مدیرکل تعاون، کار و رفاه کرمانشاه: تعاون بازوی دولت برای ایجاد اشتغال است

داود یاوری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه کرمانشاه، با اشاره به توجه دولت یازدهم به مقوله تعاون، گفت: تعاون یکی از بخش های اقتصادی در حوزه اشتغال ،عدالت اجتماعی ،محرومیت زدایی و رشد اقتصادی ،اجتماعی کشور است.
به گزارش روابط عمومی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه ، وی با اشاره سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری و تاکیدات همیشگی ایشان بر اجرای سیاست های اقتتصاد مقاومتی، افزود: با توجه به فرمایشات معظم  له، بخش تعاون می تواند یکی از بهترین و مناسب ترین قالب ها برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه مردم را یکی از مهمترین اصل ها در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و تعامل با آنها و بخش تعاون برای اجرای این سیاست ها تاکید کرد.

وی افزود:  خوشبختانه در این دوره که راهبردها و رویکردهای اجرایی دولت تدبیر وامید بیشترین همخوانی را با مشی اعتدالی بخش تعاون دارد شرایط کشور برای توسعه این بخش بیش از همیشه مهیا گردیده و این نگاه جدید به تعاونی ها با تکیه به تاکیدات مقام عظمای ولایت میتواند ظرفیت عظیمی را برای مهار بیکاری در اختیار ما قرار دهد.

یاوری، تعاون را بازوی دولت برای ایجاد اشتغال دانست و گفت: اگر تعاونی ها در این مسیر قدم بردارند و به روح تعاون اعتقاد داشته باشند دستیابی به عدالت اجتماعی  مبتنی بر این بستر ممکن خواهد بود.

وی یکی از برنامه های دولت را تشکیل تعاونی های عمرانی در شهرستان ها دانست و گفت: بر این اساس با عضویت نیم درصد از جمعیت هر شهرستان در بخش تعاون امکان تاسیس تعاونی های عمران شهرستانی وجود دارد.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه افزود: با تشکیل این شرکت ها و از محل منابع آنها می توان شهرستان ها را برخوردار و معضل بیکاری را در آنها حل کرد.

یاوری ضمن تاکید بر جامعه تولید محور گفت: اگر قرار است کار وکارگر ارزشمند باشد و نیروی کار ارزشمند جلوه کند باید نظریه پردازی هایی در خصوص جامعه تولید محور در مقابل جامعه مصرف گرا و یارانه بگیر مطرح شود .

یاوری اشاره  کرد: هم چنین باید جامعه را از مصرف کالای خارجی دور کرد تا مصرف کالای داخلی رواج یابد و اگر حتی پوشاک مردم ما مصرف داخلی پیدا کند حدود ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می شود.

وی یکی از مصداق های تولید داخلی را تعاونی ها دانست و گفت: با توجه به موارد مذکور، تشکیل تعاونی های توسعه عمرانی دانش بنیان مورد تاکید و حمایت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعالیت بیش از 2هزار تعاونی در استان کرمانشاه خبرداد و گفت: حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در این تعاونی ها عضو بوده و  این تعداد تعاونی 30 هزار نفر  اشتغالزایی داشته است  .

وی شرکت هایی چون بیمارستان بیستون، مانیزان، شهربازی کرمانشاه و مرغ پرطلایی را از جمله تعاونی های فعال در استان برشمرد.

یاوری در قسمتی یگر از سخنان خود  گفت: خوشبختانه  امسال در جشنواره ملی تعاونگران برتر کشور دو تعاونی از استان کرمانشاه انتخاب شده که در چند روز آینده ضمن معرفی مورد تقدیر قرار خواهند گرفت و این نتیجه زحمات تعاونگران است و من از همه تعاونگرانی  که دغدغه استان را دارند  سپاسگزاری می نمایم.

وی هم چنین به ارتقا جایگاه کرمانشاه در بحث بیکاری از اول کشور به ششم کشور در بهار امسال اشاره کرد و آن را نتیجه هم افزایی مسئولین دانست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه افزود: این صعود ۶ پله ای وضعیت مناسبی است اما هنوز هم مورد رضایت نماینده ولی فقیه در استان و سایر مسئولان نیست و برای بهبود این وضعیت باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

یاوری گفت: اعتقاد استاندار در تمامی برنامه ریزی ها برای برون رفت استان از مشکل بیکاری بر استقبال از پیشنهادات بکر و بدیع است و چون روحیه تعاون گرا دارد بر خرد جمعی تاکید فراوان میکند. و آنچه امروز در استان رخ داده است دقیقا از قانون تعاون و هم افزایی پیروی می کند.

وی با اشاره به تشکیل شورای مهارت در ذیل کارگروه اشتغال استان بر اهمیت مهارت آموزی تاکید کرد و گفت: نیاز سنجی برای ارائه آموزش های مهارتی متناسب با نیاز بازار از جمله مصوبات این شوراست که نقش مهمی را در کاهش بیکاری ایفا می کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه، به افزایش تعداد مراکز مشاوره اشتغال از سه مرکز به ۹ مرکز در سال ۹۴ اشاره کرد و از تدوین سند اشتغال استان نیز خبرداد که تا حد زیادی در بهبود وضعیت اشتغال استان موثر خواهد بود.

وی بر تغییر فرهنگ کار در استان و کشور تاکید کرد و نقش ائمه جماعات و روحانیت را در این موضوع بسیار موثر دانست.

یاوری افزود: در حوزه کار و رفع مشکل بیکاری باید راهکارها مشخص و به مردم ارائه شود که خود موجب ترغیب مردم در این زمینه خواهد شد.

وی تغییر الگوی اقتصادی را از اولویت های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برشمرد و گفت: این اداره کل از هر ایده ای در این زمینه استقبال می کند و سعی ما این است که با حمایت از بخش تعاون و تعاونی ها، رویکرد اشتغال در استان را دنبال کنیم.
۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۶:۰۸
کد خبر : ۵۲,۷۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید