معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: داشتن نگاه جدید به تعاونی‌ها ایجاد اشتغال ضروریست

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی‌های کشور تولید کننده خوبی هستند، اما عرضه کننده خوبی نیستند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان  زنجان، سیدحمید کلانتری  در دهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان زنجان اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران تعاون جایگاه معتبری دارد و جزو معدود مواردی است که دو اصل 43 و 44 قانون اساسی به آن اختصاص‌یافته است

وی با اشاره به اینکه تعاون می‌تواند به‌عنوان نزدیک‌ترین روش به اقتصاد اسلامی کمک کند، تصریح کرد: از یک نگاه کلی تعاونی در پیشبرد اهداف در مباحث همکاری و همیاری بسیار مؤثر است.

معاون وزیر تعاون با اشاره به اصول هفت‌گانه تعاون افزود: متأسفانه به دلایل مختلف تعاون نیز مورد غفلت واقع‌شده است و با وجود فعالیت 20 ساله وزارت‌خانه تعاون توجه زیادی به آن نشده است.

وی با اشاره به عدم تحقق برخی از مصوبات اصل 44 اضافه کرد: تعاونی یک اقتصاد اجتماعی است و طبق قانون باید تعاونی‌ها از 20 درصد معافیت قانون حق کارفرما بهره‌مند می‌شدند که این محقق نشد.

کلانتری با اشاره به اینکه کشور هم‌اکنون در شرایط پس از تحریم است، تصریح کرد: در شرایطی که ما به‌شدت نیازمند اشتغال و توسعه ظرفیت اشتغال در زمینهٔ تعاونی هستیم، باید توجه بیشتری نسبت به تعاون داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه 25 درصد اقتصاد کشور باید از طریق بخش تعاون  تأمین شود، گفت: با این امر ما بسیار فاصله‌داریم و باید در این زمینه توجه ویژه‌ای شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه باید نگاه به تعاون عوض شود، افزود: یکی از مشکلات تعاون بدفهمی نسبت به تعاون است و سوءبرداشت نسبت به تعاون در برخی از رده‌های مدیریتی شکل‌گرفته است.

 وی با اشاره به اینکه با آوردن نام تعاون در اذهان برخی از افراد صرفاً یک فروشگاه عرضه‌کننده گوشت و تخم‌مرغ تجلی می‌شود، گفت: فعالیت یک تعاونی فقط این است و ما فقط 17 هزار تعاونی صنعتی داریم که باید نسبت به آن توجه ویژه شود.

وی با اشاره به عضویت 5 میلیون نفر در تعاونی‌های مصرف تصریح کرد: این امر در توزیع عادلانه کالا نقش مهم و اساسی خواهد داشت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به هفت راهبرد تعیین‌شده برای تعاون اضافه کرد: ذیل هر هفت برنامه هفت برنامه دیگر است و در کل 49 برنامه در این هفت راهبرد گنجانده‌شده است.

وی با تأکید بر نهادینه کردن روحیه تعاون و همکاری در زمان تحصیل در دوران دانشگاهی تصریح کرد: این امر موجب می‌شود که این‌ها به کار عادت کنند و از توانمندی‌های لازم برای انجام حداقل امور شخصی خود داشته باشند.

 کلانتری با اشاره به اینکه تعاونی دانش‌بنیان نیز قادر به تشکیل جمع جوانان نخبه است، افزود: در حال حاضر 450 تعاونی دانش‌بنیان در کشور داریم.

وی اضافه کرد: اگر در تعاونی‌ها روحیه جمعی وجود داشته باشند قادر به فعالیت بهتر و موفق‌تر خواهند بود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه با ایجاد روحیه تعاون امر بهره‌وری نیز محقق خواهد شد، گفت: راهبرد تعاملات شبکه‌ای و شبکه‌های تعاونی نیز از دیگر اقداماتی است که باید محقق شود، چراکه هم‌اکنون تعاونی یک شبکه در کشور ایجاد کرده است.

وی اشاره به اینکه بخش شرکتی کار کردن تعاونی‌ها یک جنبشی در سطح کشور ایجاد کرده است، گفت: با استفاده از ظرفیت تعاونی‌های حمل‌و نقل و مصرف و حمل‌و نقل می‌توان فعالیت‌های بهتری ارائه کرد.

کلانتری با اشاره به راهبرد پنجم تعاونی‌ها که توسعه بازار است، تصریح کرد: در برخی از موارد تعاونی‌ها تولیدکننده خوبی هستند، اما عرضه‌کننده خوبی نیستند که باید این توانمندی در آن‌ها ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه باید نسبت به معرفی توانمندی‌های تعاونی‌ها اقدام شود، گفت: باید فرهنگ مربوط ایجاد و نسبت به برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط  در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با ابراز امیدواری درزمینهٔ توسعه بازار و برند سازی تصریح کرد: برای مثال الآن تعاونی حمل‌و نقل جاافتاده است بااینکه بخش خصوصی در آنجا رشد کرده است.

وی با اشاره به ایجاد بازار مجازی تعاون که فضایی برای بازار مجازی ایجاد کند و هر کس در دفتر خود با تعاونی‌ها ارتباط برقرار کند، گفت: تعمیم نظارت و نظارت بر تعاونی‌ها نیز از دیگر راهبردهای تعاونی است که بسیار موردتوجه قرارگرفته است.

کلانتری با تأکید بر داشتن نگاه جدید به تعاونی‌ها درزمینهٔ ایجاد اشتغال تصریح کرد: یکی از تأکیدات رئیس‌جمهور نیز ایجاد فضای کسب‌ وکار است تا فضای کسب‌و کار از کساد خارج شود.

وی با اشاره به اینکه امسال هشتادمین سال تشکیل تعاونی در کشور است، گفت: امیدواریم در صدمین سال اتفاقات خوبی برای تعاونی‌ها رخ دهد.

 

 

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان حمید کلانتری در حاشیه تجلیل از تعاونی ها برتر استان و در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است در صورت فراهم شدن امکانات و زیر ساخت های لازم، تامین منابع مالی و بانکی از طریق صندوق توسعه ملی، بانک ها و تجهیز بانک توسعه تعاون و تشکیل تعاونی های اعتبار و بانک های تعاونی مقدمات این امر به کمک دستگاه های اجرایی فراهم شود. وی اظهار کرد: رسیدن به این سهم از اقتصاد ملی هدفی بلند و متعالی در زمان پنج ساله است و چون تعاونی ها علاقه مند رسیدن به این سهم پیش بینی شده در فاصله زمانی کمتری هستند باید تلاش کنیم این مهم محقق شود. کلانتری افزود: رسیدن به سهم 15 درصدی تعاون از بخش اقتصاد منجر به ایجاد اشتغال، تولید، صادرات و فروش در بخش تعاون می شود. وی ابراز امیدواری کرد، این هدف بلند با حمایت دولت و همه دستگاه های اجرایی و مجلس شورای اسلامی تحقق شود. کلانتری همچنین به چالش های پیش روی اخذ تسهیلات از سوی تعاونی ها اشاره کرد و گفت: بخشی از این موضوع به عدم آشنایی مدیران و تعاونی ها از نحوه اخذ تسهیلات بانکی بر می گردد که باید برای بهبود این روند آگاهی و اطلاع رسانی های لازم را انجام داد. معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بر این اساس باید انواع تسهیلات و بانک های توسعه تعاون از نظر سرمایه ای تقویت شوند. این مسوول همچنین از راه اندازی مرحله اول پورتال جامع تعاون همزمان با هفته تعاون امسال خبر داد و گفت: مرحله اول پورتال جامع تعاون که شامل ایجاد بازار مجازی برای بخش تعاون است در این هفته رونمایی می شود و امیدواریم این پورتال بتواند تحرک و پوپایی خوبی را بین تعاونی ها در سطح کشور از نظر همکاری های شبکه ای عرضه و فروش کالا و آشنایی با تولیدات کالاهای یکدیگر و اقتصاد تعاونی ایفا کند. کلانتری در ادامه با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید تهمیداتی را در کاهش چالش های پیش روی تعاونی ها اتخاذ کند، ابراز کرد: چالش های بخش تعاون با سایر بخش های اقتصادی مشترک است و یک محدودیت کلی در حوزه توسعه اقتصادی و محیط کسب و کار وجود دارد. وی یادآوری کرد: باید با کاهش مشکلات در این بخش نظیر تسهیل قوانین، کاستن از سخت گیری ها، باز طراحی مقررات و ضوابط و تامین زیر ساخت های لازم گام های اساسی برداشته شود. معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به وضعیت تعاونی ها غیر فعال در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تعاونی های غیرفعال تعاونی هایی هستند که ثبت شده و دوره فعالیت آنها به پایان رسیده است

.

 

۱۷ شهریور ۱۳۹۴ ۰۹:۳۵
کد خبر : ۵۲,۸۹۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید