دهمین جشنواره تعاونگران و کارآفرینان برتر استان همدان برگزار شد

همزمان با هفته تعاون 16 تعاونی برتر و 16 کارآفرین برتر استان همدان معرفی شدند.

 به گزارش روابط عمومی تعاون، کار ور فاه اجتماعی همدان ، در مراسم باشکوه دهمین جشنواره ملی تعاونی‌ها و کارآفرینان 16 تعاونی و 16 کارآفرین برتر استان همدان معرفی شدند و همچنین سه شرکت تعاونی نمونه همدان که در سطح ملی رتبه برتر را کسب کرده بودند نیز تجلیل شدند. در این مراسم که در سالن اجتماعات بانک ملی برگزار شده بود، مسئولان استانی، کشوری، مدیران تعاونی‌ها و کارآفرینان حضور داشتند.

در این مراسم اعلام شد در جشنواره‌ای که چند روز پیش در سطح ملی برگزار شد همدان تنها استانی بود که 3 رتبه برتر در بین تعاونی‌ها کسب کرد. اما همچنان تعاونی‌ها نتوانسته‌اند به جایگاه و سهم 25 درصدی خود از اقتصاد کشور دست یابند. در این میان استاندار که یکی از سخنرانان مراسم بود عنوان کرد که باید ریشه‌یابی شود که چرا این اتفاق نیفتاده و برای آن چاره‌اندیشی کرد.
طبق گفته‌های محمدناصر نیکبخت تا امروز کارآفرینان بخش خصوصی از بخش دولتی و تعاونی‌ها پیشی گرفته و بخاطر اینکه در این بخش خودشان و معمولاً یک نفر تصمیم می‌گیرند بسیار قوی‌تر عمل کرده‌اند.
به گفته وی بخش خصوصی و نیمه‌دولتی، تعاونی‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند، اما در تدوین برنامه ششم توسعه باید برای تعاونی‌ها راهکارهای عملی هم تدوین شود، تا تعاونی‌ها به رقیب بخش خصوصی تبدیل شوند، زیرا تعاونی‌ها هستند که می‌توانند قسمت عمده اشتغال و اقتصاد کشور را حل کنند.

 

نیکبخت در ادامه سخنانش گفت که تا قبل از تدوین کامل برنامه ششم توسعه باید هرچه مشکل، راهکار عملیاتی و برنامه وجود دارد ارائه و در مورد آن بحث شود تا ان‌شاءا... بتوانیم فعالانه به تعاونی‌ها رسیدگی کنیم.
وی همچنین در مورد تعاونی خرد و محلی هم عنوان کرد: باید آنها را مورد توجه قرار داده و ببینیم تعاونی‌های دنیا چطور به چنین موفقیت چشگیری رسیده‌اند که توانسته‌اند حدود نیمی از اقتصاد و اشتغالزایی را در دست بگیرند، بر اساس آن ما هم تعاونی‌ها را سامان بدهیم و جلو برویم.
نیکبخت درباره مشکلات بخش خصوصی هم گفت که در صورتی که سازمان‌های دولتی مانعتراشی نکنند و بانک‌ها نیز دست از سخت‌گیری بردارند، بخش خصوصی با مدیریت مناسب در تصمیم‌گیری‌ها قوی‌تر عمل می‌کند.
وی ادامه داد: در استان همدان تعاونی‌های زیادی را می‌شناسم که بسیار فعال و خوب عمل می‌کنند از آنها می‌خواهیم تعاونی‌های کوچک را هم کمک کنند تا بتوانیم راحت‌تر فرهنگسازی کنیم. زیرا در همدان فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان شایسته‌ کشوری وجود دارد.


تعاونی‌ها ایجاد توسعه پایدار می‌کنند
مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم که برای تجلیل استانی جشنواره،‌ به همدان آمده بود آمار و ارقامی از فعالیت‌های تعاونی‌ها در سطح کشور و دنیا ارائه و به نقش تعاونی‌ها در ایجاد توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: 2 میلیون و 600 هزار تعاونی در سطح دنیا فعالیت دارند که بیش از یک میلیارد نفر را به عضویت گرفتند و زمینه برای اشتغال 250 میلیون نفر را فراهم کردند. این تعاونی‌ها 12 درصد اشتغال را در دست دارند و در کشورهای پیشرفته این درصد بسیار بالاتر است.