مدیرکل تعاون، کار رفاه فارس: روند رشد و تعالی بخش تعاون استان باید ادامه پیدا کند

جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری نی‌ریز با حضور سهراب مختاری، مدیرکل تعاون، کار رفاه اجتماعی استان فارس، فرماندار و سایر اعضا در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری نی ریز، حفظ فرصت های اشتغال را از مهمترین وظایف کارگروه اشتغال عنوان کرد و با اشاره به تعریف بیکاری و شاخص های مربوطه و نیز بیان مقایسه ای اشتغال شهرستان با سنوات گذشته، خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال تنها وظیفه دولت نیست بلکه وظیفه تمامی نظام با همکاری مردم است.

وی با اشاره به ضرورت توجه به کارآفرینی، کارآفرینی را مشروط به رفع محدویت ها دانست و اظهار کرد: کارآفرینی شکل نمی گیرد مگر اینکه آزادی در فعالیت و سایر حوزه های اقتصاد صورت گیرد و موانع 100 درصد مرتفع شود.

مختاری به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، آن را نقشه راهی از سوی مقام معظم رهبری معرفی کرد و با بیان اینکه با ابلاغ این سیاست‌ها، تکلیف تمامی مسئولان و کارگزاران مشخص شده است، اظهار کرد: صدور مجوز کسب و کارها باید هر چه بیشتر تسهیل شود و باید علاوه بر حمایت از کارآفرینی، از شغل آفرینی نیز حمایت کرد .

مدیرکل تعاون، کار  رفاه اجتماعی استان فارس به وضعیت و جایگاه مناسب حوزه تعاون استان فارس در کشور نیز اشاره و تصریح کرد: جایگاه فعلی حوزه تعاون استان فارس در کشور بسیار خوب است و در حوزه تعاون رتبه اول و برتر کشوری را داریم اما باید با حفظ هماهنگی لازم و با مدیریت های واحد و هماهنگ و بدون کمترین حاشیه ممکن ، روند رشد و تعالی بخش تعاون استان ادامه یابد چرا که حفظ این جایگاه از کسب آن دشوارتر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به جمعیت کارگران و خانواده‌های آنها در استان فارس که بیش از 40 درصد جامعه را به خود اختصاص می‌دهند، افزود: توجه به مسائل و مشکلات کارگران می‌تواند در افزایش بهره‌وری و در نتیجه رشد اقتصادی بسیار مؤثر باشد و برگزاری باشکوه مراسم بزرگداشت روز کارگر یکی از موارد تحقق این موضوع است.

مختاری با بیان اینکه جامعه کارگری با وجود مشکلات به بالندگی رسیده و این موضوع علاوه بر فعالیت کارگران، نتیجه تلاش و همدلی مجموعه‌های مرتبط با کارگری و کارفرمایی است، خاطرنشان کرد: باید همه تلاش‌ها به کار بسته شود تا همچنان ادبیات مشترک کارگر و کارفرما در استان تقویت شود.

وی با بیان این که هماهنگی و منافع مشترک بسیار زیادی بین مجموعه کارگری و کارفرمایی در استان فارس وجود دارد که در سطح کشور مثال‌زدنی است، تصریح کرد: امروز کارگران استان مشکلات کارفرمایان را مشکل خود دانست و کارفرمایان نیز مشکلات کارگران را مشکل خود می‌دانند.

مختاری با تأکید بر تلاش کارگران برای رشد ثروت در کارگاه‌ها، اظهار کرد: در تقویت و رشد ثروت در کارگاه‌ها بهره‌وری نقشی بسیار اثرگذار دارد و باید با تقویت فرهنگ کار و تلاش این موضوع نهادینه شود که کارگران و کارفرمایان دارای منافع مشترک و در این منافع و زیان‌های کارگاه شریک هستند.

وی با دعوت از کارگران برای ارتقای کیفیت محصولات تولیدی خود، خاطرنشان کرد: افزایش کیفیت محصولات سبب می‌شود که تولیدات بومی در سطح کشور حرف برای گفتن داشته باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس به فعالیت شرکت های تعاونی توسعه و عمران و نقش آنها در توسعه اقتصاد شاره کرد و گفت: با توجه به سیاست دولت جهت واگذاری امور به مردم، شرکت تعاونی توسعه عمران یکی از راهکارهای اساسی جهت تحول اقتصادی و اشتغال در شهرستان است.

مختاری به تشریح مزیت های تعاونی عمران و توسعه شهری پرداخت و اظهار کرد: اجتماعی و اقتصادی بودن اهداف و فعالیت ها، تجمیع سرمایه های کوچک، جلوگیری از ایجاد رانت و سو ء استفاده ازآن در فعالیتهای عمرانی و اقتصادی و  قدرت و ظرفیت سازماندهی هدفمند جمعیت شهرستان ها از جمله مزیت هایی این تعاونی هاست.
جذب و هم افزایی سرمایه های کوچک و متوسط و بکارگیری آنها در تولید و کارآفرینی،  پیشگیری از تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه های خاص و  ایجاد و افزایش اشتغال پایدار از دیگر مزایایی بود که مختاری برای فعالیت این تعاونی ها بیان داشت.
وی با تاکید بر اینکه فرمانداران شهرستان باید نسبت به تشکیل تعاونی‌های توسعه عمران شهری اهتمام داشته باشند،گفت: هر شهرستان باید نسبت به تشکیل این تعاونی اقدام کند و تحقق این امر سبب جمع‌آوری سرمایه‌ اندک مردمی و در نتیجه حضور فعال مردم و شهروندان در عرصه توسعه زیرساخت شهری منطقه خود می‌شود.

۳۰ تیر ۱۳۹۴ ۱۰:۲۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس |
کد خبر : ۵۰,۴۶۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید