مدیرکل تعاون، کار و رفاه خراسان رضوی خبر داد: وجود 7 هزار و 836 تعاونی فعال در استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان این که در حاضر 7 هزار و 836 تعاونی فعال در خراسان رضوی وجود دارد، گفت: همچنین این استان رتبه نخست را در تشکیل تعاونی در سطح کشور به‌دست آورده است.
به گزارش  اداره روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ، محمود احمدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های بشری برای همکاری با یکدیگر وجود منافع مشترک است که آن تعاون نام دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: تعاونی‌ها در مسائل اقتصادی فقط کاربرد ندارند، اهمیت موضوع تعاونی به این دلیل است که نهاد مردمی و دارای ارزش‌های مکتبی و اجتماعی هستند.

وی بیان کرد: شرکت‌های تعاونی باید از بعد اقتصادی به سود و از حیث اجتماعی به عدالت و از حیث فرهنگی به ارزش‌های اخلاق توجه داشته باشند لذا اکنون واژه‌هایی چون مشتری‌مداری، انصاف‌گرایی، تامین منفعت همه ذی‌نفعان در ادبیات فعالان اقتصادی جای باز کرده است.

احمدی ادامه داد: توجه جامعه جهانی به موضوع تعاون و نامگذاری سال 2012 به نام تعاون نقش تعاون در تعارضات جهانی را نشان می‌دهد با این نگرش باید با وجود دارا بودن یک بنگاه اقتصادی با رقبای خود مقابله کند و منابع مورد نیاز خود را تدارک ببیند و از قدرت ریسک‌پذیری برخوردار شود.

وی تصریح کرد: بدون هیچ تردیدی شیوه‌های تعاون با نقش قانون اساسی می‌تواند جریان اصلی و منشا بروز تحولات بزرگی باشد و با تاکید بر این مقوله که جهان در حال گذر از مرحله بهسازی ساختار اجتماعی و اقتصادی به مرز‌های توسعه است باید این مقوله مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بنابر بند دوم اصل 44 قانون اساسی تامین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به بحث اشتغال در تعاونی پیش‌بینی شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی یادآور شد: بر اساس گزارش اتحادیه بین‌المللی در سال 2012 بالغ بر یک‌هزار و 487 تعاونی در جهان بیش از 100 میلیون دلار گردش مالی داشتند و 300 تعاونی برتر 2 هزار و 200 میلیارد دلار گردش مالی داشتند و هم‌اکنون نهضت تعاونی با رقم 2.6 میلیون و عضویت یک میلیارد نفر از مردم دنیا به تامین مشکلات معیشتی کمک می‌کند.

احمدی با تشریح آمارهای بخش تعاون در کشور عنوان کرد: در کشور ما 100 هزار شرکت تعاونی و 10 میلیون عضو با یک‌صد رشته فعالیت دارند، در بخش کشاورزی و روستایی سهم 30 درصد و 20 درصد برای مسکن توسط تعاونی‌ها ایجاد شده است.

وی افزود: بالغ بر 80 درصد کارکنان دولت و کارگران کشور در تعاونی‌های مصرف‌، مسکن و اعتبار عضو هستند لذا در استان خراسان رضوی در حال حاضر 7 هزار و 836 تعاونی فعال وجود دارد همچنین استان خراسان رضوی رتبه نخست در راستای تشکیل تعاونی را به دست آورده است و باید گفت اداره‌کل تعاون استان نیز بحثث انحلال تعاونی‌های راکد را سرلوحه کار خود قرار داده است.

۲۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۳:۵۰
کد خبر : ۵۳,۲۶۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید