وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در نشست با علما و طلاب حوزه علمیه شرق تهران تاکید کرد: مساجد پنجره‌ای برای عرضه خدمات اجتماعی /کاهش آسیب‌های اجتماعی با راه‌اندازی «بهزیستی مساجد»

دکتر ربیعی در نشست «خیر جمعی و مسائل حوزه رفاه اجتماعی» با علما و طلاب حوزه علمیه شرق تهران بر ضرورت تقویت نقش مساجد در مناسبات اجتماعی تاکید کرد.
وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در نشست با علما و طلاب حوزه علمیه شرق تهران تاکید کرد: مساجد پنجره‌ای برای عرضه خدمات اجتماعی /کاهش آسیب‌های اجتماعی با راه‌اندازی «بهزیستی مساجد»

دکتر علی ربیعی که در جمع علما و طلاب  حوزه علمیه آیت الله جلالی خمینی سخنرانی می‌کرد؛ با اشاره به  آسیب‌های اجتماعی مثل فقر، طلاق و اعتیاد اظهار داشت: باید تلاش کنیم نقش مساجد در مناسبات اجتماعی تقویت شود تا شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم و از این منظر مساجد می‌توانند پنجره‌ای برای عرضه خدمات اجتماعی باشند.

دکتر ربیعی با تاکید بر اینکه باید بهزیستی را به مساجد گره بزنیم، افزود: در گذشته مردم با رجوع به مساجد مشکلات خود را حل می‌کردند به این منظور دولت در نظر دارد با کمک بهزستی مساجد را به مهم ترین کارکرد زندگی اجتماعی مردم در عصر جدید تبدیل کند.

 کاهش آسیب‌های اجتماعی با راه‌اندازی «بهزیستی مساجد»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توضیح اینکه دولت چه اقداماتی را برای تقویت نقش اجتماعی مساجد دارد، گفت: دولت در نظر دارد با کمک سازمان بهزیستی مراکز مشاوره برای ازدواج، طلاق و رسیدگی به نیازمندان را در مساجد مستقر کند تا مردم  بتوانند به کمک دولت در مساجد مشکلاتشان را حل کنند.

دکتر ربیعی افزود: تمام تلاش دولت یازدهم در سه سال گذشته در جهت برداشته شدن تحریم‌ها و بازگشت و تقویت نقش جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی بود زیرا همه به این نتیجه رسیده بودند که تحریم‌ها هزینه‌های کمرشکنی بر اقشار فرودست و دهک‌های میانی و پایین جامعه وارد کرده بود به گونه‌ای که ابتلای هر کدام از اعضای یک خانواده همه آن خانواده به زیر خط فقر می‌رفتند.

دکتر ربیعی با اشاره به رشد  اقتصاد کشور اظهار داشت: برای هر درصدی از رشد اقتصادی نیاز به 100 هزاز میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داریم از این رو هدف دولت یازدهم افزایش سرمایه‌گذاری و جلوگیری از خروج سرمایه‌ها در پی تحریم‌های ظالمانه غرب بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی   افزود: دولت تلاش دارد با کمک مجموعه نظام با گسترش فقر و تمامی آسیب‌های اجتماعی مبارزه کند اما عده ای با تهمت و هتک حرمت به دولتمردان که دلسوزانه برای تقویت جایگاه جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده‌اند، قصد دارند مجموعه نظام را تضعیف کنند که بنده آن در ادامه سیاست‌های مخرب و آسیب زای سال‌های گذشته می دانم.

دکتر ربیعی در خصوص چگونگی تلاش وزارت کار برای فقر زدایی از کارگران و اقشار فرودست، اظهار داشت: زمانی که دولت یازدهم بر سر کار آمد اقتصاد کشور دارای 56 درصد کسری رشد بود و 76 درصد بین مزد و تورم فاصله افتاده بود ضمن اینکه ورودی‌های اقتصادی کشور در پی کاهش قیمت نفت شدیدا پایین آمده بود اما با این وجود وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی توانست 11 میلیون فقیر شهری را بیمه کند و در کنار آن هم دولت بیش از 3 میلیون ثروتمند را از فهرست دریافت یارانه خارج کرد تا بتواند ثروت را عادلانه برای تمامی اقشار جامعه توزیع کند.

وی گفت: کسی در دولت یازدهم، غرب را حلال مشکلات نمی‌داند اما معتقدیم باید مشکلات را با گفت و گو و تنش‌زدایی رفع کرد. اما وی افزود: گسترش رفاه عمومی، خروج از رکود و رفع بیکاری مهمترین دغدغه دولت یازدهم است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی، دیر یا زود حل شدنی است اما باید برای «فروپاشی اخلاقی» جامعه تلاش جدی کرد؛ زیرا هر روز آمارهای تکان دهنده‌ای از افزایش آسیب‌های اجتماعی به گوش می‌رسد.

وی اضافه کرد: وزارت تعاون با راه‌اندازی بهزیستی مساجد در اندیشه کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند مصرف مواد مخدر، بزهکاری و طلاق در جامعه است.

 دکتر ربیعی ادامه داد: ائمه جماعات نقش بسزایی در برابر تغییر ارزش‌های اصیل جامعه دارند زیرا دشمن با رویکرد تغییر ارزش‌ها به دنبال تغییر گفتمان نظام اسلامی است.

 بازآفرینی نقش «مسجد» در تحولات جامعه

وی گفت: مساجد در گذشته، کارکردهای زیادی داشتند  بنابراین باید با احیای کارکردها و نقش‌های مساجد، نقش آنها در تحولات جامعه، بازآفرینی شود.

 وزیر تعاون افزود: راه اندازی مراکز مشاوره (طلاق و ازدواج)، استقرار مراکز رسیدگی به نیازمندان در مساجد، استقرار روانشناس و مددکار در مساجد و ساماندهی برنامه‌های اجتماعی و مددکاری در مساجد، مهمترین برنامه‌های وزارت تعاون برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

وی  خاطرنشان کرد: استقرار طرح کاهش آسیب اجتماعی در مساجد به دلیل پیوند مردم با این نهاد دینی، علاوه بر کاهش هزینه‌ها موجب افزایش بهره‌وری برنامه‌ها می‌شود.

 دکتر ربیعی ادامه داد: استفاده از گروه‌های مرجع مانند مساجد و ائمه جماعات، موجب شکل‌گیری بسیج عمومی برای ریشه‌کنی آسیب‌های اجتماعی و بهزیستی سبک زندگی مردم می‌شود.

 استفاده از ظرفیت »مسجد» برای گسترش امنیت روانی جامعه

وی تاکید کرد و افزود: ما پیوند عمیق با ارزشهای امام ، روح بزرگ امام و بزرگترین گوهره یادگار امام یعنی ولایت فقیه داریم. من به عنوان یک عضو کابینه برای خودم حرام می دانم کاری که بر خلاف نظر ولی فقیه بخواهد صورت گیرد.

وی تصریح کرد: ما یک دولت دینی هستیم و می خواهیم با عقلانیت و سخت کوشی و نه با شعار کار دینی و دولت دینی را در جامعه بیشتر احیا کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: راهبرد دولت یازدهم، استفاده از ظرفیت روحانیت و مساجد به منظور صیانت از امنیت اجتماعی، روانی و جسمی مردم است.

۱۰ تیر ۱۳۹۵ ۱۴:۳۷
کد خبر : ۶۴,۷۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید