دکتر ربیعی : برنامه تامین اجتماعی کودک محور در دستور کار شورای عالی رفاه قرار می گیرد/ دکتر میدری : مسائل کودکان درجلسه بعدی شورای عالی رفاه به طور ویژه بررسی می شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ارکان یک طرح و برنامه تامین اجتماعی کودک محور و ایجاد حداقل حمایت های اجتماعی در دستور کارشورای عالی رفاه قرار می گیرد.
دکتر علی ربیعی روز سه شنبه در سومین نشست شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان که درمحل این وزارتخانه برگزار شد، افزود: با همراهی سازمان بیمه سلامت کودکان در معرض آسیب که توسط سازمان بهزیستی و موسسات غیردولتی شناسایی شده اند به طور رایگان بیمه شده اند. 
وی اظهار داشت: در زمینه این کودکان با آموزش و پرورش تفاهم نامه ای امضا کردیم و ذیل شورای عالی رفاه بودجه ای برای آنان درنظر گرفته شد که گرچه رقم آن زیاد نبود اما برای سال 95 نیز بودجه بیشتری پیش بینی شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کمک های وزارت دادگستری در زمینه کودکان کار اشاره کرد و گفت: ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی خوب و تاثیرگذار و ارائه یک کد شناسه به منظور تشکیل شناسنامه حمایتی برای این کودکان بسیار ضروری است. 
دکتر ربیعی تصریح کرد:  به منظور ساماندهی کودکان و  بازماندن آنان از تحصیل و برخی از آسیب های دیگر باید دسته بندی و برای هریک از آن ها چند مدل راه حل تهیه شود. 
وی افزود: ارکان یک طرح و برنامه تامین اجتماعی کودک محور و ایجاد حداقل حمایت های اجتماعی در دستور کار این شورا قرار می گیرد. 
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات انجام شده در معاونت رفاه اجتماعی و دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در زمینه کودکان مثبت دانست و گفت: باید در سال آینده برای حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان، بهتر است از این پس شورای حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان نامیده شود و بودجه ای برای آن در نظر بگیریم و مجوزها را در این زمینه متمرکز و نهادهای مدنی را تقویت کنیم. 
دکتر ربیعی نسبت به آغاز حمایت از کودکان از خانه ابراز امیدواری کرد و گفت: در فاصله بین نشست قبلی و امروز در حوزه سازمان های بیمه سلامت، تامین اجتماعی، بهزیستی، فنی و حرفه ای برای حمایت اجتماعی از کودکان نشست هایی برگزار و این هم افزایی فعال منجر به پیش بردن گام های مثبتی در این زمینه شد. 
وی تامین امنیت غذایی و توزیع یک وعده غذای گرم درمهد کودک های مناطق محروم که پروتئین لازم را دریافت نمی کنند، توزیع غذای گرم میان کودکان دارای سوء تغذیه با هدف گیری خانواده ها و مادران باردار را به منظور جلوگیری از تولد فرزندان معلول از جمله اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه حمایت اجتماعی از کودکان بیان کرد. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: با تلاش های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجباری شدن آزمایش های ژنتیک پیش از تولد دنبال می شود و این امر در چند استان کشور به شکل پایلوت درحال اجرایی شدن است که این امر به نوبه خود در ارتباط تنگاتنگ با کودکان قرار دارد. 
دکتر ربیعی زیرپوشش بردن بیمه دندان کودکان زیر 14 سال را از دیگر برنامه های جدی این وزارتخانه دانست که با امضای تفاهم میان وزارت بهداشت، درمان و سازمان بیمه سلامت در حال اجراست. 
وی خواستار هماهنگی میان دستگاه های مختلف جهت حمایت اجتماعی از کودکان شد و گفت: نباید برای انجام امور منتظر نشست بعدی باشیم بلکه نکات این جلسه را در کمیته هایی جمع بندی و پیگیری می کنیم. 
دکتر ربیعی تشکیل یک پایگاه اطلاعاتی از مجموعه خدمات دستگاه ها را ضروری دانست و ضمن تشکر از اقدامات وزارت دادگستری، افزود: باید نهادهای مدنی در تمام کمیته هایی که قرار است در این زمینه تشکیل شود، مشارکت داشته باشند و فعالیت ها را به سمت جامعه محور و در درازمدت باید به سمت خانه محور سوق دهیم. 

دکتراحمدمیدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی نیز در این نشست ابعاد مختلف این موضوع را بررسی کرد و گفت : گفت و گوی اجتماعی درحوزه کودکان تعمیم داده می شود . 

وی با اشاره به چالشهای موجود در حمایت های اجتماعی از کودکان خاطرنشان ساخت : هم زمان با روزجهانی ریشه کنی فقر نشستی بامحوریت کاهش فقر، آموزش کودکان  وبامشارکت بیش از 20 دستگاه و نهادانجام خواهد شد . همچنین مسائل کودکان درجلسه بعدی شورای عالی رفاه به طور ویژه بررسی می شود . 

دکتر میدری درخصوص بانک اطلاعات درحال  تشکیل درمرجع ملی کودک اظهارداشت : درمعاونت رفاه اجتماعی و مرجع ملی کودک به طور هم زمان موضوع تشکیل پایگاه اطلاعاتی کودکان بازمانده از تحصیل درحال پیگیری بود که پس از اطلاع از این موضوع این معاونت پروژه خود را با پروژه مرجع ملی کودک تلفیق کرد و کمک شد تا پایگاه اطلاعاتی وزارت دادگستری و مرجع  ملی کودک تقویت و به عنوان پایگاه اصلی مورد استفاده همه دستگاه ها قرارگیرد . 

دکتر روزبه کردونی مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز دراین نشست  خاطرنشان کرد: با فعال شدن این شورا در دو سال گذشته هماهنگی بین دستگاه ها و نهادهای ذیربط هم در سطح افقی و هم درسطح عمودی افزایش یافته است و این امیدواری وجود دارد با افزایش هم افزایی دستگاه های مرتبط حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان ارتقا یابد .

 

۱۴ مهر ۱۳۹۴ ۱۵:۲۹
کد خبر : ۵۴,۲۹۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید