مدیرکل تعاون، کار و رفاه هرمزگان: این استان کمترین آمار تنش های کارگری را دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: با توجه به 35 هزار کارگاه فعال در سطح استان، آمار تنش های کارگری در استان بسیار پایین است و این استان کمترین آمار تنش های کارگری را به خود اختصاص داده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، "مهندس سلیمی" در نشست با خبرنگاران که با حضور مدیران اعضای شورای هماهنگی دستگاههای زیرمجموعه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در استان هرمزگان و بمنظور ارائه عملکرد دستگاههای اجرایی زیرمجموعه برگزار شد، افزود: علیرغم تعداد بسیار زیاد کارگران و وجود صنایع بزرگ و کوچک در سطح استان، شاهد کمترین تنش کارگری هستیم که این امر با مدیریت به موقع  کمیسیون های کارگری و کارفرمایی و نظارت های مستمر، بازرسی، تعامل منطقی بین کارگران و کارفرمایان صورت گرفته است و ضمن اینکه 35 درصد اختلافات کارگری و کارفرمایی استان به صورت سازشی و قبل از طرح در مراجع حل اختلاف حل و فصل می گردد.

وی بیان داشت: طی دو سال گذشته بیش از 2 هزار و 700 دادخواست به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ارجاع شده که بیش از 3 هزار رای در هیاتهای سازش و حل اختلاف صادر شده است.

مهندس سلیمی اضافه کرد: از مجموع سه هزار رای صادر شده در مراجع حل اختلاف، بیش از یکهزار و 600 مورد سازشی بوده است.

وی در ادامه به موضوع اشتغال که مهم ترین دغدغه دولت است، اشاره و از تخصیص بیش از 750 میلیارد ریال اعتبار جهت اشتغالزایی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) خبر داد و گفت: پرداخت این تسهیلات بر اساس قوانین بانک مرکزی است.

وی با بیان اینکه توجه به مشاغل خرد و خانگی برای رفع بیکاری ضروری و مورد تاکید مقام عالی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی نیز می باشد و اشتغال بزرگ نیز در کارگاههای کوچک می تواند صورت بگیرد، از اختصاص 73 میلیارد ریال تسهیلات برای مشاغل خانگی در سال جاری خبر داد و گفت: سهمیه دستگاهها به زودی اعلام خواهد شد.

به گفته مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان، با توجه به اینکه بالاترین نرخ بیکاری استان مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی می باشد، بیان داشت: اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان، طرحی تحت عنوان" آینده شغلی من" را در دانشگاههای سطح استان با هدف راهنمایی و افزایش مهارت های مورد نیاز بازار کار در میان دانشجویان جهت ورود به بازار کار، برگزار کرده که علاوه بر آن نیز دانشجویان برای انتخاب رشته تحصیلی که بتواند آینده شغلی آنان را تامین کند، می توانند از مراکز مشاوره شغلی و کارآفرینی که در استان نیز وجود دارد، مشاوره بگیرند.

رییس شورای هماهنگی مدیران دستگاههای اجرایی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان همچنین از وجود 22 کاریابی در سطح استان نام برد که طی دو سال اخیر 14 هزار و 854 نفر در این کاریابی ها ثبت نام کردند که بیش از 7 هزار نفر مشغول بکار شدند.

مهندس سلیمی بیان داشت: طی این مدت بیش از 14 هزار بازرسی از کارگاههای استان توسط بازرسان اداره کار صورت گرفته که در این بازرسی ها و گشت های مشترک،  یکهزار و 267 نفر نیروی  اتباع خارجی شناسایی و 620 نفر نیروی ایرانی جایگزین آنها شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار داشت: تشکیل شرکت های تعاونی توسعه و عمران یکی از برنامه های دولت برای مشارکت دادن مردم در فعالیت های اقتصادی است که با تشکیل این تعاونیها و استفاده از تجمیع سرمایه های کوچک در کارهای اقتصادی کلان، در رونق اقتصادی هر شهرستان نقش آفرینی کرده و سبب ایجاد اشتغال برای مردم منطقه می شود، که در استان هرمزگان این شرکت تعاونی ها یک ضرورت است.

وی اضافه کرد: طرح ملی تشکیل 100 تعاونی در 100 روستا برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار در حوزه مشاغل خانگی در دست اجرا است که این امر به اشتغال تعداد زیادی از زنان کمک می کند.

مهندس سلیمی در ادامه از پایان ساخت و تحویل تمام واحدهای مسکن مهر استان تا نیمه اول سال 95، تشکیل و توانمند سازی اتاق تعاون استان و انعقاد تفاهم نامه واگذاری امور تعاون از بخش دولتی به این بخش، هماهنگی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جهاد کشاورزی جهت اجرایی شدن طرح ملی پرورش ماهیان در قفس به میزان 50 هزار تن در سال توسط تعاونی ها، تشکیل تعاونی های ویژه بانوان در زمینه های مختلف، حمایت از پایان نامه های دانشجویی کارشناسی ارشد و دکترای مرتبط با حوزه تعاون و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و عمومی ویژه اعضاء را از جمله اقدامات بخش تعاون ذکر کرد.

وی به برگزاری جشنواره تعاونی های برتر استان اشاره کرد وگفت: 11 شهریورماه امسال جشنواره تعاونی های برتر استان با حضور مقامات استانی برگزار می شود که در این جشنواره از 18 شرکت تعاونی برترنیز تقدیر خواهد شد.

وی، اجرای طرح ارتقاء سلامت روان در کارگاهها و محیط های صنعتی با ارائه آموزشها، نظارت بر توزیع و اجرای سبد حمایتی غذایی در استان برای جامعه هدف، تهیه بانک اطلاعاتی مسکن کارگران، برگزاری دوره های آموزشی آسیب های اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد، انعقاد تفاهم نامه همکاری با اداره کل کتابخانه های استان بمنظور بهره مندی جامعه کارگری، تهیه بانک اطلاعاتی جامع از کم سوادان و بیسوادان شرکتها و کارخانجات و برگزاری مسابقات ورزشی و اعزام تیم ها به مسابقات کشوری و تکمیل مجموعه ورزشی کارگران از اهم اقدامات حوزه امور اجتماعی است.

"حیدری بلوکی" مدیرکل تامین اجتماعی استان نیز در این نشست گفت: تامین اجتماعی با تحت پوشش قرار دادن بیش از 850هزار نفر در استان، 54 درصد کل جمعیت هرمزگان را از خدمات خود بهره مند ساخته است.

وی گفت: 16 شعبه بیمه ای، 3 شعبه اقماری و 2 کارگزاری در استان به بیمه شدگان، مستمری بگیران و کارفرمایان خدمات ارائه می دهند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هرمزگان گفت: بیمه راهکاری برای توجه به عدالت و رفاه در جامعه است و باید قبل از اینکه فرد دچار مشکل شود با دریافت درصدی از حق بیمه و با حمایت دولت در زمان نیاز فرد با حفظ کرامت انسانی و منزلت ،در اختیار فرد نیازمند قرار گیرد.

"محمدعلی دشوارگر" با بیان اینکه این صندوق با هدف پاسخگویی به نیاز جامعه در سه شکل نیاز معیشتی افراد در هنگام از کار افتادگی، فوت سرپرست خانوار و بازنشستگی تاسیس شده است، افزود: با توجه به شرایطی که دولت فراهم کرده، اقشار روستایی و عشایر زیر چتر حمایتی قرار می گیرند.

دکتر علیزاده مدیرکل بیمه سلامت استان نیز از امکان صدور، تمدید، تعویض و چاپ دفترچه بیمه سلامت توسط دفاتر پیشخوان دولت خبر داد و گفت: با توجه به سیاست برون سپاری خدمات دولت و واگذاری آن به دفاتر پیشخوان دولت، یک گام مهم بمنظور خدمات رسانی بهتر به مردم برداشته شده است.

وی، افزود: یک هزار و 911 بیمار خاص تحت پوشش این بیمه قرار دارند که بیش از 95 میلیارد ریال برای درمان آنان پرداخت شده است.

شفیعی مدیر صندوق بازنشستگی نیز با بیان اینکه پرداخت وام ضروری به بازنشستگان کشوری با هدف بهبود معیشت و کاهش هزینه‌های اقتصادی انجام می‌گیرد، افزود: صندوق بازنشستگی کشوری در راستای کمک به بازنشستگان و ارتقای معشیت اقتصادی آن‌ها با حمایت دولت تسهیلاتی را در قالب پرداخت وام بانکی برای بازنشستگان کشوری درنظر گرفته است که بر اساس ضوابط و شرایط اعلام شده به بازنشستگان واجد شرایط پرداخت می‌کند در دو سال اخیر نیز 600 نفر از بازنشستگان توانستند وام 20 میلیون ریالی دریافت کنند.

به گفته  شفیعی این صندوق برنامه‌های متنوعی نیز با رویکرد بهبود وضعیت معیشتی و رفاه بازنشستگان و ارتقاء خدمات درمانی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای بازنشستگان و خانواده آن‌ها در دستور کار دارد که توجه به وضعیت معیشتی بازنشستگان و اهتمام در افزایش حقوق آن‌ها، برگزاری تورهای زیارتی و سیاحتی و  پرداخت وام ضروری، از مهم‌ترین اقدامات صندوق بازنشستگی است که با حمایت دولت انجام شده است.

"پرورش" سرپرست صندوق کارآفرینی امید گفت: یکی از رویکردهای مهم این صندوق حمایت از مشاغل خرد است که در دو سال اخیر این صندوق بیش از چهار هزار مورد تسهیلات با 248 میلیارد و 247 میلیون ریال تسهیلات اشتغالزایی به متقاضیان در بخش های کارآفرینی و دانش بنیان، طرحهای خوداشتغالی، خوشه های صنعتی کشاورزی و خدماتی پرداخت کرده است.

رئیس اداره امور شعب بانک توسعه تعاون گفت: طبق سند چشم انداز 20 ساله کشور حدود 25 درصد اقتصاد کشور باید توسط بخش تعاونی محقق شود و براین اساس بانک توسعه تعاون به عنوان بانکی دولتی و در راستای حمایت از بخش تعاون و در راستای رونق تولید و ایجاد اشتغال تشکیل وهدف بانک توسعه تعاون، حمایتی و توسعه است.

در این نشست،"سیروس شمس اللهی" رییس مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی استان نیز با اشاره به عملکرد این مرکز گفت: این مرکز از سال 88 با پذیرش دانشجو در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ترمی و پودمانی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون بیش از 700 دانشجو را در 14 رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی به همراه 19 پرسنل تحت پوشش خود قرار داده است.

"سیما مرادی" مدیرکل بهزیستی استان جمعیت تحت پوشش این نهاد حمایتی را بیش از 10 هزار خانوار ذکر کرد و گفت: اقدامات حمایتی، پیشگیری و اشتغال و مشارکت از برنامه های این اداره کل می باشد که  در راستای ایجاد اشتغال امسال، 123 میلیارد ریال وام خوداشتغالی در نظر گرفته شده که 464 طرح به بانکها معرفی شده است.

 

 

۸ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۱۹
کد خبر : ۵۲,۳۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید