مدیرکل تعاون، کار و رفاه قزوین: نزدیک به 11 هزار فرصت شغلی در قزوین ایجاد می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: طبق تعهدات صورت گرفته ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان، تا پایان سال جاری 10 هزار و 918 فرصت شغلی برای جوانان استان قزوین ایجاد می‌شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان قزوین،مسعود بابایی در دومین کارگروه تخصصی اشتغال استان قزوین که با حضور یاری،سرپرست معاونت برنامه ریزی و اشتغال استانداری و مسئولان استانی و نمایندگان دستگاه‌‌های اجرایی در سالن اجتماعات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد:‌ نرخ بیکاری در استان قزوین در پایان سال92 حدود 10/2درصد بوده  و در سال 93 در فصل بهار 10/1درصد،در فصل تابستان9/7 (نه و هفت دهم)درصد و در فصل پاییز 14درصد اعلام شده است.
وی افزود: نرخ بیکاری سالانه اعلام می‌شود و بررسی ها نشان می دهد نرخ بیکاری استان قزوین در سال 93 حدود 12 درصد می باشد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین خاطرنشان کرد:‌در جلسات قبلی کارگروه تخصصی اشتغال، تعهدات دستگاه اجرایی و ایجاد 10 هزار و 918 فرصت‌های شغلی ابلاغ شد که طی آن سازمان جهاد کشاورزی با تعهد هزار و 10 فرصت شغلی، دانشگاه ‌علوم پزشکی با تعهد 412 فرصت شغلی، شهرداری آبگرم با تعهد 343 فرصت شغلی، معدن و صنعت با تعهد 3000 فرصت شغلی، ‌میراث فرهنگی با تعهد 245 فرصت شغلی و شرکت گاز با تعهد 110 فرصت شغلی بیشترین تعهدات را برعهده گرفتند.
وجود 76هزار و 358 فارغ‌التحصیل غیرفعال در استان قزوین
وی تصریح کرد: بخشی از جمعیت جویای کار در استان را فارغ‌التحصیلان تشکیل می‌دهند که با توجه به هزینه‌های صورت گرفته دستگاه‌های اجرایی نسبت به کار گرفتن آن‌ها باید دارای حساسیت باشند و توجه بیشتری به این قشر داشته باشند.
بابایی ادامه داد: استان قزوین با دارا بودن 19.3 نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان، رتبه 15 کشوری در بین میزان فارغ التحصیلان بیکار را دارد که با توجه به آمار،استان قزوین با دارا بودن 89 هزار و 220 فارغ‌التحصیل در میانه جدول قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد:‌ طبق آمار تا پایان سال 92 استان قزوین دارای 72 هزار و 12 فارغ التحصیل شاغل، 17 هزار و 208 فارغ التحصیل بیکار و جویای کار و 76 هزارو 358 نفر فارغ‌التحصیل غیر فعال بوده که جمعیت غیرفعال در حوزه تولید داخلی نقشی ندارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین یادآور شد: بیشترین نرخ بیکاری در گروه مردان در رشته‌های علوم کامپیوتر، صنعت و فناوری، معماری و ساختمان و در بخش زنان در رشته‌های حفاظت محیط زیست،‌ کشاورزی، جنگل‌داری، شیلات، معماری و ساختمان‌سازی است و کمترین نرخ بیکاری مختص رشته‌های روزنامه‌نگاری، تربیت معلم و علوم تربیتی است.
وی ادامه داد:‌ چشم‌انداز نرخ بیکاری در کشور نگران‌کننده است به طوری که پیش‌بینی می‌شود در سال 1404 تعداد افراد جویای کار 35 میلیون نفر باشد که با توجه به وجود 23 میلیون فرصت شغلی حدود 12 میلیون نفر در آن زمان بیکار باقی می‌مانند، به همین منظور دستگاه‌های اجرایی باید جهت ایجاد فرصت شغلی برنامه‌ریزی مناسب داشته باشند.
بابایی در پایان خاطرنشان کرد: در سال جاری در زمینه اشتغال جشنواره حمایت از ایده تا پدیده برگزار می‌شود که طی آن 5 طرح دانشجویی که دارای خلاقیت و تنوع باشند و با اعتبار 300 میلیون ریال قابل اجرا باشند، حمایت می‌شوند، همچنین معرفی مشاغل مختلف به دانش آموزان و برگزاری نمایشگاه عرضه تولیدات کسب و کار خانگی و از دیگر برنامه‌های این سازمان جهت توسعه اشتغال در استان است.
۳ تیر ۱۳۹۴ ۱۱:۵۷
کد خبر : ۴۹,۷۶۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید