دبیر کمیته کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی قم:حضور سرمایه‌گذاران خارجی پتانسیل تولیدی ارزشمندی برای صادرات قم است

دبیر کمیته کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی قم گفت: حدود ۶۰ هزار اتباع افغانستان در قالب ۱۵ هزار خانوار واجد کارت آمایش و رقمی متغیر بین ۴ تا ۶ هزار نفر دارای پاسپورت طرح آمایش در استان قم حضور دارند.

به گزارش روابط عمومی  اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان قم؛ سید رسول سجادی گفت: بسیاری از اتباع حاضر در استان قم سال‌های سال است که در ایران اقامت دارند و در بسیاری موارد حتی با دختران و پسران ایرانی ازدواج کرده و تشکیل خانواده دادند.

استفاده از ظرفیت موجود اتباع خارجی موضوعی است که سید رسول سجادی دبیر کمیته کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی قم آن را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: در استان قم ۳۲ سرمایه‌گذار خارجی در بخش‌های مختلف وجود دارند که ۸۰ درصد آن‌ها را اتباع افغانستان تشکیل می‌دهند.

وی   درخصوص مشاغل مورد توجه اتباع در قم  گفت: بیشتر سرمایه‌گذاری‌هایی که اتباع خارجی در قم انجام دادند در زمینه تولیدات کفش‌های صادراتی، قطعات و ایمنی موتورسیکلت، بازیافت ضایعات و... است.

به گفته دبیر کمیته کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی قم حضور این سرمایه‌گذاران پتانسیل خوبی برای استان است چرا که بیشتر تولیدات آن‌ها جنبه صادراتی دارد.

عرصه دیگر فعالیت اتباع افغانی که ممکن است از نگاه شهروندان قم کمتر دیده شده، فعالیت تحصیل‌کردگان افغانی در زمینه بهداشت و درمان است. نکته‌ای که سجادی به آن اشاره کرده و افزود: چشم پزشکی، درمان بیماری‌های پوستی، ارتوپدی و... از حوزه‌هایی است که متخصصان اتباع افغانستان فعالیت چشمگیری در آن‌ها دارند.

۳۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۳:۵۳
کد خبر : ۵۳,۷۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید