برگزاری دهمین جشنواره تعاونی های برتر استان فارس/ استاندار فارس: حمایت از شرکت های تعاونی ، اولویت نخست برای توسعه اقتصادی استان

همزمان با هفته تعاون، دهمین جشنواره تعاونی های برتر در استان فارس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس دهمین جشنواره تعاونی های برتر فارس با حضور مهندس افشانی استاندار فارس ، دکتر صادقی و دکتر قادری نمایندگان مردم شهر شیراز در مجلس شورای اسلامی ، مهندس مختاری مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس و جمعی از مدیران ارشد استانی در محل تالار حافظ شیراز برگزار شد.

مهندس افشانی استاندار فارس با حضور در جمع تعاونگران استان اظهار داشت: حمایت از تعاونی ها به دلیل مشارکت سرمایه های اندک مردم در طرح های اقتصادی و همچنین امکان توزیع عادلانه ثروت در اولویت نخست قرار دارد.

استاندار فارس در ادامه توضیح داد: تعاون، مشارکت مردم در امر توسعه است و تعاونی ها به عنوان نهادهای اجتماعی غیر دولتی تمرین مناسبی برای اداره امور کشور به دست مردم است.

وی خاطر نشان کرد: با تجمیع سرمایه های اندک مردم در شرکت های تعاونی، امکان کار آفرینی و تولید و همچنین ارائه خدمات وجود دارد و به دلیل قرار داشتن اندیشه های مختلف در کنار یکدیگر با وجود اختلاف احتمالی سلیقه ها ، توان کار بالا می رود.

استاندار فارس با بیان این که بدون سرمایه های مالی و فکری مردم امکان اداره کشور وجود ندارد اضافه کرد: 95 درصد اعتبارات ابلاغی به فارس ،تاکنون جاری بوده و تنها 5 درصد آن عمرانی است که با یک تنفس دیگر ، امکان بلعیده شدن همین اعتبار اندک عمرانی توسط اعتبارات جاری وجود دارد و این در حالی است که سرمایه های مردمی می تواند خلاء کمبود اعتبار را پر کند .

وی با تاکید فراوان مبنی بر حمایت از تعاونی ها به مسئولان توصیه کرد:  توزیع تسهیلات وحمایت از تعاونی ها را دراولویت قرار دهند چرا که در توزیع عادلانه ثروت نقش زیادی دارند و نمونه ای از اجرای عدالت در جامعه هستند .

افشانی با بیان این که از شرکت های تعاونی باید حمایت و هدایت ویژه ای صورت گیرد گفت: شرایط سرمایه گذاری در فارس بعد از توافقات هسته ای شرایط مطلوبی است و دستگاه های اجرایی باید در راه سرمایه گذاری تسهیل کننده باشند و در این خصوص احساس وظیفه کنند.

وی در ادامه توصیه های خود با اشاره به این که برخی از مردم استان که عضو شرکت های تعاونی ها هستند همه دارایی خود را از بخش تعاون سرمایه گذاری کرده اند افزود: باید در کنار شرکت های تعاونی باشیم تا آن ها به سود دهی لازم برسند . در این مسیر باید سهمی از بازار داخلی و حتی خارجی در اختیار شرکت های تعاونی قرار گیرد.

استاندار فارس با بیان این که در فارس باید سه گروه صاحبان قدرت، ثروت و فکر در کنار هم باشند تا از ظرفیت های بالفعل استان نهایت استفاده را ببرند بیان داشت: فارس نیروهای انسانی پر توانی دارد که باید از قالب تعارف و تمجید بیرون آمده و طرح سرمایه گذاری توجیه دار  در قالب تعاونی ها قرار گرفته و به اجرا برسد.

وی با بیان این که متاسفانه در فارس و در همه حوزه ها اعم از معدن، گردشگری، کشاورزی  و صنعتی، طرح دارای توجیه فنی، مالی و اقتصادی وجود ندارد اضافه کرد: در تهران جلسات مختلفی با مدیران عامل بانک های کشور و مدیران صندوق توسعه ملی برای تخصیص اعتبارات مالی داشتیم که همه آن ها متفق القول برای تخصیص اعتبار و تسهیلات، طرح توجیه دار می خواهند.

وی گفت: نمی توان طرح های قبلی و تاریخ گذشته را با تغییر یک اسم به عنوان طرح اقتصادی جدید ارائه داد. افرادی که این طرح را مطالعه می کنند افراد صاحب نظر و مطلعی هستند .

افشانی با بیان این که با گرفتن انگشت اتهام به سمت دیگران توسعه اتفاق نمی افتد خاطر نشان کرد: تا وقتی بانک ها بهانه معوقات، بخش خصوصی بهانه عدم همکاری بانک ها و دستگاه های دولتی نیز بهانه ای دیگر بیاورند شغل و تولید ایجاد نمی شود.

استاندار فارس افزود: همچنین نخبگان هم باید به تجاری سازی ایده ها، تولید محصول باشند و در این مسیر هیج محدودیتی وجود ندارد.

مختاری مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس: راه اندازی سه سامانه الکترونیکی در فارس برای نخستین بار در کشور

 مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس نیز با ارایه آماری از شرکت های فعال در فارس اظهارداشت: در این استان بیش از 5200 شرکت تعاونی فعالیت می کند که 53 درصد آن ها تولیدی 32 درصد خدماتی و 15 درصد توزیعی هستند .

سهراب مختاری بیان داشت: استان فارس در سال گذشته و 5 ماهه نخست امسال در زمینه تشکیل تعاونی جدید در سطح کشور رتبه اول را به دست آورد.

وی، راه اندازی شرکت های تعاونی توسعه روستایی را از اولویت ها و برنامه های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ذکر کرد و بیان داشت: بهترین راه نظارت بر تعاونی ها برگزاری مجمع عمومی و نظارت بازرسین منتخب اعضای هیات مدیره تعاونی ها است.

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس: به راه اندازی سه سامانه الکترونیکی در فارس برای نخستین بار در کشور اشاره کرد و گفت: سامانه اطلس اشتغال روستایی استان به آدرس Atlas.farslobour.ir، متشکل از کلیه آمار مورد نیاز جهت برنامه ریزی های زیر بنایی برای حل مشکلات توسعه ای است.

 سهراب مختاری در ادامه توضیح داد: سامانه سند توسعه اشتغال استان به آدرس sanadtfars.ir و سامانه کارگروه اشتغال استان به آدرس kargrouh.farslabour.ir از هم اکنون قابل دسترسی است.

مدیر امور تعاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس : انتخاب شرکت تعاونی های برتر رابر اساس هفت شاخص عنوان کرد وافزود: مسال بر خلاف هر سال که مبنا در انتخابات شرکت های تعاونی برتر، خود اظهاری مدیران شرکت ها بود و پس از آن ارزیابی اظهارات صورت می گرفت، امسال در راستای تحول به وجود آمده در حوزه تعاون, انتخاب شرکت های برتر بر اساس 7 شاخص اصلی صورت گرفت.

وی گفت: این شاخص ها شامل شاخص مالی و اقتصادی، کار آفرینی و اشتغال، صادرات و ارزآوری، توسعه منطقه ای توانمند سازی و رفاه اجتماعی، فعالیت های دانش بنیان و فعالیت در قالب اتحادیه بوده است.

به گفته وی، بر این اساس 8 شرکت تعاونی انتخاب شدند که تمامی آن ها برای رقابت با تعاونگران کشور به وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی معرفی گردیدند که خوشبختانه یک شرکت تعاونی از فارس به نام تعاونی مرزنشینان اشکنان و حومه ، عنوان شرکت تعاونی ملی را کسب نمود.

جمالی گفت: در این مراسم علاوه بر تجلیل از این 8 شرکت تعاونی برتر از 11 شرکت تعاونی فعال نیز تقدیر می گردد.

شایان ذکر است اسامی تعاونی های برتر تقدیر شده در این تعاونی به شرح ذیل است:

شرکت تعاونی مرزنشینان اشکنان و حومه

اتحادیه شرکت تعاونی های صنایع دستی استان فارس

شرکت تعاونی فراگیر ملی مهر گستر معدن انگورک خرمبید

شرکت تعاونی پولاد سقف

شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی کارکنان صنایع الکترونیک شیراز

شرکت تعاونی گروه تجاری ستاره درخشان

شرکت تعاونی بهشیر گاوداران لپویی

شرکت تعاونی نادر طب گستران جنوب

همچنین گفتنی است در این مراسم از یازده شرکت ذیل نیز به عنوان تعاونی فعال تقدیر به عمل آمد:

شرکت تعاونی مصرف تیپ 37 زرهی

شرکت تعاونی سپهر صفا شهر

شرکت تعاونی انصار کارکنان تعاون روستایی مرودشت

شرکت تعاونی حدیث مهر

شرکت تعاونی لودرسازان زرین دشت

شرکت تعاونی دارو گستر دراک پارس

شرکت تعاونی حمل و نقل کامیونداران زرقان

شرکت تعاونی فرش ترنج خنج

شرکت تعاونی ساغر داراب

شرکت تعاونی اتحادیه تعاونی های مصرف فرهنگیان فارس

شرکت تعاونی پارس لیدوما

 
۱۷ شهریور ۱۳۹۴ ۰۹:۲۸
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی فارس |
کد خبر : ۵۲,۹۸۰
کلیدواژه ها: جشنواره تعاونی های برتر

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید