برخورد با کارگاههای ساختمانی غیر ایمن از 10 شهریور ماه در استان گلستان

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: در راستای صیانت از نیروی کار و جلوگیری از فعالیت کارگاه های پر خطر، از تاریخ 10 شهریورماه سال جاری ، بازدیدهای ویژه به صورت سرزده توسط بازرسان کار این اداره کل از کارگاه های ساختمانی سطح استان به عمل خواهد آمد و از فعالیت کارگاههای غیر ایمن از طریق مراجع قضائی جلوگیری خواهد شد.

به گزارش تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان، مهندس امرالله عباسی با اعلام این خبر اظهار کرد: تخریب و گودبرداری ، پرتگاه های ساختمانی با اولویت پیشگیری از سقوط از ارتفاع،آسانسورهای کارگاهی،بالابر، تاورکرین،داربست ها،تجهیزات برقی و رعایت حریم با اولویت پیشگیری از برق گرفتگی، ابلاغ استقرارمسوول ایمنی در صورت مشمول بودن کارگاه و سایر موارد به اقتضای بازرسی ، اولویت موارد در بازرسی  کارگاههای ساختمانی غیر ایمن می باشد.

مهندس عباسی تاکید کرد: در صورت عدم رفع نواقص مربوطه ، اقدامات قانونی لازم برابر فصل یازدهم قانون کار و همچنین اجرای ماده 105 قانون کار صورت خواهد پذیرفت.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: بر اساس ماده 105 قانون کار، هرگاه در حین بازرسی، به تشخیص بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای احتمال وقوع حادثه و یا بروز خطر در کارگاه داده شود، بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای مکلف هستند مراتب را فورا و کتبا به کارفرما یا نماینده او و نیز به رئیس مستقیم خود اطلاع دهند.

وی همچنین به تبصره 1 این ماده قانونی اشاره کرد و گفت: وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، حسب مورد گزارش بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه ای از دادسرای عمومی محل ودرصورت عدم تشکیل دادسرا از دادگاه عمومی محل تقاضا خواهند کرد فورا قرار تعطیل ولاک و مهر تمام یا قسمتی از کارگاه را صادر نماید، دادستان بلافاصله نسبت به صدور قرار اقدام و قرار مذکور پس از ابلاغ قابل اجراست. دستور رفع تعطیل توسط مرجع مزبور در صورتی صادر خواهد شد که بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای و یا کارشناسان ذیربط دادگستری رفع تواقص و معایب موجود را تائید نموده باشند.

مهندس عباسی در پایان خاطرنشان کرد:  بخش ساختمان یکی از بخشهای مهم اقتصادی می باشد که نقش برجسته ای در توسعه کشور دارد و نظارت موثر بر رعایت موازین حفاظت فنی و ایمنی در این کارگاهها  ضرورت دارد .

۹ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۴۰
روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان گلستان |
کد خبر : ۵۲,۳۸۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید