معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زنجان: تقویت بخش تعاون موجب رشد سرمایه اجتماعی می شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هم اکنون 17 هزار تعاونی در بخش صنعتی و دو هزار واحد تعاونی در حوزه معدن در کشور فعالیت می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان سید حمید کلانتری در مراسم تجلیل از تعاونی های برتر استان زنجان با اشاره به اینکه در زمان حاضز نزدیک به 27 هزار تعاونی خدماتی، مسکن و توزیع در کشور فعالیت می کنند، افزود: نزدیک به شش هزار فروشگاه تعاونی مصرف با بیش از پنج میلیون نفر عضو در سطح کشور وجود دارد.

وی یادآور شد: تعاونی ها در 110 گرایش اقتصادی، خدماتی، تولیدی و صنعتی مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه هنوز سهم بخش تعاون در بخش اقتصاد از جایگاه پیش بینی شده بلند نظرانه است، ابراز کرد: در اصل 44 قانون و برنامه پنجم توسعه سهم بخش تعاون حدود شش درصد از اقتصاد ملی است که باید تلاش شود این رقم افزایش یابد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در برخی از تعاونی ها روحیه تعاون و همکاری وجود ندارد ابراز کرد: این در حالی است که اگر هر تعاونی مدیریت قوی تری داشته باشد موفق تر خواهد بود و می تواند در افزایش بهره وری واحدها موثر باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه از مجموع 450 تعاونی دانش بنیان در کشور صلاحیت 114 تعاونی از سوی دستگاه مربوطه تایید شده است، ادامه داد: فعالیت تعاونی ها تاثیر بسزایی در رونق و پویایی اقتصاد کشور دارد.

مهندس کلانتری با تاکید بر اینکه تقویت بخش تعاون موجب رشد سرمایه اجتماعی می شود، افزود: امروزه هرچه سرمایه های اجتماعی در کشورها افزایش پیدا کند، مدیریت اجرایی و سیاسی کشور به روش سهل تری انجام می شود.

وی با بیان اینکه در وزارت تعاون برای پیشبرد برنامه ها و تحول در بخش تعاون هفت راهبرد تهیه شده که هر راهبرد دارای هفت برنامه است، بیان کرد: این راهبردها شامل ترویج فرهنگ تعاون، توانمندسازی و تقویت مدیریت در تعاونی ها، توسعه تعاملات شبکه ای، توسعه همکاری های بین دستگاهی، تأمین مشوق ها و منابع مالی، تامین نظارت و توسعه بازار و برند می شوند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اقتصاد کشور باید به سوی اقتصاد مردم محور پیش رود که این مهم برنامه های تعیین شده بخش تعاون را محقق می کند.

وی اظهار کرد: هم اکنون پنج میلیون نفر عضو تعاونی های مصرف هستند و به نوبه خود در توزیع عادلانه کالا نقش بسزایی دارند.

وی با اشاره به اینکه قانون، دستگاه های متولی را ملزم کرده که از تعاونی ها حمایت کنند، خاطرنشان کرد: این در حالی است برخی دستگاه ها از این بخش حمایتی نمی کنند.

این مسوول خواستار مشارکت فعالانه تعاونی ها برای حضور در نمایشگاهای مختلف شد و بسته عمل کردن تعاونی ها را مانع توسعه آنها ذکر کرد.

در پایان این مراسم هفت تعاونی برتر استان تجلیل شدند.۱۶ شهریور ۱۳۹۴ ۰۹:۱۳
کد خبر : ۵۲,۸۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید