رییس اداره تعاون، کار و رفاه سرخه: جایگاه تعاون در اقتصاد باید شفاف شود

به مناسبت هفته تعاون رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان سرخه و جمعی از مدیران تعاونی‌های شهرستان با حضور دردفتر ستاد نماز جمعه با امام جمعه شهرستان سرخه دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان، در این مراسم  غلامرضا الهی رئیس اداره کار، تعاون ورفاه اجتماعی شهرستان سرخه ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته بزرگداشت تعاون با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که در برابر تحرکات و تکانه‌های خارجی مقاوم باشد.

وی ادامه داد: قبل از اینکه مقام معظم رهبری کلید واژه اقتصاد مقاومتی را تبیین کنند کشور رشد درون زا نداشته و عملکرد، برون زا بوده و بالطبع وابستگی شدید به نفت ایجاد شده، در نتیجه بهره وری کاهش و توجه به تولید ملی چندان وجود نداشته است.

رئیس اداره کار، تعاون ورفاه اجتماعی شهرستان سرخه در ارتباط با سایر مؤلفه های اقتصاد مقاومتی گفت: رشد برون گرا حکایت از آن می کند که مدیران توانمند بخش های اقتصادی باید محصولاتی که دارای ارزش تجاری  با کیفیت بالا ، تولید کنند تا دسترسی به بازار جهانی جهت صدور کالا و خدمات  نیز ایجاد گردد.

الهی در ادامه ، از چالش های بخش تعاون به تخصیص نیافتن سهمیه های اعتباری خاص برای بخش تعاون، همکاری نکردن و ناهماهنگی دستگاههای اجرایی دولتی به خصوص دستگاههای اقتصادی و متولیان بخش های صنعت و معدن، کشاورزی ، خدمات اشاره کرد و افزود: استفاده نکردن از ظرفیت های موجود در بخش تعاون در حل مشکلات اقتصادی، تحقق نیافتن مشوق ها و کمک های قانونی پیش بینی شده در قانون سیاست های کلی اصل 44 از جمله معافیت های مالیاتی، 20درصد بیمه تامین اجتماعی از مسائل این حوزه است.

وی همچنین به تسهیلات ارزان قیمت و بلاعوض، شفاف نبودن جایگاه بخش تعاون در اقتصاد کشور و بالاخره تبعیض و برخورد دوگانه بر سر راه مالیات بر ارزش افزوده گریزی زد و گفت: اینها منجر به اضافه شدن قیمت کالا در تعاونی ها در برابر فروشگاه های خصوصی و بزرگ شده به نحوی که آنها(فروشگاه های غیر تعاونی) مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی شوند.

  رئیس اداره کار، تعاون ورفاه اجتماعی شهرستان سرخه اظهار داشت: از مطالبات شهرستان برای آماده سازی زیر ساخت های مهم در بخش تعاون، کمبود اتحادیه های مختلف تعاونی و نبود اتاق تعاون برشمرد و گفت: در راستای اجرای تقویت ظرفیت های تشکل های تعاونی و مدنی در شهرستان سرخه موافقت تشکیل شرکت تعاونی ها از جمله شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان و شرکت تعاونی توسعه و عمران روستایی دهیاران صورت گرفته و این برای مردم منطقه بسیار مفید و اثربخش است.

  پس از آن  مدیران حاضر در جلسه نظرات و پیشنهادات را مطرح نموده و در رابطه با مشکلات تعاونی ها بحث وگفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین فاطمی بصیر در ادامه این دیدار  گفت: بعد از قانون اساسی بزرگترین و مهمترین سند نظام جمهوری اسلامی ایران سند چشم انداز ۲۰ ساله است که به جد مورد عنایت مقام معظم رهبری واقع شده است که هر حرکتی  باید براساس همین سند چشم انداز ۲۰ ساله باشد.
  امام جمعه شهرستان سرخه  در خصوص سهم تعاون وجایگاه تعاون در این سند چشم انداز ۲۰ ساله اذعان داشت: نقش تعاون در این سند بسیار برجسته است، اما متاسفانه یک نوع بدبینی در عرصه تعاون ایجاد شده که باید به دقت علت های مختلف آن بررسی و مورد تحلیل قرار گیرد.

  حجت الاسلام فاطمی بصیر  تصریح کرد:  دولت کاهش تصدی‌گری را باید لازمة فعالیت های خود قرار دهد.

 وی ادامه داد:  ما سرمایه گذار غیر بومی نداریم لذا باید دست به دامان مردم شویم و گروه هایی را تشکیل دهیم و مردم را تشویق و ترغیب کنیم که در بخش های مختلف تعاون مشارکت داشته باشند.

 امام جمعه شهرستان سرخه در رابطه با اطلاع رسانی در بخش تعاون اظهار تآسف کرد و ادامه داد: مقوله مهم اطلاع رسانی، در بخش تعاون مطلوب نیست و به خوبی اتفاق نمی‌افتد؛ مردم با قوانین آن آشنایی چندانی ندارند لذا لازم است مسئولین برای جذب بیشتر مردم به تعاونی ها،  قوانین دست و پاگیر را کم کرده و آسان سازی کنند تا مردم توجیه شوند و به بخش تعاونی توجه ویژه داشته باشند.
 در پایان نماینده ولی فقیه، ضمن تشکر از تلاش های رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان سرخه، گفت: رفاه مادی مردم در توزیع درآمد های کشور از جمله منابع آبی، خاکی و نفتی و غیره به صورت مساوی باید محقق شود؛ همانطور که در قرآن آمده  تعاون قداست قرآنی دارد  یکدیگر را کمک و یاری کنید تا همه از امکانات کشور  بهره مند شوند.
۱۷ شهریور ۱۳۹۴ ۰۹:۵۳
کد خبر : ۵۲,۹۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید