استاندار یزد تاکید کرد: تکمیل شبکه تعاونی ها ،ورود به جرگه شرکت های اقتصادی

همزمان با آغاز هفته تعاون و با تاکید بر تحقق شعار همدلی و همزبانی در سایه مشارکت تعاونی ها،دهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان یزد در مراسمی با حضور مسئولان و مدیران تعاونی‌های استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان یزد، استاندار یزد در دهمین جشنواره  تعاونی های برتر استان یزد،تغییر و اصلاح قانون تعاونی‌ها و سهامی شدن آن‌ها را خلاف تعریف و فلسفه تعاون دانست و گفت: اعضای تعاونی‌ها باید در عضویت خود احساس منفعت کنند  تا  انگیزه‌ها در این بخش پررنگ‌تر شود.

مهندس سیدمحمد میرمحمدی در ادامه بر تکمیل شبکه تعاونی‌ها نیز تاکید و در این رابطه اظهار داشت: بعد از انقلاب با ایجاد بانک توسعه تعاون، یکی از حلقه‌های گمشده تعاونی‌ها پیدا شد، اما باید با ایجاد شعب و ارائه خدمات به تعاونی‌ها در سراسر کشور به آن جنبه اعتباری بیشتری داد.

مقام عالی استان، همچنین خواستار فعال کردن شرکت‌های تعاونی خدماتی برای عرضه خدمات به تعاونی‌ها شد و گفت: با تکمیل شبکه تعاونی‌ها شاهد ورود تعاونی‌ها به جرگه شرکت‌های اقتصادی خواهیم بود.

 تعاونی های استان یزد هدایت گر سرمایه های خرد مردم در سطح ملی و بین المللی

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان یزد، نیز در این مراسم با تاکیدبر اینکه نقش تعاونی‌ها باید در اقتصاد کشور احیا شود،گفت: تعاونی‌ها باید 25 درصد اقتصاد کشور را بر اساس برنامه چشم‌انداز 20 ساله به خود اختصاص تا رفاه اجتماعی و اشتغال نیز افزایش یابد.

محمدحسین ریاحی با بیان اینکه توسعه تعاونی‌ها در نهایت به توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی منجر خواهد شد،ابراز خرسندی کرد: فعالیت‌ تعاونی‌های بزرگ نشان از این است که فرهنگ تعاونی در استان یزد جایگاه خوبی داشته و برخی تعاونی‌ها توانسته اند در سطح ملی و حتی بین‌المللی مطرح و با سرمایه‌‌های خرد مردم، دست به کارهای بزرگ و ارزشمندی بزنند.

وی، از فعالیت بیش از 3 هزار تعاونی در استان یزد خبر داد و افزود: برخی تعاونی‌ها نیز غیرفعال هستند که عوامل توقف فعالیت و رکود آنها شناسایی شده و امیدواریم بتوانیم با ارائه راهکارهای متناسب،شاهد از سرگیری فعالیت موثر آن ها در ابعاد اقتصادی و اجتماعی باشیم.

توسعه تعاونی های دانش بنیان،تبدیل تهدید به فرصت

 مشاور معاون وزیر تعاون در ادامه این مراسم با اشاره به نقش بسیار تاثیرگذار کارگاه‌های کوچک در ایجاد اشتغال، بیان کرد: علی رغم سهم بالای اشتغالزایی کارگاه‌ها و صنایع کوچک کشور در مقایسه با صنایع بزرگ، ولی داد و فریاد صنایع بزرگ که ارزش افزوده و اشتغالزایی کمتری دارند، بسیار بیشتر از صنایع کوچک در کشور شنیده می‌شود و متاسفانه به آن‌ها توجه بیشتری صورت می‌گیرد.

سیدمحمد حسینی ادامه داد:در حال حاضر بسیاری از برندهای بزرگ دنیا از همین کارگاه‌های کوچک شکل گرفته‌اند،ولی متاسفانه ما در کشور از این صنایع و کارگاه‌های کوچک حمایت لازم را نداریم.

وی بر توسعه تعاونی‌های دانش‌بنیان نیز تاکید کرد و گفت: باید از نیروهای تحصیل‌کرده فاقد شغل که امروز به عنوان تهدید در جامعه شناخته می‌شوند، از طریق تعاونی‌های دانش‌بنیان با نگاه فرصت توجه کرد.

حسینی در پایان نیز به هفت راهبرد عرصه تعاون که از سوی وزارت تعیین شده اشاره و آن‌ها را شامل ترویج فرهنگ تعاون، توانمندسازی منابع انسانی، تحکیم تعاملات شبکه‌ای، تقویت همکاری بین دستگاهی، تامین مشوق‌ها و منابع مالی، توسعه بازار و تقویت برند، و تامین نظارت بر تعاونی‌ها، برشمرد.

تجلیل از تعاونی های برتر

در این مراسم از شرکت تعاونی‌ کارکنان نیروگاه برق یزد، شرکت تعاونی تولیدی سیرنگ، شرکت تعاونی دانش بنیان پیشگامان رسانه و آگهی زبده، شرکت تعاونی خدمات فنی فولاد (سهامی عام)،شرکت تعاونی فراگیر دهستانی غدیر علی آباد، شرکت تعاونی کارکنان مسکن سنگ اهن مرکزی ایران و اتحادیه شرکت های تعاونی مصرف کارمندان دولت استان یزد به عنوان تعاونی‌های بر‌تر تجلیل شد.

همچنین در بخش وِیژه این جشنواره از مهدی منتظری مدیر عامل بانک توسعه تعاون استان یزد و احمد زاهدپناه دبیر اتاق تعاون استان تقدیر شد.

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ۱۱:۳۲
روابط عمومی اداره کل |
کد خبر : ۵۲,۸۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید