اختصاص بیش از 109 میلیارد تومان برای ایجاد مشاغل خانگی و کسب و کار خرد در هرمزگان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان از اختصاص بیش از 109 میلیارد تومان برای ایجاد مشاغل خانگی و کسب و کار خرد در استان خبر داد وضمن تاکید بر ضرورت دقت در شناسایی طرح های دارای قابلیت اجرا، بر جذب این اعتبارات توسط دستگاههای اجرایی استان تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، "مهندس سلیمی" در پنجمین نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان گفت: در این راستا نیز دستگاههای اجرایی می بایست با توجه به زمان کم مهلت پرداخت تسهیلات، طرح های اولویت دار متقاضیان را به بانکهای عامل جهت دریافت تسهیلات معرفی کنند.

وی افزود: دستگاههای اجرایی مرتبط و بانکهای عامل باید با همکاری یکدیگر تلاش بیشتری در خصوص جذب تسهیلات مشاغل خانگی و خرد داشته باشند.

وی اضافه کرد: دستگاههای اجرایی و نهادهای حمایتی صادر کننده مجوز مشاغل خانگی ترتیبی اتخاذ نمایند که فعالیت متقاضیان به سمت مزیت های نسبی و رقابتی هدایت گردد و از اعطای تسهیلات در رشته فعالیتهای فاقد ظرفیت بازاریابی و بازارسازی ممانعت و دقت صورت گیرد.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان در ادامه بیان داشت: بمنظور اجرای دقیق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در جهت پایداری کسب وکارهای خانگی، توسعه ظرفیت های اشتغالزایی و زمینه های افزایش درآمد وبهبود معیشت افراد جامعه، تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی تخصیصی به استان شامل تمامی فعالیت های ثبت شده در سامانه مشاغل خانگی که دارای مزیت های نسبی و رقابتی در بازار فروش می باشند و همچنین متقاضیان دارای مجوز کسب وکار خانگی که مورد تایید دستگاه اجرایی ذیربط می باشند می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

مهندس سلیمی اظهارداشت: بمنظور یکسان سازی، سقف طرح های مشاغل خانگی شناسایی شده دستگاههای اجرایی ، توسط گروه کارشناسی با توجه به نوع طرح تعیین وابلاغ می گردد و  بانک های عامل بمنظور تسریع در پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی تا سقف 100میلیون ریال یک نفر ضامن معتبر و مورد قبول بانک دارای تمکن مالی و توانایی بازپرداخت اقساط تسهیلات درخواستی داشته باشد را پذیرش نمایند.

به گفته ی مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان، مهلت مراجعه متقاضی به بانک عامل از زمان معرفی به شعبه مربوطه 15 روز می باشد و بانک های عامل موظفند در صورت عدم مراجعه متقاضی مراتب به دستگاه اجرایی مربوطه و دبیرخانه کارگروه اشتغال جهت جایگزینی اعلام نماید.

مهندس سلیمی مجموع تسهیلات اختصاص یافته به طرحهای مشاغل خانگی، کسب و کار خرد و طرح های خوداشتغالی در هرمزگان را بیش از 109 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: از مجموع 109میلیارد و 160 میلیون تومان، 75 میلیارد و 300 میلیون تومان از محل بند (ج) تبصره 16 قانون بودجه سال جاری برای اشتغال مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و کارفرمایان طرح های مددجویی، هفت میلیارد و 300 میلیون تومان به طرح های مشاغل خانگی، 10 میلیارد و 560 میلیون تومان نیز از محل صندوق کارآفرینی امید و 16 میلیارد تومان نیز بانک مهر اقتصاد از طرف سازمان بسیج به استان با سود 4 درصد اختصاص داده شده است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری هرمزگان نیز در این نشست گفت: در زمینه اشتغال و بهره وری در استان اقدامات خوبی صورت گرفته اما هنوز باید در این زمینه تلاش شود.

"عباس شیرخانلو" با مقایسه آماری سالهای 84 تا 93 افزود: سهم بخش خدمات در اقتصاد استان در سال 84 بیش از 53 درصد بوده و سال گذشته نیز همین آمار بوده اما بخش صنعت، رشد قابل ملاحظه ای را به دلیل وجود صنایع در استان داشته است.

وی، توزیع اعتبارات تسهیلات مشاغل خانگی و کسب و کار خرد را فرصت مناسبی برای استان دانست که با توجه به فرصت کم، باید جذب شود.

شیرخانلو، بر مشارکت فعال برای توسعه تعاونی های عمران شهری و روستایی تاکید کرد و گفت: بهره وری بیشتر از طریق این تعاونی ها صورت می گیرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری هرمزگان، اظهارداشت: از ظرفیتها و پتانسیل های موجود استان برای اشتغال و کارآفرینی و بهبود فضای کسب و کار و ایجاد پنجره کسب و کار واحد باید استفاده کرد.

وی بر  مشارکت در فرایند تهیه و تدوین برنامه ششم توسعه تاکید کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۱۸
کد خبر : ۵۳,۲۷۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید