مدیر کل تعاون، کار و رفاه گلستان خبر داد: هدف گذاری اشتغال هزارنفری برای کارجویان گلستانی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان از هدف گذاری اشتغال برای هزار نفر از کارجویان گلستانی که در طرح اشتغال دانش بنیان ثبت نام کرده بودند خبر داد.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان، مهندس امر الله عباسی در نشست با خبرنگاران استان به مناسبت هفته تعاون گفت: اولین ثبت نام این طرح یک شنبه ۱۵ شهریور ماه سال جاری در حضور استاندار انجام می شود و افراد کارآموز با ثبت نام در سایت به محیط واقعی کار معرفی می شوند و به مدت یک سال طرح کارورزی را در مراکز و کارخانجات وشرکت ها می بینند.

وی تصریح کرد: در این طرح، بین شش ماه تا یک سال با حقوق ۴۰۰ هزار تومان و بیمه حوادث با کارآموز قرارداد بسته می شود که نصف مبلغ حقوق را دولت و مابقی از طرف کارفرما پرداخت می شود. در واقع این یک سال مانند سابقه ای برای کارآموز محسوب می شود.

مهندس عباسی در ادامه با اشاره به هفته تعاون گفت: هفته تعاون از ۱۱ تا ۱۷ شهریور ادامه دارد و برنامه های مختلفی به مناسبت این هفته در استان برگزار می شود که از جمله می توان به برگزاری مسابقه پیامکی در طول هفته، رژه تاکسی های درون شهری در علی آباد، برگزاری گردهمایی با عنوان توسعه بازار و صادرات تعاونی ها، افتتاح تعاونی پارس کیوی در بندرگز، برگزاری نمایشگاه توانمندی های بخش تعاون، برگزاری همایش با عنوان تعاونی کارآفرینی و اشتغال، برگزاری نمایشگاه کتاب تعاون و برگزاری نشست اتحادیه ها و تعاونی های فعال با بانک توسعه تعاون اشاره کرد.

برگزاری جشنواره تعاونی های برتر استان

وی افزود: جشنواره تعاونی ها و کارآفرینان برتر استان، دیدار تعاونگران، اتحادیه ها، مجمع نمایندگان و دبیر اتاق تعاون استان با نماینده ولی فقیه در استان و استاندار، گردهمایی هم اندیشی با تعاونگران و نشست صمیمی با مدیر کل تامین اجتماعی و اداره کل مالیاتی از دیگر برنامه های این هفته است.

عباسی بابیان این که  در اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش تعاون توجه ویژه ای شده است، گفت: تعاونی های کشور پس از پیروزی انقلاب خود را اثبات کردند ولی رفته رفته با آزاد شدن اقتصاد نتوانستند نقش پررنگ خود را در اقتصاد کشور ادامه دهند و ظهور و بروز گذشته را از دست دادند.

وی افزود: در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده بود نقش تعاونی ها در اقتصاد به ۲۵ درصد برسد اما هنوز تا رسیدن به این جایگاه بسیار فاصله داریم و عقب هستیم، هر چند در حمل و نقل کالا و بار و مسافر تعاونی های استان نقش بسیار پررنگ و بالایی دارند.

رتبه چهارم گلستان در ثبت تعاونی های کشور

عباسی ترویج فرهنگ تعاون، توسعه مدیریت و توانمندسازی منابع انسانی تعاونی ها، تحکیم تعاملات بین شبکه های تعاونی ها، تعامل تعاونی ها با بخش خصوصی، اختصاص مشوق ها و تسهیلات ارزان قیمت به تعاونی ها، توسعه بازار و برند سازی و نظارت بر تعاونی ها را هفت راهبرد دولت در بخش تعاونی ها عنوان کرد و گفت: گلستان ۱۰ هزار و ۹۷۰ تعاونی ثبت شده دارد که بیش از نیمی از این تعاونی ها فعال هستند.

وی توانمند شدن تعاونی ها را برای افزایش سهم این بخش در اشتغال بسیار مهم عنوان کرد و گفت: تعاونی های ما هنوز به شکل سنتی اداره می شوند که این موضوع سبب خروج تعاونی ها از بازار و کمرنگ شدن آن ها در اقتصاد است.

مدیر کل تعاون و کار و رفاه استان همچنین در رابطه با جشنواره کارآفرینان برتر گفت: طبق فراخوان ۳۵۲ نفر در بخش خدمات، صنعت و کشاورزی  در این جشنواره ثبت نام کردند و از بین آن ها ۹ کارآفرین برتر انتخاب شدند که در جشنواره کارآفرینان برتر تجلیل می شوند.

عباسی یادآور شد: در جشواره تعاونی های برتر نیز ۵۰۹ تعاونی شرکت کردند که  ۲۴ تعاونی شایسته رقابت انتخاب شدند و در نهایت ۶ تعاونی برتر استان با حضور استاندار تجلیل می شوند. یک تعاونی برتر استانی نیز توانست در بین تعاونی های برتر کشوری مقام کسب کند . 

رییس اتاق  تعاون استان هم در این جلسه با بیان این که  اتاق تعاون عالی ترین تشکل غیر دولتی بخش تعاون است ، گفت: انجام وظایف و اختیارات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن  کشاورزی در ارتباط با بخش تعاون، انجام اموری که از طرف وزارت تعاون و کار و رفاه به اتاق تعاون محول می شود و  حل اختلاف و داوری بین اعضا و تعاونی  ها و اتحادیه ها از جمله وظایف این اتاق است.

۶۰ درصد تعاونی های استان غیر فعال هستند

یحیی احمدپور تصریح کرد: ۱۱ هزار تعاونی در استان ثبت شده است که ۶۰ درصد این تعاونی ها فعال هستند و مابقی راکدند.

وی مهم ترین چالش های بخش تعاونی ها را عدم نهادینه شدن فرهنگ کار گروهی در کشور، کمبود نقدینگی در حوزه تعاون، شفاف نبودن عملکرد مالی مدیران بخش تعاونی، نبود اعتماد بین اعضا و اختلافات بین اعضا و مدیران تعاونی عنوان کرد.

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۳۳
روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان گلستان |
کد خبر : ۵۲,۸۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید