مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خبر داد: 7/9 درصد تعاونی های فعال کشور در خراسان رضوی هستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: 7/9 درصد تعاونی های فعال کشور متعلق به این استان است.
به گزارش اداره روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان محمود احمدی در نشست خبری به مناسبت هفته تعاون در جمع خبرنگاران افزود: هم اکنون 98 هزار و 134 تعاونی فعال در سطح کشور وجود دارد که هفت هزار و 762 واحد از این تعداد در خراسان رضوی مستقر هستند.

وی گفت: در چارچوب تعاونی های فعال کشور یک میلیون و 580 هزار و 920 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده که 7،5 درصد از این تعداد با ایجاد 119 هزار و 293 نفر اشتغال متعلق به استان خراسان رضوی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: همچنین هشت درصد اعضای تعاونی های فعال کل کشور مربوط به این استان است بطوری که از 43 میلیون و 677 هزار و 971 هزار عضو در کشور سه میلیون و 483 هزار و 398 عضو مربوط به تعاونی های خراسان رضوی است.

وی با اشاره به موفقیت های حوزه تعاون در خراسان رضوی ادامه داد: امسال دو شرکت تعاونی شامل شرکت تعاونی توسعه منطقه ای تربت حیدریه و شرکت تعاونی فولادیار نیشابور به همراه یک اتحادیه شرکت های تعاونی به نام اتحادیه شرکت های تعاونی دهیاری خراسان رضوی به عنوان نمونه ملی انتخاب شدند.

احمدی گفت: این در حالی است که پارسال تنها یک شرکت تعاونی از خراسان رضوی به عنوان شرکت تعاونی برتر در سطح ملی انتخاب شد و این نشانگر وضعیت رو به رشد تعاونی ها در خراسان رضوی است.

وی افزود: امسال به مناسبت هفته تعاون 81 طرح در خراسان رضوی بهره برداری شد که 14،3 درصد طرح های افتتاحی در کل کشور را شامل می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: سرمایه این تعداد طرح هزار و 220 میلیارد ریال است که دربرگیرنده 10 درصد حجم سرمایه گذاری انجام شده در طرح های کشور را می شود.

وی افزود: همچنین 13،7 درصد اشتغال در طرح های تعاونی امسال کشور با دو هزار و 518 فرصت شغلی متعلق به استان خراسان رضوی است.

مدیرکل  تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی  گفت: یکی از مشکلات در حوزه تعاون، تعاونی های غیر فعال استان است زیرا از 12 هزار و 700 تعاونی دارای مجوز در استان هفت هزار و 762 تعاونی فعال است.

مهندس احمدی افزود: تعیین تکلیف تعاونی های کم کار در استان از برنامه های مهم و در دستور کار است که در این تعیین تکلیف ساماندهی تعاونی های مسکن اولویت دارد.

وی گفت: بر این اساس در مشهد 700 تعاونی غیر فعال مسکن وجود دارد که تاکنون 450 تعاونی از این تعداد تعیین تکلیف شده اند.

وی افزود: در این روند 120 تعاونی غیرفعال نیز با فراهم شدن شرایط دوباره فعالیت خود را آغاز کرده و از رکود خارج شده اند. خراسان رضوی در پنج ماه ابتدای امسال با تاسیس 116 شرکت تعاونی رتبه نخست را در کشور کسب کرده است.

وی در مورد اشتغال اتباع غیرمجاز نیز اظهار کرد: در پنج ماه امسال تقریبا 41 پروانه کار را باطل و 238 مورد را تمدید کردیم که نسبت به سال گذشته کمتر بوده و این موضوع نشان‌دهنده فعالیت مثبت کمیته اتباع خارجی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: همچنین بازرسی و تهیه گزارش از اتباع خارجی 307 مورد، افراد شناسایی شده 987 مورد و کارفرمای متخلف 136 نفر بوده است.

احمدی با بیان اینکه برنامه‌هایی برای کارگران ساختمانی در راستای بیمه شدن داریم، گفت: 80 هزار کارگر ساختمانی جامعه هدف بیمه استان هستند که تاکنون 50 هزار نفر از آنها بیمه شده‌اند و مجوز بیمه شدن 10 هزار نفر دیگر نیز صادر شده است.

وی در ارتباط با نرخ بیکاری در خراسان رضوی تصریح کرد: نرخ بیکاری در بهار 93، 10 درصد بوده که در بهار 94 به 14.6 درصد رسیده و عوامل افزایش نرخ بیکاری در استان از افزایش نرخ مشارکت اقتصادی، رکود در ساخت و ساز، کاهش سهم صنعت استان از منابع بانکی و همچنین بالا بودن سهم بخش خصوصی در اقتصاد استان ناشی می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به برنامه‌های هفته تعاون در استان اظهار کرد: بازدید استاندار خراسان رضوی از تعاونی‌های استان، غبارروبی گلزار شهدا، دیدار با ایثارگران و خانواده‌های شهدای بخش تعاون، برگزاری همایش تعاونگران استان و برگزاری جشنواره تعاونی‌های برتر از برنامه‌های گرامیداشت هفته تعاون در خراسان رضوی است.
۹ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۲۲
کد خبر : ۵۲,۳۷۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید