امام جمعه موقت قم: ضلع مهمی از اقتصاد مقاومتی تعاون است

آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، به فرا رسیدن هفته تعاون اشاره کرد و گفت: در خصوص تعاون مسائل بسیار مهمی وجود دارد و در اصل ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی سه شعبه اقتصاد دولتی، خصوصی و تعاونی رسمیت یافته و بر اقتصاد تعاونی تاکید شده است.


به گزارش روابط عمومی تعون، کار و رفاه اجتماعی قم ، امام جمعه موقت قم در ادامه افزود: اگر اقتصاد مقاومتی بخواهد شکل بگیرد یک ضلع آن تعاون است، اقتصاد مقاومتی یعنی به خاطر متغییرات نظام بین الملل، اقتصاد ما دچار مشکل نشود.


امام جمعه قم با اشاره به اینکه جامعه با تعاون و همکاری رشد پیدا می‌کند گفت: متاسفانه با وجود تاکید قانون اساسی و برنامه های پنج ساله ولی سهم تعاون در کشور ما کمتر از 10 درصد است، ما در کل کشور 100 هزار تعاونی و در قم یکهزار تعاونی فعال داریم.

اعرافی ادامه داد: البته با وجود اینکه در قانون اساسی بر اقتصاد تعاونی تاکید شده و در برنامه‌های پنج ساله توسعه نیز توجه به تعاونی‌ها مورد تاکید قرار گرفته است ولی هم اکنون سهم تعاونی‌ها در اقتصاد کشور کمتر از ۱۰ درصد است و این در حالی است که طبق برنامه پنجم باید این میزان به بیش از ۲۰ درصد می‌رسید.

وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه باید به بخش تعاون توجه جدی صورت گیرد چرا که تعاون می تواند نسل جوان را در عرصه اقتصادی پرنشاط کند.
وی از نسل جوان خواست به سمت شکل گیری تعاونی بروند و منتظر دیگران نباشند، هر چند باید به فقه و اخلاق تعاون توجه داشته باشیم.
اعرافی با اشاره به اینکه دانش امروز باید با مبانی اسلامی پالایش شود، گفت: بسیاری از علوم مانند جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصاد، سیاست و مشاوره آمیخته با فلسفه غربی است و باید با مبانی اسلامی پالایش شود.

وی با اشاره به اینکه ضلع مهمی از اقتصاد مقاومتی تعاون است افزود: اقتصاد مقاومتی به کالاهای اساسی و استراتژیک توجه کرده و در اقتصاد مقاومتی به خاطر متغیرات سیاسی در عرصه بین‌الملل جامعه ما آسیب نمی‌بیند. رهبری بر تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی تاکید کردند و دولت باید این فرمان مهم را مورد توجه قرار دهد.

اعرافی گسترش تعاونی‌ها را در گرو ایجاد فرهنگ کار جمعی دانست و یادآور شد: در برنامه ششم توسعه باید به تعاون بیش از گذشته توجه شود و دولت باید تسهیلات روان‌تری در اختیار تعاونی‌ها قرار دهد.

وی اضافه کرد: به جوانان و تحصیل‌کردگان توصیه می‌کنم با تکیه بر ابتکارات خود به سمت تشکیلات تعاونی حرکت کنند و نباید فراموش کرد که تعاونی‌ها از جمله راه‌ حل‌های مشکل اشتغال است.

امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در سیاست خارجی باید عقلانیت و مقاومت را در کنار یکدیگر رعایت کنیم، گفت: باید گفتمان منطقی نظام اسلامی را در صحنه بین‌الملل نشان داده و از سوی دیگر شجاعت و مقاومت خود را فراموش نکنیم.

۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۵:۳۷
کد خبر : ۵۲,۷۴۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید