معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: ۷ راهبرد برای بهبود عملکرد تعاونی‌ها تدوین شده است

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای بهبود شرایط تعاونی‌ها ۷ راهبرد در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نظر گرفته شده است.
به گزارش اداره روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی مهندس حمید کلانتری در همایش تقدیر از تعاون‌گران برتر خراسان‌رضوی که در سالن همایش مجموعه کارگران مشهد برگزار شد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی یکسری اهدافی داشته و دارد که بخش زیادی از آن در تعاون تعریف می‌شود. یکی از این اهداف ایجاد عدالت اجتماعی است.

وی با بیان اینکه بخش تعاون نگاه انسانی به اصالت وجودی بشر دارد تصریح کرد: این بخش فاصله‌های بین تولید کننده و مصرف کننده را از طریق شبکه تعاونی‌ها کاهش می‌دهد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعاون را یکی از بخش‌های فعال در جهت محرومیت زدایی دانست و خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های با کرامت که می‌تواند به رفع فقر کمک کند توسعه تعاونی‌هاست و این موضوعی تجربه شده در دنیا است.

کلانتری با بیان اینکه تعاون سرمایه اجتماعی را رشد می‌دهد اظهار داشت: بزرگترین سرمایه در اداره کشور سرمایه اجتماعی است و هر کشوری که این دارایی را داشته باشد مدیریت سیاسی کشور به روش سهل تری اداره می‌شود.

وی در ارتباط با دیگر مزایای بخش تعاون بیان کرد: تعاون بهره وری را افزایش می دهد که این موضوع یکی از نیازهای ضروری کشور ماست و برای بهبود شرایط تعاونی‌ها ۷ راهبرد در وزارت  تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نظر گرفته شده است.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نخستین راهبرد در این موضوع ترویج فرهنگ تعاون است تصریح کرد: در کشور ما روح کار جمعی ضعیف است یکی از عواملی که از رشد تعاون در کشور ما جلوگیری می‌کند، همین مسئله است.

کلانتری  افزود: راهبرد دوم توانمندسازی و توسعه مدیریت در تعاونی ها و راهبرد سوم هم توسعه تعاملات شبکه‌ای میان حوزه های مختلف این بخش است.

وی بیان کرد: راهبرد چهارم توسعه تعاملات میان دستگاهی است هم اکنون ۱۷ هزار تعاونی صنعتی، بیش از ۲ هزار تعاونی معدنی، در حوزه مسکن نیز تعاونی‌های زیادی وجود دارند، یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر را همین شرکت‌ها ساخته‌اند و به همین ترتیب در بخش‌های دیگر نیز تعاونی‌های زیادی در حال فعالیت هستند که باید میان آنها تعامل مناسبی وجود داشته باشد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب ۲ میلیون و ۶۰۰ واحد مسکونی توسط تعاونی ها ساخته شده‌اند خاطرنشان کرد: ۹۵۰ هزار واحد از مسکن مهر نیز هم اکنون به اتمام رسیده و ۴۵۰ هزار واحد دیگر نیز توسط تعاونی‌ها در دست اجراست.

کلانتری با اشاره به مزیت هایی که بخش تعاون نسبت به بخش های دیگر دارند تصریح کرد: ۲۵  درصد معافیت مالیاتی و ۲۰ درصد معافیت بیمه‌ای برای این بخش وجود دارد که معافیت بیمه‌ای آن هم اکنون اجرایی نمی‌شود؛ همچنین صندوق ضمانت هر تعاونی را برای گرفتن تسهیلات انجام می‌دهد.

وی در ارتباط با موضوعاتی که در دستور کار بخش تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است، بیان کرد: احداث ۸۰ تعاونی عمران شهرستان برای اجرایی شدن در برنامه قرار داده شده است.

۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۱۰
کد خبر : ۵۲,۶۸۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید