دکتر ربیعی در ضیافت افطار شیرخوارگاه آمنه: انجمن های علمی خلاء آموزشی دانشگاهها را جبران می کنند

دکتر علی ربیعی از توان انجمن های علمی تخصصی برای پر کردن خلاء آموزشی دانشگاهها در جاهایی که آموزش های رسمی نمی تواند موجب رشد دانشجویان شود خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم ضیافت افطار که به میزبانی روابط عمومی سازمان نظام پزشکی و اداره کل بهزیستی استان تهران شب گذشته در شیرخوارگاه آمنه با حضور رئیس کل سازمان نظام پزشکی ، روسای بیمارستان های خصوصی و اعضای هیئت مدیره انجمن های علمی تخصصی برگزار شد با اشاره به ویژگی های اخلاقی امیر مومنان حضرت علی (ع) اذعان داشت : بنده به عنوان عضو کوچکی از دولت تدبیر و امید و نماینده مردم در وزارت تعاون ، کار و رفاه ا جتماعی که بخش کوچکی از  خیر جمعی را در این وزارتخانه دنبال می کنم هر گاه با مسئله ای روبه رو شویم  همت امیر مومنان را به یاد می آوریم که چگونه گمنام و خالصانه خیر و برکت انسانی را به ا فراد عرضه می کرد.

وی ضمن اشاره به تواضع و فروتنی امیر مومنان افزود : حضرت علی (ع) آموزه های بزرگ اخلاقی را برای حکومت اسلامی به ارمغان آورده است و ما نیز باید مانند ایشان برای رشد و تعالی اسلام گام برداشته و برای حیات و آبروی انسان ها و همچنین جان و مالشان ارزش و احترام قائل باشیم.

وی با ابراز امیدواری از این که همه بتوانند در حکومت اسلامی با بهره گیری از آموزه های اخلاقی امیر المومنین در مسیر ایشان گام بردارند تصریح کرد :  گردهمایی انجمن های علمی و تخصصی بالینی و علوم پایه بسیار مبارک بوده و می توان گفت که این انجمن ها سه کارکرد و فلسفه اصلی دارند .

وزیر  تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که انجمن های علمی واسط بین صنف خود با خیر جمعی در جامعه هستند، ادامه داد : انجمن های علمی محلی برای رشد نظریه هستند که می توانند نوعی واسط بین حرفه و صنف خود با خدمات و خیر جمعی در جامعه باشند.

دکتر ربیعی با تاکید بر این که انجمن های علمی تخصصی می توانند خلاء آموزشی دانشگاهها را جبران کنند اذعان داشت : در مواقعی که آموزش های رسمی نمی تواند سبب رشد علمی دانشجو شده یا پاسخگوی نیازها باشد (که این امر در علوم انسانی پررنگ تر است )می توان از توان و ظرفیت انجمن های علمی تخصصی برای جبران  این خلاء استفاده کرد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که نشریات تخصصی انجمن های علمی  کمکی برای رشد و پیشرفت علمی دانشجویان است ، اظهار داشت : کارکرد دیگر این انجمن ها نظریه پردازی است و جامعه ما زمانی رشد می کند  که انجمن های علمی پارادایم ها ، انقلاب و تحول علمی بوجود آورند که حاصل آن پرورش نظریه پردازان بزرگ است .

وزیر  تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در ادامه بیان کرد: زمانی می توانیم تمدن بزرگ ایران اسلامی را به دنیا معرفی کنیم که آدم های بزرگ دیده شوند و این به نحوه فعالیت انجمن های علمی باز می گردد.

وی افزود : انجمن های علمی محلی برای رشد نظریه و بوجود آمدن چالش نظری پارادایم علمی جدید هستند که با گفتگو پیرامون یک مسئله خاص این مهم تحقق می یابد که البته در کنار آن مسایل صنفی هم دنبال می شود که در جای خود ارزشمند بوده و باید انجمن ها محلی برای گفتگوی حرفه ای و اجتماعی باشند.

دکتر ربیعی به اعلام همکاری انجمن های مختلف از جمله انجمن علمی مامایی ایران برای تولد نوزادان و ارائه کمک های مشاوره ای برای کاهش آمار طلاق در تهران اشاره کرد و خاطرنشان کرد: انجمن علوم آزمایشگاهیان و تعدادی از واحدهای آزمایشگاهی 20 درصد هزینه ها را برای افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی تقبل کرده و انجمن دندانپزشکی ایران هم بطور رایگان به  فرزندان تحت پوشش این سازمان خدمات دندانپزشکی ارائه می دهد .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اعلام همکاری انجمن جراحان  پلاستیک و ترمیمی  ایران برای انجام کارهای ترمیمی و جراحی بروی افراد نیازمند تحت پوشش این سازمان اشاره کرد و ابراز داشت : امروز مسوولیت اجتماعی پدیده ای فراموش شده است در حالی که همه ما ایرانیان در قبال آسیب های اجتماعی مسوول هستیم بویژه جامعه پزشکی که به عنوان گروه مرجع والگو در جامعه مطرح است لذا زمانی روز خوشبختی ما عنوان می شود که هر ایرانی  مسوول همه ایران باشد .

وی یاد آور شد : همه مسوولان و متولیان امر باید به سمتی حرکت کنند که مسوولیت پذیری در جامعه گسترده شده و در جهت توانمند سازی افراد آسیب دیده گام برداریم .

رئیس انجمن علمی مامایی ایران خبر داد:ویزیت خودجوش و رایگان مددجویان توسط ماماها در سراسر کشور

دکتر ناهید خداکرمی رئیس انجمن علمی مامایی ایران اظهار داشت: به عنوان رئیس انجمن علمی مامایی ایران اذعان می کنم که همکاران من در سراسر کشور به صورت خودجوش تاکنون تمام مددجویان تحت پوش سازمان بهزیستی را در مطب هایشان به صورت رایگان ویزیت کرده اند.

وی که شب گذشته در مراسم افطاری سازمان نظام پزشکی و شیرخوارگاه آمنه سخن می گفت با تسلیت به مناسبت چنین شبی که امام تمام بزرگ مردان دنیا ضربت خوردند، گفت: امشب به برکت خونی که از سر ایشان ریخته نشستیم و افتخار می کنیم که پیرو علی هستیم.

 وی با بیان اینکه ما حامی جمعیت دختران معلول، زنان بی سرپرست و حتی بدسرپرست از تمام امکانات جمعیت 30 هزار نفری مامایی در سراسر کشور و در تمام مطب ها حتی در دورترین نقاط کشور استفاده می کنیم، خاطرنشان کرد: همچنین در تمام غربالگری بیماری ها و مشاوره های مورد نیاز به خصوص در مدیریت رفتارهای پر خطر زنان آسیب پذیر اجتماعی مشارکت خواهیم کرد.

خداکرمی با اشاره به بحران جمعیت، کاهش نرخ باروری و پیرشدن جمعیت کشور، ابراز داشت: در کنار آن مدیریت کنترل جمعیت بی خانمان ها و مدیریت کنترل تولد نوزادان در خیابان ها نیز امر بسیار مهمی است که همه ما در برنامه ریزی ها و مدیریت ها باید لحاظ کنیم.

وی ادامه داد: زیبا نیست هر ماه شاهد تحویل 55 کودک به بهزیسی تهران باشیم. آسیب های خانوادگی، اجتماعی و آن چه که دل ما را به درد می آورد، معلول فاکتورهای متعددی است که نمی توان در مورد آن یک طرفه قضاوت کرد.

به گفته رئیس انجمن علمی مامایی ایران، زمانی که در ابعاد سیاسی، قضایی، اجتماعی، رفاه اقتصادی و رشد اقتصادی مشکلی در کشور وجود دارد، باید تمام جوانب مدنظر قرار گیرد چرا که نه وزارت رفاه و نه وزارت بهداشت به تنهایی نمی توانند آن را مدیریت کرده و به رفع آن اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید همه دست به دست هم داده و سیاست گذاران، مدیران و قانون گذاران را یاری کنیم تا با حضور در اجتماع به رفع مشکلات بپردازند، ابراز داشت: امیدوارم گسستی که بین انجمن ها، سیاست گذاران و قانون گذاران وجود دارد، در دولت تدبیر و امید کاهش یابد.

خداکرمی در پایان یادآور شد: اگر ارتباط میان نخبگان پزشکی کشور، نخبگان اجتماعی و دگر اندیشان با سیاست گذار برقرار شود، مسلم است سال آینده و سال های آینده شاهد تولد نوزادان در کارتون نخواهیم بود.

رئیس انجمن ارتوپدی: درمان نیازمندان برای دفاع از سیره و روش حضرت علی (ع)

رئیس انجمن ارتوپدی درمان نیازمندان نه برای خودنمایی و نه برای کاهش مالیات است، بلکه برای دفاع از سیره و روشی است که حضرت علی(ع) به خاطر آن چنین شبی ضربت خورد.

دکتر غلامعلی عکاشه رئیس انجمن ارتوپدی ایران که در مراسم افطاری سازمان نظام پزشکی و شیرخوارگاه آمنه سخن می گفت، با اشاره حادثه جان باختن تعدادی از سربازان کشورمان و بازماندگان این حادثه گفت: هر کدام از این عزیزان می توانستند نگهبان مرزهای اسلامی، انسانیت و اخلاق انسانی باشند؛ من به عنوان رئیس انجمن ارتوپدی ایران، اعلام می کنم که تمام افراد باقیمانده از این حادثه، از نظر درمانی و ارتوپدی برای من و همکارانم در اولویت هستند و رایگان درمان خواهند شد.

عکاشه با تاکید بر اینکه پا به پای مردم محروم ایران در پیش، طول و پس از انقلاب و جنگ ایستاده ایم، اظهار داشت: بخشی از این مردم محروم در  شیرخوارگاه آمنه زیست می کنند و وظیفه خودم و همکارانم در انجمن ارتوپدی و همکاران پزشک  است که این تعهد را در راستای خدمت به آن ها همچنان که تاکنون بوده ایم، ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: من و همکارانم اگر خدمتی می کنیم برای کاهش مالیات یا بخشش به مانیست بلکه اگر خدمتی می کنیم، معامله ای است که میان ما و حق و نمایندگان حق بر روی زمین است.

رئیس انجمن ارتوپدی اضافه کرد: انتظار من از خود و فرزندانم و تمام آن هایی که به تفکری از انسانیت و اسلام اعتقاد دارند، آن است که پا به پای مردم محروم قدم برداشته و به درمان آن ها بدون هیچ گونه انتظاری بپردازند. 


خیرین در تمام دنیا جایگاه خاص خود را دارند

همچنین دکتر بهزاد هوشمند رئیس انجمن پریودنتولوژی ایران که شب گذشته در مراسم افطاری سازمان نظام پزشکی و شیرخوارگاه آمنه سخن می گفت، با تاکید بر اینکه خیرین در تمام دنیا جایگاه خاص خود را دارند، اظهار داشت: جامعه دندان پزشکی و جامعه متخصصان پریودنتولوژی ایران اعلام می کند تمام همکاران متخصص ما به تمام نیازمندان عزیز به صورت رایگان ارائه خدمت می کنند و این اطلاع رسانی انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: از مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقاضا می کنیم نیم نگاهی به کلان کشور در بحث بهزیستی هم داشته باشند، با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی دارای معاونت درمان در این وزارتخانه است، می تواند با مدیریت بهینه نیروی انسانی و بودجه سمت و سوی درستی را برای مدیریت عالمانه داشته باشد.

هوشمند با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نیاز به رشد جمعیت هدفمند داریم، عنوان کرد:هدفمندی باروری را بایستی در کلان کشور تقویت کنیم تا شاهد رشد نبوغ در کشور بوده و  مشکلات در معلولیت های جسمانی و روانی را با مدیریت درست و مشارکت علمی بین بخشی رفع کنیم.

  

مدیر کل بهزیستی استان تهران: جامعه پزشکی یکی از اصلی ترین گروههای مرجع برای کمک به نیازمندان هستند

دکتر احمد دلبری مدیر کل بهزیستی استان تهران که شب گذشته در مراسم افطاری سازمان نظام پزشکی و شیرخوارگاه آمنه سخن می گفت، با بیان اینکه در سال 94 بیش از 55 کودک صفر تا 6 سال در ماه تحویل بهزیستی استان تهران شد،اظهار داشت: بیش از 50 درصد آن ها کودکان رها شده در سطح استان بودند.

وی ادامه داد: همچنین بیش از 90 معلول همزمان به بهزیستی معرفی شد و از این تعداد 22 درصد سالمندان و معلولان رها شده بودند که توسط قوه قضاییه و نیروی انتظامی به بهزیستی تحویل داده شدند.

دلبری ابراز داشت: با آن که عملا تناسبی بین امکانات نیروی انسانی و اعتبارات سازمان بهزیستی با مددجویان نبود، راهی جز پذیرش آن ها نداشتیم و خوشبختانه با حضور جمع خیرین، گروه های مرجع و کمک سازمان ها توانستیم به وضعیت مطلوبی دست یابیم اما متاسفانه بخشی از نیازهای ما همچنان بر زمین مانده است.

وی با گلایه از اینکه استان تهران از نظر شاخص های حوزه اجتماعی فاقد وضعیت مناسبی است، افزود: در مباحثی چون طلاق، اعتیاد، کودکان کار، زنان خیابانی و غیره بدون کمک شما عزیزان آن طور که باید و شاید کارها انجام نمی شد و به دنبال آن هستیم که بتوانیم در سال 95 کارنامه موفقی را از خود برجای بگذاریم.

وی با بیان اینکه 170 هزار مددجوی سازمان بهزیستی، بیش از 16 هزار معلول و سالمند و بیش از 4 هزار کودکی که در مراکز شیرخوارگاهی و شبه خانواده بهزیستی، حجم زیادی است که قطعا با اعتبارات دولتی نمی توان پاسخگوی ان ها بود، تصریح کرد: یکی از نیازهای اساسی در سازمان بهزیستی برای 170 هزار جامعه هدف، نیروهای درمانی هستند که اطمینان داریم جامعه پزشکی می تواند به خوبی و با تعامل دو طرفه در این زمینه به ما یاری رساند.

دلبری اضافه کرد: با نشست امشب امید است بتوانیم نیازهای درمانی بیش از 7 هزار و سیصد نفر را که نیاز درمانی جدی دارند و  14 هزار نفری را که نیازمند کارهای آزمایشگاهی هستند، به خروجی مورد دلخواه برسیم.

وی تصریح کرد: امید است بتوانیم در قالب جمعیت های دوستدار گروه های هدف تحت عنوان جمعیت دوستدار معلول، دوستدار سالمند، دوستدار کودک، دوستدار زنان سرپرست خانوار، با کمک بهزیستی کشور و استان تهران، واسطه ای بین نیازمندان و به نحوی بازوان توانمند شما در انجمن های علمی تخصصی پزشکی کشور برای فعال کردن این گروه ها باشیم.


۵ تیر ۱۳۹۵ ۱۶:۲۶
کد خبر : ۶۴,۵۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید