مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه از کاهش نرخ بیکاری در استان خبر داد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه در جلسه شورای اداری استان یکی از چالش های اجتماعی و اقتصادی کشور را بیکاری دانست و گفت: براساس آمار نرخ بیکاری در استان کرمانشاه در بهار امسال یک درصد کاهش یافت .

به گزارش روابط عمومی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه ، داود یاوری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه در جلسه شورای اداری استان یکی از چالش های اجتماعی و اقتصادی کشور و به تبع آن استان کرمانشاه را معضل بیکاری دانست و گفت: براساس آمار استان کرمانشاه نرخ بیکاری بالایی را در پاییز سال گذشته تجربه کرد اما با تاکیدات مدیریت ارشد استان این نرخ در بهار امسال یک درصد کاهش داشت.

وی به ارتقا جایگاه استان از نظر بیکاری و۶ پله صعود در این زمینه اشاره کرد و به برخی از اقدامات انجام شده برای کاهش  این نرخ در استان پرداخت.

وی تشکیل شورای مهارت استان را اقدام دیگر در راستای برون رفت از معضل بیکاری استان برشمرد و آن را در راستای تحقق شعار «هر ایرانی یک مهارت»دانست و گفت: با توجه به ضرورت برنامه ریزی برای توسعه منابع انسانی مورد نیاز طرح های توسعه استان، افزایش بهره وری نیروی کار و آموزش مهارت های شغلی به جوانان و اثربخشی و کارایی آموزش های مهارتی که منجر به ایجاد شغل و تولید ثروت می شود و هم چنین تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه، شورای مهارت در قالب کمیته ای در ذیل کارگروه اشتغال  وسرمایه گذاری استان تشکیل شد.

یاوری به راه اندازی و فعال کردن کمیته اقتصاد اشتغال مجازی استان به عنوان دیگر اقدام صورت گرفته در حوزه اشتغال اشاره کرد که ریاست آن به عهده معاونت توسعه منابع انسانی استانداری بوده و دستگاه های اجرایی نیز در آن عضو هستند.

یاوری در ادامه گفت: خوشبختانه نیمه دوم سال ۹۳ مطالعات اولیه این موضوع توسط گروه اعزامی با تعامل و همراهی بسیار خوب و موثر مجموعه استانداری و دستگاه های اجرایی ، توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اتمام رسد و پس از تامین اعتبار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و انعقاد تفاهم نامه با استانداری عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
وی در قسمتی دیگر از سخنان خود از اجرای طرح تامین مالی خرد با رویکرد پیوندی به عنوان دیگر اقدام انجام شده در حوزه اشتغال یاد کرد و افزود: با مشارکت اداره کل بهزیستی استان، بانک کشاورزی و موسسه بین المللی خدمات مالی خرد(تاک) این طرح در تعداد از روستاهای استان اجرا شد که طی آن تسهیلاتی برای کمک به بهبود معیشت اقشار کم درآمد و آسیب پذیر پرداخت شد که ابزاری برای توانمندسازی، ایجاد و توسعه کسب و کار خرد و کمک به فقر زدایی و بهبود معیشت آنها با تشکیل گروه های خودیار بوده که در واقع فرآیندی تقاضا محور و در راستای رونق اقتصادی استان است.

یاوری از ایجاد مراکز مشاوره اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی در استان به منظور توسعه فعالیت های کارآفرینانه و ایجاد ارتباط منطقی پایدار با واحدهای اقتصادی و تولیدی خبرداد و گفت: در اواخر سال ۹۳ و ابتدای امسال این مراکز در رشته های مختلف از سه مرکز به ۹ مرکز افزایش یافته است.

وی از انعقاد تفاهم نامه سه جانبه و دو جانبه با ادارت کل بنیاد شهید، کمیته امداد امام خمینی (ره) استان، اداره کل زندانها و... به منظور اولویت در بکار گماری و  پرداخت تسهیلات با اولویت ویژه در صورت تصویب در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان به معرفی شدگان ادارات مذکور به عنوان دیگر اقدام صورت گرفته در حوزه اشتغال استان خبرداد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای سند توسعه اشتغال استان نیز در سال ۹۳ با هدف گذاری ۲۴ هزار فرصت شغلی در استان خبرداد و براساس آخرین آمار و ثبت اشتغال ایجادی در سامانه ملی و رصد تعداد ۲۴ هزار و ۹۶۴ نفر معادل ۱۰۴ درصد تعهد استان  اشتغال ایجاد شده و برای  امسال نیز ۳۳ هزار و ۴۱۲ نفر تعهد اشتغال در نظر گرفته شده است.

وی، جذب و تعیین تکلیف تسهیلات خط اعتباری از محل سفر مقام معظم رهبری به استان به میزان هفت هزار میلیارد ریال، تشکیل جلسه کمیته راهبردی سند اشتغال استان و تشکیل اتاق فکر اشتغال و کارآفرینی را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه اشتغال استان برشمرد.

بنا به این گزارش داود یاوری در خاتمه  سخنان خود به آمار وعملکرد اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی  در دو سال اشاره نمود.

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ۱۴:۳۵
کد خبر : ۵۲,۵۶۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید