواست خود را به ثبت برسانند در صورت تایید ارزیابی کارگروه شرکتها و موسسات دانش بنیان مجوز 1 تا حداقل 2 ساله به شرکتهای تایید صلاحیت شده اعطا می شود.

تاییدیه شرکتهای نوپای دانش بنیان دارای اعتبار 1 ساله است و تنها برای یک دوره 1 ساله تمدید می شود و یک شرکت حداکثر 2 سال می تواند به عنوان شرکت نوپا شناخته شود.

تاییدیه شرکتهای نوپایی که به مرحله تولید نرسیده و تنها برنامه تولید خود را ارائه نموده اند در صورتی تمدید می شود که پس از یکسال به مرحله تولید نمونه آزمایشی و پایلوت یا فروش کالا و خدمات دانش بنیان رسیده باشد. از جمله مزایا و مشوق های شرکت های دانش بنیان تایید صلاحیت شده معافیت از پرداخت مالیات ، عوارض گمرک، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت 15 سال تأمین تمام یا بخشی از تولید و عرضه و یا بکارگیری نوآوری و فناوری با اعطای تسهیلات کم بهره یا بدون بهره بلند مدت و یا کوتاه مدت بر طبق عقود شرعی

اولویت استقرار واحدهای پژوهش فناوری و مهندسی و تولیدی شرکتها و موسسات دانش بنیان در محل پارکهای علم و فناوری مرکز رشد مناطق ویژه اقتصادی  و یا مناطق علم و فناوری می باشد.

۲۵ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۳۷
کد خبر : ۴۴,۹۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید