سال گذشته ۲۲ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه مشاغل خانگی در قزوین اختصاص یافت

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: از مجموع ۱۶۵ هزار و ۵۷۸ دانش آموخته یا در حال تحصیل حدود 19 درصد بیکارند که برای اشتغال آنها باید برنامه ریزی کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان قزوین،مسعود بابایی در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری که به ریاست استاندار در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد اظهارداشت: حضور در کارهای واسطه ای در حال افزایش است که این وضعیت تولید و تلاش را دچار وقفه می کند که باید برای آن فکری کرد.
وی افزود: مهمترین شاخص های موثر در بازار کار استان شامل مبهم بودن مزیت استراتژیک استان و چالش های مسیر توسعه، بی توجهی به مزیت های رقابتی استان، رو به فرسودگی بودن بخش قابل توجهی از صنعت استان، جمعیت جوان، تعدد مراکز آموزش عالی، تجمیع دانش آموختگان بیکار و سطح مهارت کم و نامتناسب با نیاز بازار کار، مهاجر پذیری، مجاورت با پایتخت، پایین بودن مزیت اقتصادی در سرمایه گذاری نسبت به فعالیتهای واسطه ای، رکود صنعت ساختمان در استان است.
بابایی با اشاره به وضعیت بیکاری دانش آموختگان کشور تصریح کرد: از مجموع ۱۱.۲ میلیون نفر جمعیت دارای تحصیلات عالی یا در حال تحصیل کشور ۵.۷ میلیون نفر غیرفعال، ۴.۴ میلیون نفر شاغل و ۱.۲ میلیون نفر بیکار هستند.
وی یادآورشد: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان استان قزوین ۱۸.۹ درصد است که مردان ۱۲.۸ و زنان ۳۱.۳ درصد را شامل می شوند.
بابایی گفت: هر چند داشتن مراکز آموزش عالی یک نقطه مثبت برای استان است اما برای کاهش نرخ بیکاری هم باید اقدام و برنامه ریزی کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بیان کرد: در سال جاری برنامه های مهمی در دستور کار قرار گرفته که اجرای پایلوت طرح کارورزی دانش اموزان با هدف ایجاد تناسب در مهارت و تامین نیاز بازارها با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال با همکاری آموزش فنی وحرفه ای و بنگاهای اقتصادی از آن جمله است.
وی تصریح کرد: برگزاری جشنواره ایده های برتر دانش آموختگان با هدف ایده یابی و حمایت در ایجاد کسب و کار بدون ضوابط زائد است که برگزاری نمایشگاه توانمندی مشاغل خانگی هم در برنامه های امسال گنجانده شده است.
بابایی تصریح کرد: در طرح کارورزی آزمون هم گرفته می شود تا کسانی که قابلیت کار عملی دارند شناسایی شوند.
اختصاص ۲۲ میلیار تومان در مشاغل خانگی
وی بیان کرد: در سال گذشته ۲۲ میلیارد تومان برای توسعه مشاغل خانگی در استان اختصاص یافت.

۳۱ تیر ۱۳۹۴ ۱۱:۳۱
کد خبر : ۵۰,۶۷۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید