دکتر ربیعی با صدور بخشنامه بر اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان تاکید کرد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشنامه ای به کلیه معاونین ، مشاورین ، روساو مدیران عامل کلیه سازمانهای تابعه و مدیران کل استانی و ستادی بر اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان تاکید کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشنامه ای به کلیه معاونین ، مشاورین ، روسا و مدیران عامل کلیه سازمانهای تابعه و مدیران کل استانی و ستادی بر اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان تاکید کرد. 
متن کامل بخشنامه به شرح زیر است . 
پیرو بخشنامه شماره 247794 مورخ 19/1294 در خصوص نحوه به کار گیری بازنشستگان با عنایت به ابلاغ "قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان" مصوب 1395 که طی نامه شماره 26145 مورخ 9/3/1395 ابلاغ شده است نکات زیر تاکید می شود: 
1- بر اساس ماده واحده قانون ممنوعیت بازنشستگان به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا باز خرید شده یا شوند، در دستگاههای اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاههای که به نحوی از انحا  از بودجه عمومی کل کشور استفاده می کنند به استثنا موارد بر شمرده شده در تبصره 1 و 2 ماده واحده ممنوع است.
در این خصوص استثنائات نسبت به قوانین قبلی تغییر کرده اند و ماده 41 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، ماده 91 قانون استخدام کشوری، ماده 95 قانون مدیریت خدمات کشوری  و بند ب ماده 65 قانون برنامه پنجم توسعه، نسخ شده اند.
2- در استثنائات قانون جدید،  بکار گیری مقامات موضوع ماده 71 قانون مدیریت، ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان هفتاد درصد و بالاتر کما فی السابق مجاز شمرده است. علاوه بر اینها بکارگیری همترازان مقامات موضوع ماده 71 قانون مدیریت و دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری به استثنائات اضافه و مجاز شمرده شده است.
علی رغم اجازات مذکور، در این خصوص اجازه بکارگیری اعضای هیئت علمی و نیز با مجوز هیات وزیران ( موضوع ماده 41 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت) لغو شده است.
3- با توجه به لغو اجازه بکارگیری " اعضای هیات علمی " و نیز " با مجوز هیات وزیران "، ضروری است از بکارگیری و یا معرفی افراد مذکور برای اخذ مجوز هیات وزیران جدا خودداری شود. همچنین با توجه به تصریح تبصره 3 قانون مذکور، مقتضی است معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت مطبوع و نیز سازمانهای وابسته به وزارت مطبوع ظرف مهلت قانونی مقرر ( تا 9/5/95) به منظور اعمال قانون، در خصوص افراد به کار گرفته شده قبلی بازنگری و اقدام قانونی به عمل آورند. 
4- شایان ذکر است ماده 95 قانون مدیریت خدمات کشوری در قالب تبصره 2 قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان اصلاح شده است و لذا با رعایت سایر مقررات مربوط، امکان بکارگیری بازنشستگان متخصص با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر به صورت پاره وقت و ساعتی با شرط بکارگیری و پرداخت حق الزحمه به میزان تا یک سوم کارمندان رسمی مشابه، همچنان بلامانع اعلام شده است. 
۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۷:۲۵
کد خبر : ۶۴,۴۰۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید