مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان: تعاونی های مرزنشین ایثارگران و بانوان در شهرهای مرزی استان تشکیل می شود

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان از تشکیل شرکت های تعاونی مرزنشین خاص گروه های اجتماعی از جمله ایثارگران و بانوان در ده شهر مرزی استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، هوشمند صفائی در دیدار با غلامرضا پنا معاون امور اقتصادی سازمان اقتصادی کوثر، آمار ساکنان مناطق مرزنشین استان را یک میلیون و 600 هزار نفر برشمرد و گفت: با وجود این همه جمعیت ولی هم اکنون 200 هزار نفر از تسهیلات خاص مرزنشینان استفاده می کنند و برای یک میلیون و 400 هزار نفر ظرفیت خالی وجود دارد.

وی به لزوم تشکیل شرکت های تعاونی های مرزنشینان اشاره کرد و گفت: از آن جا که به دنبال توسعه و رفع محرومیت از این مناطق هستیم؛ یکی از طرح های مورد پیگیری در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان توسعه تعاونی های مرزنشینان در گروه های مختلف اجتماعی است تا اعضا بتوانند از مشوق های حمایتی از قبیل کارت های پیله وری، معافیت های گمرکی و سه درصد تشویق صادرات استفاده کنند.

وی این- طرح را که در کارگروه مبادلات مرزی تصویب شده است- از برنامه های اساسی و راهبردی حوزه مسوولیت خود برشمرد و گفت: تشکیل تعاونی های مرزنشین خاص گروه های اجتماعی، موجب رونق اشتغال، توزیع عادلانه ثروت، استمرار حضور در مناطق مرزی و نیز امنیت مرزها و مهاجرت نکردن به حاشیه  شهرها می شود.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان در این نشست که به منظور بررسی طرح های دارای توجیه اقتصادی برای سرمایه گذاری برگزار شد به قابلیت های استان برای سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: خوزستان به دلیل داشتن شرایط خاص اقلیمی و جغرافیایی و منابع عظیم خدادادی، ظرفیت های بالایی برای سرمایه گذاری در تمام بخش ها از قبیل حمل و نقل کالا، حمل و نقل دریایی، کشاورزی و دامداری- گردشگری و صنایع دستی و صنایع پایین دستی دارد که متأسفانه از این قابلیت ها به درستی استفاده نشده است.

صفایی گفت: صدها کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی با چند کشور همسایه، خطوط حمل و نقل ریلی، دریایی و هوایی و وجود منطقه آزاد اروند شرایط مطلوبی برای حضور سرمایه گذاران در خوزستان فراهم کرده است.

دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری خوزستان اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و شرایط امید بخشی که به ویژه بعد از مذاکرات هسته ای در جامعه بوجود آمده است سرمایه گذاران زیادی برای حضور در استان ترغیب شده اند.

صفائی به ابراز تمایل بیش از 200 شرکت بین المللی برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند اشاره کرد و افزود: مجموع شرایط با توجه به بسترهای خوبی که برای سرمایه گذاری در استان فراهم شده است، امکان توسعه همه جانبه برای استان فراهم کرده است و با عزم مسوولان استان قطعاً شاهد روزهای خوب در آینده اقتصادی استان هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم نگاه جدی به مقوله توریسم درمانی در استان اشاره کرد و گفت: با وجود فضاهای درمانی بزرگ وکادرهای مجرب در بخش درمانی استان و همچنین هم مرزی با کشورهای همسایه، صنعت توریسم درمانی می تواند به عنوان یک طرح بزرگ اقتصادی مورد توجه سرمایه گذاران علاقه مند قرار گیرد ولی متاسفانه تاکنون در این بخش به درستی از ظرفیت های موجود استفاده نشده است.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان به وجود دیگر طرح های اشتغالزایی در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان برای ارایه به سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: حمل و نقل دریایی، بسته بندی کالا و توسعه تعاونی ها از دیگر موضوع هایی هستند که سرمایه گذاران می توانند با ورود به آن ها به توسعه استان کمک کنند .

صفائی حمایت از گسترش مشاغل خرد کوچک، متوسط و خانگی را از اهداف و برنامه های دولت دانست و تاکید کرد: کارآفرینان و افراد نخبه اقتصادی به عنوان شرکت های پشتیان مورد حمایت جدی قرار می گیرند و اعتبار در اختیار آن ها قرار می گیرد تا محصولات تعاونی ها را خریداری کنند. چون اغلب تعاونی ها مشکل بازاریابی دارند.

وی افزود: متاسفانه شاخص جمعیت خانوار روستایی نسبت به شهری تغییر زیادی پیدا کرده به طوری که جوانان روستایی به دلیل نبود امکانات در روستاها به دنبال کسب و کار به شهرها مهاجرت می کنند و همین مساله نیز باعث ایجاد ناهنجاری های بسیاری شده است. بر همین اساس توانمند سازی و آموزش مهارتی جوانان مناطق مرزی و روستایی از دیگر برنامه های ما در استان است.

او از انعقاد تفاهم نامه بین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتاعی خوزستان، مرکز آموزش فنی و حرفه ای استان خوزستان و صندوق کارآفرینی امید برای توانمندسازی، آموزش و تسهیلات برای توسعه تعاونی های مرزنشین خبر داد و ابراز امیدواری کرد: این طرح بتواند گام موثری برای توانمندسازی جوانان روستایی و مرزنشین داشته باشد.

مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خوزستان یادآور شد: طرح های زیادی برای سرمایه گذاری در حوزه های گردشگری، توریسم درمانی و حمل و نقل کالا وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند با آرامش کامل نسبت به سرمایه گذاری در این بخش ها اقدام کنند.

او در پایان آمادگی حوزه مسوولیت خود را برای همکاری با بخش خصوصی به منظور سرمایه گذاری در مشاغل خرد و کارآفرینی اعلام کرد و گفت: خوشبختانه در تمام مناطق خوزستان به دلیل شرایط خاص فرصت های سود آور سرمایه گذاری وجود دارد . در شمال خوزستان در حوزه صنایع دستی در غرب استان به دلیل وجود مرکبات، صنایع تبدیلی و بسته بندی و در جنوب نیز به دلیل ظرفیت بالای تعاونی های صیادان می توان در زمینه بسته بندی شیلات و آبزی پروری فعالیت کرد.

***معاون امور اقتصادی سازمان اقتصادی کوثر:مردم خوزستان شایسته بهترین خدمت ها هستند

در ادامه این نشست معاون امور اقتصادی سازمان اقتصادی کوثر در سخنانی مردم خوزستان را شایسته بهترین خدمت ها دانست و هدف از سفر به خوزستان را وجود ظرفیت ها و پتانسیل های بالای سرمایه گذاری در استان عنوان کرد و گفت: خوزستان به دلیل داشتن توانمندی و جاذبه در صنایع دستی، کشاورزی، بنادر و گردشگری و نیز تاکید مقام مغطم رهبری مبنی بر سرمایه گذاری در مناطق محروم کشور، این سازمان علاقه مند به سرمایه گذاری در استان است.

رضا پنا افزود: خوشبختانه فضای همکاری بسیار خوبی در استان وجود دارد و نشانگر عزم جدی مسوولان برای توسعه و رونق استان است. امیدواریم بتوانیم با سرمایه گذاری در خوزستان قدم کوچکی برای مردم استان- که سال های درازی متحمل رنج های متعدد شدند و شایسته بهترین خدمت ها هستند- برداریم.۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ۱۴:۴۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان |
کد خبر : ۵۳,۴۸۶
کلیدواژه ها: تعاونی های مرزنشین+ ایثارگران+ بانوان+ در شهرهای مرزی استان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید