مدیر کل تعاون، کار و رفاه خوزستان خبر داد:300 شرکت بین المللی متقاضی سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان اعلام کرد: تعداد 300 شرکت بین المللی متقاضی سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان، هوشمند صفائی در دیدار با مدیر عامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران اظهار کرد: خوزستان، استان ثروتمندی است. قابلیت های زیادی در زمینه آب، خاک و صنایع دارد. از سوی دیگر، وجود نیروی انسانی متخصص- که بسترساز توسعه است- و نیز دستیابی خوزستان به آب های بین المللی، استان را شایسته ی توسعه ی همه جانبه کرده است.

وی افزود: خوزستان علاوه بر این که با احتساب نفت، از نظر تولید ملی دومین استان کشور است، یک استان صنعتی و کارگری و دومین استان کارگری کشور بعد از تهران است. یکی از راهبردهای ما در اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان حفظ اشتغال موجود است و در این باره کوشش کردیم با توجه بیش تر به مشکل های واحدهای تولیدی، برای تثبیت اشتغال گام های موثری برداریم.

دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری خوزستان گفت: تلاش کردیم تا یک سری از راه های قانونی برای ایجاد اشتغال بدون صرف هزینه پیدا کنیم. از این رو ماده 80 قانون برنامه  5 ساله ی چهارم را اجرایی کردیم.

وی افزود: در این قانون آمده است: اگر کارفرمایان نیروی مورد نیاز خود را از طریق کاریابی ها بگیرند مشمول معافیت پرداخت سهم کارفرما می شوند. ما با فعال کردن این ماده ی قانونی، بستر لازم برای ایجاد اشتغال بدون صرف هزینه فراهم کردیم و از این طریق آمار اشتغال در استان افزایش پیدا کرد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان ادامه داد: در حال حاضر در استان شرکت هایی داریم که به سبب فعالیتی که انجام می دهند باید از نیروهای متخصص خارجی استفاده کنند. ما در اداره  کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای خارجیان پروانه ی کار صادر می کنیم و از این امتیاز استفاده کردیم و شرکت های مربوط موظف شدند به ازای هر پروانه ی کاری که برای اتباع خارجی صادر می شود، 3 نیروی بومی را به کار بگیرند. این راه دیگری برای ایجاد اشتغال بدون صرف هزینه بود که با پیشنهاد از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملی شد.

صفایی خاطرنشان کرد: در نیمه دوم آذر ماه سال گذشته، 4 هزار مهندس از اتباع بیگانه در استان حضور داشتند که این رقم اکنون از مرز 10 هزارنفر می گذرد و همین نکته رشد چشمگیری در اشتغال استان ایجاد کرد.

او گفت: خوشبختانه بعد از توافق هسته ای، شاهد علاقه مندی شرکت های بزرگ خارجی برای ورود به بازار ایران بوده ایم. خوزستان با توجه به ظرفیت هایی که دارد در جایگاه ویژه ای قرار دارد. هم اکنون 300 شرکت بین المللی تقاضای سرمایه گذاری در منطقه ازاد اروند کردند.‌ این موضوع امسال ظرفیتی را ایجاد کرد که بسیاری از شرکت ها که از نیروی کار خارجی استفاده می کردند و از توان مالی بالایی هم برخوردارند اقدام به استخدام نیروی کار داخلی از طریق کاریابی ها کنند.

صفائی درباره نرخ بالای بیکاری در استان گفت: اگرچه سال گذشته در رشد اقتصاد آمار خوبی داشتیم و در دولت یازدهم شاهد حرکت روبه جلویی برای مهار تورم و خروج از رکود اقتصادی هستیم و در مجموع دولت تدبیر و امید توانست تورم را کنترل کند و با وضع قوانین حمایتی برای کمک به مجموعه های صنعتی شرایط را مطلوب نگه داشته است؛ اما خوزستان با این همه ظرفیت و منابع مالی باید شرایط بهتری داشته باشد.

وی ادامه داد:  کارگروه تسهیل و رسیدگی واحد های مشکل دار تشکیل شد. در این کارگروه به مشکل بانکی و مالیاتی واحد های تولیدی و کارخانه ها رسیدگی می شود.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در پایان به نقش گروه ملی صنعتی فولاد ایران در توسعه استان اشاره کرد و یکی از عوامل موفقیت این شرکت را وجود نیروهای علاقه مند، کارآمد و متخصص برشمرد و گفت: گروه ملی از شرکت های با سابقه و در توسعه و اشتغال زایی استان تاثیر گذار بوده است.

۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۴۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان |
کد خبر : ۵۲,۷۴۸
کلیدواژه ها: شرکت بین المللی+ متقاضی سرمایه گذاری+ منطقه آزاد اروند+ گروه ملی صنعتی فولاد ایران+هوشمند صفائی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید