برگزاری جلسه بررسی مشکلات تعاونگران در استان خراسان رضوی

به مناسبت فرا رسیدن هفته تعاون و در ادامه برگزاری برنامه های مختلف به همین مناسبت ،جلسه پرسش و پاسخ در خصوص بررسی اثرات گسترش تعاونی ها در توسعه صادرات با حضور تعاونگران و صادرکنندگان بخش تعاون در سالن اجتماعات اداره کل تعاون ، کارو رفاه اجتماعی استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کارو رفاه اجتماعی خراسان رضوی، در ابتدا این جلسه احمد رجایی مدیر تعاون اداره کل تعاون ، کارو رفاه اجتماعی خراسان رضوی گزارشی از وضعیت کنونی حوزه تعاون استان نسبت به کشور ارائه نمود .  

رجایی با اشاره به اطلاعات و آمار موجود اظهار داشت : تعداد کل تعاونیهای استان خراسان رضوی تا پایان خرداد ماه سال جاری  12622 شرکت تعاونی می باشد که بالغ بر 62 درصد آنها فعال و 7808  تعاونی  نیز در دست اجرا می باشند . در این تعاونی ها 3265107  نفر عضویت دارند که برای  109697 نفر نیز ایجاد اشتغال نموده اند. از تعداد 12622 تعاونی استان حدود 28 درصد در حوزه خدمات ،  21 درصد درحوزه کشاورزی ، 18 درصد در حوزه صنعتی و معدنی ، 16 درصد در حوزه مسکن و مابقی در سایر زمینه ها  فعالیت دارند .

وی همچنین تعداد تعاونیهای ثبت شده در سه ماهه ابتدایی سال 94 در استان خراسان رضوی را در بخش های خدمات با 21 تعاونی ، کشاورزی با 15 تعاونی ، صنعتی با 10 تعاونی و مابقی در زمینه عمرانی 1 تعاونی ، مسکن 3 تعاونی و چند منظوره 5 تعاونی اعلام نمود.

در ادامه این جلسه مهندس احمدی مدیر کل تعاون ، کارو رفاه اجتماعی استان ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته تعاون به کلیه تلاشگران بخش تعاون و با اشاره به اثرات تعاون بر پایداری  اقتصاد کشور گفت : هدف از موضوع تعاون و تعاونی ها در توسعه و پیشرفت کشور این است که با توجه به اینکه کشور ما در حال حاضر با مشکلات و گرفتاری های فراوانی همچون گرانی ، تورم، بازسازی ، تهاجم فرهنگی ، تبلیغات سوء دشمنان و بسیاری از موارد دیگر روبه رو می باشد  اهمیت موضوع تعاونی ها نیز بر کسی پوشیده نیست چرا که تعاونی ها ، سازمان ها و نهادهای مردمی هستند که در عین برخورداری از خصوصیات و مشخصات یک واحد اقتصادی و تجاری ، دارای ارزش های مکتبی و اجتماعی هم می باشند و می توانند مبین تلاش های دسته جمعی و گروهی اعضای تشکیل دهنده تعاونی برای نیل به اهداف مشترک و پیشرفت و توسعه باشند .

وی در ادامه سخنان خود افزود : با توجه به نام گذاری روز اول هفته به نام « تعاون ، صادرات و بازاریابی » جلسه امروز با حضور مسئولین دستگاههای اجرایی و سازمانهای غیردولتی و اتحادیه ها و شرکتهای تعاونی مرتبط با موضوع صادرات برنامه ریزی شد ، با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه ویژه به تعاون و رشد توسعه شرکتهای تعاونی و همچنین مقوله صادرات موضوع پرداختن به این مهم در دستور کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد ایشان در اهمیت صادرات می فرمایند : « انتظار این است که رشد صادرات غیرنفتی به گونه ای پیش رود که بخش صادرات بر واردات غلبه کند و بتوانیم خود را از درآمد نفتی بی نیاز کنیم »

 بدون شک توجه به صادرات یکی از عوامل موثر در توسعه اقتصادی کشور محسوب می شود و پرداختن به این موضوع می تواند علاوه بر رشد اقتصادی موجب افزایش توان رقابت پذیری کشور در عرصه های بین المللی گردد .

با توجه به اطلاعات جمع آوری شده نزدیک به پنجاه شرکت و اتحادیه تعاونی بصورت مستقیم دراستان خراسان رضوی در زمینه صادرات در حال فعالیت می باشند که در سال گذشته حدود صد و ده میلیون دلار انواع کالا در بخش های محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ( شامل رب ، کمپوت و کنسرو ، زعفران ، خشکبار ، ماکارونی و ... ) ، مصالح ساختمانی ،صنایع شیمیایی ، نساجی و پوشاک به کشورهای حاشیه خلیج فارس ، آسیای میانه ، عراق و برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی داشته اند .

در پنج ماهه اول سال جاری شرکتهای تعاونی استان نزدیک به 90 میلیون دلار صادرات داشته اند که پیش بینی می شود صادرات تعاونیها در سال جاری از مرز یکصد و پنجاه میلیون دلار فراتر رود .

شرکتهای تعاونی مرزنشینان استان با 73 میلیون دلار صادرات و با اختلاف زیاد از سایر استانها ،رتبه نخست را در بین تعاونیهای مرزنشینان سایر استانهای کشور در 5 ماهه اول سال جاری کسب نموده اند تعاونیهای مرزنشینان استان در سال گذشته با 98 میلیون دلار صادرات بیشترین صادرات را در بین تعاونیهای مرزنشینان کشور داشته اند همچنین شرکت تعاونی مرزنشینان سفید سرخس با 24 میلیون دلار رتبه اول کشور را در بین تعاونیهای مرزنشینان کشور به خود اختصاص داده است .

در حال حاضر یکی از مشکلات و خلاهای موجود در مقوله صادرات عدم شناسایی دقیق بازارهای هدف و همچنین نیاز سنجی صادرات کالا و خدمات در سایر کشورها می باشد که می بایست ضمن استفاده ازتجربیات  افراد صاحب تجربه وخبره در زمینه صادرات و همچنین اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاهی مرتبط با مقوله بازاریابی و صادرات ، برنامه ریزی دقیق ومنسجم درخصوص مطالعه دقیق بازارهای هدف وهماهنگی لازم با تولیدکنندگان کشور در جهت تولید کالاهای مورد نیاز صورت پذیرد در این خصوص این اداره کل در نظر دارد با تشکیل شرکتهای تعاونی تخصصی در مقوله صادرات و بازاریابی ضمن فراهم آوردن اشتغال برای جوانان فارغ التحصیلان دانشگاهی، زمینه توسعه بازار صادرات کالا و خدمات را فراهم نماید که این مهم نیازمند همکاری و هماهنگی دستگاههای اجرایی و سازمانهای غیردولتی دخیل در این امر مهم می باشد .
۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۳:۵۸
کد خبر : ۵۲,۵۶۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید