مدیرکل تعاون، کار و رفاه قم: دفاتر کفالت،اقامت و اشتغال اتباع خارجی بازوی کمکی دولت هستند

نصراله بازوند مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم اعلام کرد: دفاتر کفالت،اقامت و اشتغال اتباع خارجی قم بازوی کمکی دولت را ایفا می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم؛ نصراله بازوند در خصوص اتباع خارجی بیان کرد: به جز رشته‌ها و حرفه‌های تخصصی و اقتصادی که اتباع افغانستان و دیگر اتباع غیر ایرانی در آن ورود کرده‌اند مابقی مشاغل کارهای سخت و زیان‌آور است که اتباع خارجی بیشتر در آن‌ها فعالیت دارند.

به گفته نصرالله بازوند، در کنار جنبه‌های مثبت حضور اتباع در بازار کار، اما اشغال فرصت‌های شغلی که نیروهای داخلی می‌توانند در آن حضور داشته باشند را می‌توان از جنبه‌های منفی این موضوع برشمرد.

وی گفت: در همین راستا سال گذشته هزار و ۲۸۱ مورد جایگزین نیروی کار داخلی به جای اتباع خارجی را داشتیم و در سال جاری نیز تاکنون ۷۸۱ مورد جایگزینی صورت گرفته است.

وی راه‌اندازی ۱۸ دفتر کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی در استان قم را از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای تکریم اتباع غیر ایرانی عنوان کرد و افزود: این دفاتر با ۱۲۰ نفر پرسنل برای رسیدگی به مسائل اتباع غیر ایرانی مشغول فعالیت هستند.

بازوند افزود: دفاتر کفالت در سطح استان قم نقش بازوی کمکی دولت را ایفا می‌کند و شناسایی فرصت‌های شغلی و بررسی و جایگزینی نیروهای داخلی از جمله مزایای این دفاتر است که در اختیار دولت قرار می‌دهد.

به طور میانگین در قم به ازای هر کارگاه تولیدی که توسط اتباع غیر ایرانی راه‌اندازی شده حدود ۴۰ نیروی داخلی مشغول به کار هستند.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی  قم وجود دفاتر کفالت را عاملی در کاهش تصدی‌گری دولت و به دنبال آن کاهش هزینه برای دولت دانست و تصریح کرد: فعالیت این دفاتر سبب شده تا سالانه هزینه‌ای بالغ بر ۶ تا ۸ میلیارد تومان بابت هزینه اشتغال، دریافت کارت اشتغال، هزینه خدمات شهری و اقامت دریافت شود.

۳۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۱:۱۲
کد خبر : ۵۳,۷۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید