سرپرست مدیریت روابط کار هرمزگان خبر داد: الزام کارفرمایان به بکارگیری مسوول ایمنی در کارگاههای زیر 25 نفر

سرپرست مدیریت روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان از اجباری شدن بکارگیری مسوول ایمنی توسط کارفرمایان در واحدهای تولیدی و صنعتی زیر 25 نفر شاغل خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان، "وحیده شاهی" افزود: بمنظور ارتقاء سطح ایمنی و کاهش شدت حوادث ناشی از کار در محیط‌های کارگری، مدیران واحدهای تولیدی باید براساس آیین‌نامه بکارگیری مسئول ایمنی در واحدها، نسبت به بکارگیری مسئولین ایمنی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه نیمی از حوادث کارگاهی مربوط به بخش ساختمان است، گفت: بر اساس بررسی آمار حوادث اتفاق افتاده سال گذشته استان، بیش از 55 درصد این حوادث مربوط به بخش ساختمان است که بررسی تجزیه و تحلیل ها نشان دهنده وقوع حوادث ناگواری است که در نتیجه رعایت نکردن مقررات ایمنی بویژه در بخش فعالیت های ساختمانی اتفاق افتاده است.

شاهی اضافه کرد: با توجه به وقوع بسیاری از حوادث در کارگاهها به ویژه کارگاههای زیر 25 نفر کارگر و لزوم حساس سازی کارفرمایان به اهمیت ایمنی، "مدل خود بازرسی درون کارگاهی" طراحی و در استان عملیاتی شده است که امید است با اجرایی شدن آیین نامه به کارگیری مسوول ایمنی در کارگاهها، گام بلندی در راستای صیانت از نیروی کار، حفظ سرمایه‌های ارزشمند انسانی و کاهش هزینه‌های ناشی از حوادث کار برداشته شود.

به گفته شاهی، همکاری و تعامل با بازرسان کار، شناسایی موقعیت‌های خطرآفرین و ارزیابی ریسک در کارگاهها، ثبت آمار حوادث ناشی از کار در کارگاه و اطلاع به بازرسان کار و همچنین نظارت بر نظم و ترتیب و چیدمان مواد اولیه و محصولات و استقرار ماشین آلات و ابزار کار به نحو صحیح و ایمن در کارگاهها از جمله وظایف مسئولین ایمنی در کارگاه‌های استان است.

وی گفت: همچنین گذراندن دوره‌های آموزش عمومی و تخصصی ایمنی، دوره‌های شناسایی خطر و ارزیابی ریسک و شرکت در جلسات توجیهی شرح وظایف از جمله شرایط احراز پست مسئول ایمنی در کارگاه‌هاست که برای دو سال با تائید رئیس بازرسی کار استان انجام می گیرد.

آیین نامه بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه‌ها در 9 ماده و 9 تبصره و دو پیوست، 31 فروردین ماه امسال از سوی شورای عالی حفاظت فنی تدوین و در 16 اردیبهشت ماه به تصویب وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسیده است.

 

 

۲۱ تیر ۱۳۹۴ ۱۲:۲۸
کد خبر : ۵۰,۳۴۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید