مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پیگیری مصوبه نحوه آموزش اتباع خارجی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصوبه هیئت وزیران در خصوص نحوه آموزش اتباع خارجی را با جدیت پیگیری می کند.
به گزارش مرکز روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر کردونی در نشست بررسی اصلاحیه آئین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی که با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های آموزش و پرورش، شهرداری و ریاست جمهوری و همچنین نمایندگانی از سازمان‌های غیردولتی فعال در امور کودکان کار برگزار شد با اشاره به مصوبه هیئت وزیران در مورد آیین نامه نحوه آموزش اتباع خارجی در مدارس گفت: این آیین نامه اردیبهشت سال جاری تصویب شد و طبق آن مقرر شده یکی از مدارک معتبر برای ثبت‌نام اتباع خارجی، کارت ویژه حمایت تحصیلی برای اتباع خارجی باشد.
رئیس دبیرخانه شورای عالی رفاه افزود: بر اساس این مصوبه مدارک معتبر برای تبت نام اتباع خارجی در مدارس وزارت آموزش و پرورش برای پناهندگان و آوارگان، کارت هویت ویژه اتباع خارجی، دفترچه پناهندگی، برگ تردد خروجی مدت دار، گذرنامه که دارای پروانه اقامت و یا روادید معتبر با اعتبار شش ماه باشد و کارت ویژه حمایت تحصیلی برای اتباع خارجی است. 
وی افزود: این مصوبه را به زودی با واحدهای اتباع خارجی وزارت کشور و آموزش و پرورش پیگیری خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد، برای سال تحصیلی آینده این مصوبه را به بهترین شکل اجرا کنیم.
دکتر کردونی  با بیان اینکه بعد از فرمایشات  مقام معظم رهبری با مسئولان در خصوص ضرورت توجه بیشتر و انجام اقدامات فوق‌العاده در مورد آسیب‌های اجتماعی، تقسیم کار ملی صورت گرفته است، گفت:  در بحث آسیب‌های اجتماعی کودکان قرار شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با دستگاه‌های مسئول نشست‌هایی را برگزار تا در این خصوص برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری انجام دهد و حمایت‌های اجتماعی از سوی سازمان‌های ذیربط از کودکان کار و خیابان انجام شود.
وی در ادامه تاکید کرد: بعد از این تقسیم کار ملی، مسئولیت مضاعف‌تری بر عهده ما قرار گرفته و در همین راستا امروز جلسه‌ای با حضور آموزش و پرورش و شهرداری که عضو شورای ساماندهی کودکان خیابانی هستند با حضور تشکل‌های غیردولتی برگزار و گزارش عملکردی ارائه شد.
مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: آموزش و پروش با فراهم آوردن شرایط لازم ، امکان ارتباط با انجمن اولیا و مربیان را با سازمان های مردم نهاد فعال در حقوق کودک و سایر سازمان های مسئول در این زمینه فراهم کند . 
به گفته وی تجمیع اطلاعات کودکان کار شناسایی شده توسط سازمان بهزیستی، شهرداری، آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم‌نهاد در یک شبکه واحد اطلاعاتی ضروری به نظر می رسد تا ضمن جلوگیری از همپوشانی، خدمات درستی نیز به آنها ارائه شود.
وی همچنین در مورد آخرین وضعیت آئین‌نامه اصلاحی ساماندهی کودکان کار و خیابان نیز اظهار داشت: برای برنامه‌ریزی و ارائه سیاست‌های حمایتی از کودکان کار، منتظر اصلاح آئین‌نامه نماندیم و در کنار این برنامه‌ریزی‌ها، بحث اصلاح آئین‌نامه را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم؛ به طوری که شرح وظایف دستگاه‌ها تدوین و برای آنها ارسال شد تا نظراتشان را اعمال کنند.
کردونی با اشاره به اینکه دستگاه‌های عضو تاکنون نظرات خود را برای ما ارسال کرده و فقط سه دستگاه آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و نیروی انتظامی، آن را برای ما نفرستاده‌اند، گفت: همچنان منتظر اعمال نظرات آنها هستیم و پس از دریافت تمامی نظرات دستگاه‌ها، اصلاحات انجام و آئین‌نامه اصلاحی برای تصویب نهایی و اجرا به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال خواهد شد.
مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مصوبات این جلسه نیز اشاره کرد و گفت: از دستگاه آموزش و پرورش درخواست کرده‌ایم که اطلاعات مربوط به ثبت‌نام ۱۵ هزار کودک کار را بر اساس جنسیت و ویژگی‌های دیگر برای ما ارسال کند تا برای ارائه خدمات بتوانیم با سایر سازمان‌های حمایتی هماهنگ شویم.
به گفته وی، از سوی دیگر قرار شد اطلاعات کودکان کار شناسایی شده توسط سازمان بهزیستی، شهرداری، آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم‌نهاد در یک شبکه واحد اطلاعاتی قرار گیرد تا ضمن جلوگیری از همپوشانی، خدمات درستی نیز به آنها ارائه شود.
رئیس دبیرخانه شورای عالی رفاه به مصوبه هیأت وزیران در مورد ثبت‌نام اتباع خارجی در مدارس اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه هیأت وزیران، مقرر شده یکی از مدارک معتبر برای ثبت‌نام اتباع خارجی، کارت ویژه حمایت تحصیلی باشد.
کردونی افزود: این مصوبه را به زودی با واحدهای اتباع خارجی وزارت کشور و آموزش و پرورش پیگیری خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد، برای سال تحصیلی آینده این مصوبه را به بهترین شکل اجرا کنیم.
وی گفت: این جلسات به طور مداوم با دستگاه‌های ذیربط ادامه پیدا خواهد کرد و کمیته ویژه‌ای نیز با حضور نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد برای پیگیری مسائل مربوط به ثبت‌نام کودکان کار و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی تشکیل می‌شود که از آموزش و پرورش نیز درخواست می‌کنیم نماینده ویژه‌ای در این کمیته داشته باشند.
۲ تیر ۱۳۹۵ ۱۵:۵۶
کد خبر : ۶۴,۴۶۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید