دوره آموزشی طبقه بندی مشاغل برای شاغلین در کارگاههای دارای طرح در قم برگزار می شود

دوره آموزشی طبقه بندی مشاغل برای شاغلین در کارگاههای دارای طرح در استان قم برگزار می شود .

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم ، فاطمه بختیارزاده کارشناس نظارت برطبقه بندی مشاغل اداره کل  از برگزاری دوره آموزشی طبقه بندی مشاغل برای شاغلین در کارگاههای دارای طرح خبرداد و گفت: این دوره با هدف آشنایی شرکت‌کنندگان با قوانین و مقررات مرتبط با موضوع طبقه بندی مشاغل ، آشنایی هرچه بیشتر شرکت‌کنندگان با مراحل تهیه و اجرای طرح ، وظایف اعضای کمیته طبقه بندی مشاغل ، مفاد دستورالعمل اجرایی طرح ، نحوه ضوابط مربوط به فوق العاده جذب ( بازار کار ) و مزایای پست ، چگونگی شمول شرکت ها و نحوه محاسبه حقوق و دستمزد و نرخ رتبه  برگزار خواهد شد.

وی افزود : برقراری و موازنه بین کار و ارزش پولی آن تأثیر به سزایی در افزایش انگیزه و بهره وری نیروی کار دارد. به عبارتی با تحقق نظام ارزیابی مشاغل و دستورالعمل اجرائی طرح ، مشاغل مختلف بر اساس روش امتیازی که مبتنی بر تجزیه و تحلیل عوامل تشکیل دهنده شغل است مورد ارزیابی قرار می گیرد .

بختیارزاده افزود: این دوره برای مشمولین قانون کار در کارگاههای دارای طرح طبقه بندی مشاغل با اعطاء گواهینامه از موسسه کار و تامین اجتماعی در استان قم برگزار می گردد. متقاضیان جهت شرکت در دوره ی مذکور ظرف مدت یک هفته با شماره تلفن 36162184  آقای مهندس خلج تماس حاصل نمایند . بدیهی است تمامی اعضای کمیته های طبقه بندی مشاغل می بایست دارای گواهینامه مذکور باشند.

وی افزود : متعاقب تدوین شناسنامه شغل ، مشاغل و شرح وظایف آن ها تعریف و در قالب گروه یا طبقه شغلی مختص خود قرار می گیرند .

بختیارزاده خاطرنشان کرد : نظام فعلی ارزیابی مشاغل شامل 4 عامل اصلی و 14 عامل فرعی می باشد که در تاریخ 18/05/1389 به تصویب وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی رسیده و اجرای آن بر اساس مواد 48 و 49 قانون کار در کارگاه هایی که اقدام به تهیه طرح طبقه بندی مشاغل می نمایند الزامی می باشد . بر اساس بخشنامه و مصوبات وزارت مذکور ، کلیه کارگران یک کارگاه اعم از دائم و موقت در صورتی که به حد نصاب حداقل 50 نفر برسند مشمول اجرای طرح بندی مشاغل قرار می گیرند .

۹ شهریور ۱۳۹۴ ۱۳:۲۷
کد خبر : ۵۲,۳۶۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید