امام جمعه قم خواستار شد: سند راهبردی جامع تعاونی‌ها تدوین شود

امام جمعه قم با تاکید بر لزوم تعامل میان تعاونی‌ها، گفت: در یک سند راهبردی جامع می‌توان تعاونی‌ها را به عنوان مجموعه‌ای مکمل در نظر گرفت که می‌تواند در پیشرفت آن‌ها موثر باشد.
به گزارش روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی در دهمین همایش تجلیل از تعاونی‌های بر‌تر که در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی استان قم برگزار شد،  با تاکید بر اینکه جهان اسلام سابقه تمدنی بسیار طولانی دارد، خاطرنشان کرد: بازار مصرف عظیم این کشور‌ها و همچنین استعداد و ضریب هوشی بالای مردم این کشور‌ها می‌تواند در پیشرفت اثرگذار باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید روحیه تعاون را از دبستان به کودکان بیاموزیم، تصریح کرد: کودکان باید از ظرفیت‌های جامعه و موقعیت‌ها آگاه شوند تا بتواند در آینده این ظرفیت‌ها را به ثمر برسانند.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با تاکید بر لزوم پیوند دانشگاه و حوزه و بخش تعاون، افزود: در بسیاری از کشور‌ها دانشگاه را بخش خصوصی اداره می‌کنند چون به اهمیت دانشگاه ها و بنیاد‌های علمی رسیده‌اند.

وی با بیان اینکه در حوزه تعاون بحث توسعه و عدالت در کنارهم مطرح است، خاطرنشان کرد: کشوری می‌تواند موفق باشد که پارادوکس توسعه و عدالت را در تعاون مدیریت کند.
رئیس جامعه المصطفی با اشاره به اینکه توسعه در جامعه اسلامی باید همراه با عدالت باشد، افزود: تعاونی‌ها هم پشتوانه توسعه و عدالت هستند که اگر تنها بر یکی از آن ها تمرکزکنند موفق نمی‌شوند.

امام جمعه قم با انتقاد از نقص قوانین تعاونی‌ها در حوزه فقه و اخلاق، خاطرنشان کرد: در تولید بینش و مقوله‌هایی تعاون در حوزه فقه باید گام‌های بلندی برداشته شود.

وی با بیان اینکه آسیب‌هایی که تعاونی‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد باید بررسی شود، تصریح‌کرد: تعاونی‌ها به عنوان رکن اقتصاد باید بتوانند خودشان اداره و مدیریت خود را در دست بگیرند.

آیت‌الله اعرافی با تاکید بر تعامل میان تعاونی‌ها، تصریح کرد: در یک سند راهبردی جامع می‌توان تعاونی‌ها را به عنوان مجموعه‌ای مکمل در نظر گرفت که می‌تواند در پیشرفت آن‌ها موثر باشد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۳۴
کد خبر : ۵۳,۱۷۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید