طرح کارورزی دانشجویی انتقال دانش از دانشگاه به بنگاههای اقتصادی در قزوین اجرا می شود

مدیر کل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین در جلسه کارگروه اشتغال که با حضور رحمانی نماینده مجلس شورای اسلامی و معاونت برنامه ریزی استانداری و مدیران کل دستگاه های اجرایی برگزار شد، از ایجاد اشتغال موقت و انتقال دانش از دانشگاه به بنگاههای اقتصادی طرح کارورزی دانشجویی به عنوان پایلوت در استان قزوین خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین،  مسعود بابایی در جلسه کارگروه اشتغال با اعلام این خبر همچنین اظهار کرد: امسال متعهد شده ایم ۱۰ هزار و ۹۱۸ شغل جدید در استان ایجاد کنیم که سهم دستگاهها ابلاغ شده و انتظار پیگیری و اقدام مناسب را داریم تا در صنعت، کشاورزی و خدمات این کار عملیاتی شود.
وی اضافه کرد: تاکنون دو هزار و ۱۱۳ شغل جدید در استان حدود یک پنجم تعهد استان معادل ۱۹.۳۴ درصد محقق شده است و چون در نیمه دوم سال قادر به ایجاد اشتغال نیستیم باید تلاش کنیم تا بخشی از مشاغل سهمیه استان را در یک دو ماه آینده ایجاد کنیم.
بابایی گفت: حدود ۳۰ درصد تعهد مشاغل استان با سه هزار نفر در بخش صنعت است که تنها ۸۸۲ شغل در این حوزه محقق شده است.
بابایی درادامه به اجرای طرح جدید کارورزی ویژه دانشجویان اشاره کرد و گفت: برای ایجاد فرصتهای کاری برای دانشجویان از سوی وزارت تعاون طرحی به صورت پایلوت در استانهای گلستان و قزوین اجرا می شود تا بتوان بستر مهارت آموزی و کاریابی برای دانشجویان را فراهم کرد.
وی اضافه کرد: با اجرای این طرح در یک دوره شش ماهه و یا یک ساله دانشجویان برای کسب تجربه و ارتقاء مهارت فنی خود در بنگاههای اقتصادی و مراکز آموزش کارگاهی دارای جواز مشغول کار شده و کسب تجربه عملی می کنند.
وی  یادآور شد: با اجرای این طرح یک هزار نفر از دانشجویان فارغ التحصیل در واحدهای پذیرنده جذب می شوند و در هر ماه ۱۴۰ ساعت آموزش می بینند و با فضای کسب و کار آشنا می شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین تصریح کرد: هزینه کارورزی ماهانه چهار میلیون ریال است که ۳۰ درصد آن معادل ۱۲۰ هزار تومان توسط دولت و مابقی توسط بنگاه اقتصادی و واحد پذیرنده تامین خواهد شد.
وی گفت: واحدهایی که مجوز آنها دو سال سابقه داشته باشد میتوانند زمینه جذب دانشجویان را فراهم کند و دانشجویانی که شش ماه از زمان فارغ التحصیلی آنها گذشته است می توانند در طرح مشارکت کنند.
بابایی در خصوص دستاوردهای اجرای این طرح گفت: افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانشجویان، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانشگاه به بنگاه اقتصادی، ایجاد انگیزه کارآفرینی، کسب و کار و ارتقاء اخلاق و صلاحیت حرفه ای می باشد.
همچنین  رجب رحمانی  نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که ایجاد اشتغال به بودجه و اعتبار نیاز دارد ، افزود: تقویت بخش خصوصی در این شرایط ضروری است و مجلس آمادگی کامل دارد برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال تلاش لازم را انجام دهد.
نماینده تاکستان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید از همه ظرفیت های استان استفاده کنیم و با عزم ملی و همه جانبه به رفع بیکاری همت کنیم.
همچنین در ادامه  نیز درافشانی بیان کرد: در خصوص بیکاری فارغ التحصیلان باید آمار افراد بومی و غیر بومی استخراج شود و با تشکیل کمیته های تخصصی برای رفع آن برنامه ریزی کرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری قزوین یادآورشد: باید از ظرفیت استان برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال استفاده کرد و اگر بخواهیم در این مسیر موفق باشیم باید هماهنگی مناسبی بین دستگاههای ذیربط ایجاد شود تا در یک دوره زمانی بتوانیم بخشی از نیازهای اشتغال را پاسخ دهیم.
وی بیان کرد: ایجاد اشتغال کاری علمی و تخصصی است و نیازمند جلب مشارکت سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی است و نمی توان با دستور و ابلاغ شغل ایجاد کرد.
درافشانی تصریح کرد: از مسئولان استان انتظار داریم موانع و مشکلات ایجاد اشتغال را به استانداری منعکس کنند تا اگر نیاز به پیگیری از سوی نمایندگان داشت اقدام لازم صورت گیرد.
در این جلسه در خصوص بخشودگی جرائم تسهیلات زلزله زدگان شهر آوج نیز تصمیماتی گرفته شد.
۱۶ شهریور ۱۳۹۴ ۱۱:۳۱
کد خبر : ۵۲,۹۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید